• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Erik Martensson

Analys av Timrås offensiv

Skribent: Johan Barkestam

***

Så här kan Timrås offensiv komma att se ut:

Hållander – Kapanen – Dahlén

Wedin – Lander – Johansson

Pääjärvi- Pettersson- Hartmann

Lundmark- Eisenmenger -Walli Walterholm

Boyce

***

Nye tränaren Jokinen ska införa en ny hockeyfilosofi i Timrå, med en hög och intensiv press. Den, under fjolåret, så framgångsrika förstakedjan med Wedin - Lander – Hållander ska splittras och Kapanen ska istället gå som center i den enheten. Den stora risken för Timrå är att Kapanen blir kvar i Montreal efter campen. En annan risk är att Kapanen inte lyckas leverera i SHL då han aldrig varit i ligan tidigare. Ytterligare ett frågetecken gällande prestigevärvningen Kapanen är att han endast producerade 34 poäng i Liiga, vilket är en relativt skral produktion. På samma poäng hittar vi spelare som Patrik Carlsson och mannen med kvalitetsnamnet Jan-Mikael Järvinen. Inga dåliga spelare, men långtifrån ledande på SHL-nivå. På försäsongen har Kapanen visat sig från sin bästa sida, med bra spel i både riktningarna. Jonathan Dahlén hade, med tanke på förväntningarna, en svag fjolårssäsong och förhoppningarna är stora på att han ska kunna prestera bättre i år. Det finns även frågetecken gällande hur han kommer trivas med Jokinens presspel. Dahlén är i grunden en kvalitetsspelare som ser isen bra och har näsa för målet och i den nygamla omgivningen bör han kunna prestera. Hållander hade en fin säsong ifjol och tillhörde en av ligans bästa spelare. Hållander ska med andra ord bara fortsätta på inslagen väg. Hållander har ett bra skott, trivs bra i tung trafik och bör passa väl in i Timrås nya spelsätt.

Wedin överraskade mig och många andra med att se ut som i fornstora dagar. Stark skridskoåkning, tävlingsinstinkt och ett vasst skott visades upp. Lander är lagets store ledare och han står verkligen för kvalitet. Han är grinig, bra på att teka och vinner närkamper på ren tjurighet. Lander är ingen virtuos på skridskorna, men tävlingsinstinkten kompenserar för detta. Johansson är en bra tekniker och snabb på skridskorna, men han har haft svårt att slå sig in på topp 6 i Timrå. Det har i sin tur inneburit att han fick en mellansäsong under fjolåret. Under försäsongen har han hittat målet vid några tillfällen och kanske, kanske kan han fylla en större roll i år.

Pääjärvi är mannen som har haft en av världens märkligaste karriärer. Ung, lovande och slog sig in i världslaget med Malkin och Datsiuk (!) en gång i tiden. Därefter var han under många år en halvhyfsad NHL-spelare, men väl tillbaka i SHL såg han gammal och sopslut i Malmö. Jag trodde elitkarriären var över med tanke på hans skrala prestationer. Sedan flyttade han upp till Timrå, hittade trivseln med kompisen Lander och plötsligt började han till och med att göra mål på mål. Han mattades visserligen mot slutet med det känns som Pääjärvi är på gång igen. Pettersson har mycket spets och blixtrar till, men blixtarna slår alltmer sällan ner. Det gör att Pettersson sjunker i den interna hierarkin, han skulle behöva bli ett ihållande åskväder istället för det halvmulna regnet för att på riktigt kunna anses vara en toppspelare i ligan. Hartmann är rightare och oöm. I sina bästa stunder har han nosat på en landslagsplats, men alltmer frekvent förekommande skador och en dalande poängproduktion utgör varningstecken.

Lundmark kommer från Tingsryd och han har värvats för sina egenskaper. Han är stor och har en bra fysik. Walli Walterholm flög fram under inledningen av fjolårssäsongen, då i MoDo. Tids nog mojnade poängproduktionen betänkligt och denna säsong återfinns han återigen i Medelpad. Gnugg och en del poäng borde han kunna bidra med. Fjärdekedjan kommer att centras av biffen Eisenmenger som fostrats i Djurgården, men som närmast kommer från den tyska ligan. Tanken lär vara att denna kedja ska mangla på motståndarna i offensiv zon och skapa offensiva tekningar.

Boyce - trotjänare som är lojal och lätt att tycka om. Begränsade skills men bra kämpaglöd. Mest anmärkningsvärt av allt, han är bara 31 år gammal, trots att det känns som att han spelat i Timrå sedan Hedenhös.

Olins Englandblogg

På bilden: Eetu Koivistoinen Foto: Tomi Hanninen

Överanalys av Luleå hockey

Skribent: Johan Barkestam

Nu har ett antal träningsmatcher passerat och det är hög tid för en överanalys av det som hittills uppvisats. Detta sker naturligtvis helt på uppstuds och helt i motsats till allahanda Facebook- och X-experter som med emfas hävdar att man bara får titta på träningsmatcherna, men inte tycka något. Om man trots denna utsago ändå dristar sig till lite skarpa åsikter betraktas man allt som oftast som allmänt hockeyokunnig och i ett desperat behov av en tålamodskurs. Då jag gillar hockey och att även att tycka till väljer jag, trots riskerna, att överanalysera det jag hittills fått bevittna, en del torde bli rätt och en del mindre rätt.

Allard, backen som har lovat att prestera bättre är förra säsongen, kommer göra det lite bättre, men den marginella förändringen kommer inte ändra faktumet att han är mer en belastning än en tillgång för Luleå hockey. Seg skridskoåkning, en hög felprocent och slagskottspassningar i midjehöjd känns relativt lätt att klara sig utan. Visst har han en kyla och ett spelsinne, men det uppvisas för sällan och känslan är att säsongen avslutas på en annan plats än i Luleå. Graz 99ers nästa?

Koivistoinen, andrecentern, är inte riktigt dålig på något, men ganska bra på att åka runt och bara vara. Han kommer inte klara av att driva en andrakedja, han spelar i ett för lågt tempo, har en för svag spelbegåvning och skottet är rätt fjuttigt. Han blir tredjecenter inom kort.

Lassinantti, ser tyvärr svajig ut även detta år. Han hade en, med hans mått mätt, svag säsong ifjol. Hans sjukdomstillstånd, sviter av körtelfeber, förnekades i bästa Bagdad-Bob stil av Luleåledningen under inledningen av säsongen. När säsongen väl var över och Lassinantti otaliga gånger åkt ut i sarghörnet för att hitta sitt zen-mode kröp det till sist fram att han inte känt sig fit for fight, utan snarare var en slagen… knight?! Dessutom ser han ut att ha ont i minst ett knä då hans rörelseschema längs isen på intet sätt liknar det kattliknande rörelsemönster han skämt bort oss luleåsupportrar med under så många år. Lassinantti är en otroligt älskvärd person som tränar hårt, är fin mot allt och alla, men frågan är om han fortfarande är en så bra målvakt som myten om Lassinantti vill göra gällande? Mitt svar är tyvärr nej. Vila tills du är helt frisk är mitt råd till Joel, då kan både du och vi njuta dina gamla goda moves i framtiden. Ward kommer vara bättre än Lassinantti denna säsong, men Lassinantti kommer stå de viktiga matcherna baserat på gamla meriter.

O’Neill och Levchti är klass och spets och kommer, trots Kyrös bristfälliga PP-coachning, att prestera tämligen bra med poäng. O’Neill kommer att landa in på 36 poäng och Levtchi på 34 poäng. En powerplayuppställning med nämnda herrar med Omark, Shinnimin och Sellgren eller Jansson, ska nog kunna fungera. Om Jansson får chansen kan han blomma ut i det offensiva spelet och då kommer han bli riktigt bra i vinter och smälla in sju mål. Får han bristfälligt förtroende och mest spela destruktivt kommer han fortsätta åka runt med dåligt självförtroende, göra misstag och noll mål.

Laaksonen blev tyvärr skadad efter en olycklig krock och väntas åter först efter julfirandet. Han har spelat riktigt bra under försäsongen, men när han kommer tillbaka efter jul kommer han ha betydande problem att hitta rytmen i spelet igen. Mustaschen och frisyren kommer dock att vara sig lika, vilket känns skönt mitt i bedrövelsen.

Sellgren kommer fortsätta vara bra, Hardegård likaså. Gustafsson ser ut att vara topptränad i år. Under några säsonger har det funnits tveksamheter gällande detta, och det syns verkligen på isen. Själin kommer att göra det han ska, men supportrarna kommer vara missnöjda. Han kommer döda tid i boxplay och lägga pucken i vänstra rundeln uppskattningsvis mellan fem till tio gånger per match.

Bromé kommer att finna sig väl tillrätta i Luleå och vara revanschsugen, retsam och produktiv. Shinnimin kommer även denna säsong att vara Luleås genomgående bästa forward med sin intensitet och produktion. Omark kommer förhoppningsvis få spela färre minuter och hänga på klubban mindre. Det kommer att leda till att han kan hitta in med luriga passningar in i slottet där O’Neill står och lurar. Om Omark tillåts vara pigg när han spelar bör han landa på 42 poäng i vinter.

Andreasson och Nurmi kommer att hitta en bra kemi och Andreasson revanscherar sig från den föregående ”skjuta-i-plexi” säsongen. Han är stark i närkampsspelet och Nurmi kommer gruffa in ett antal kassar framför mål. Lundin gör det okey, varken mer eller mindre.

Lilja kommer inte heller i år att få något förtroende utan kommer att spela i Västerås under våren. Hedqvists utveckling stannar av och Granberg tar över hans speltid. Granberg gör det bra och kompletteras av stabile Berglund i fjärdekedjan. Einar fortsätter att kämpa hårdast av alla, men får ut lite av det hårda arbetet. Han kommer ofta till lägen, men fortsätter missa, tyvärr. Ihs-Wozniak kommer få några enstaka matcher högre upp i hierarkin när laget drabbas av skador, men han kommer se lite valpig ut och förpassas längre ner i laget när alla ordinarie är friska igen. Han hinner trots allt visa upp sitt fina skott och lyckas producera fina 3+5 poäng trots att han får för lite speltid.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Backen uppges vara på väg bort från SHL-klubben

HV71 har som bekant nyligen förstärkt laget med Sean Day och har för närvarande tio backar på kontrakt.

Nu jobbar smålänningarna på att hitta en ny lösning för Olle Strandell, avslöjar välinitierade Hockeynews.se. Det handlar antingen om att bli utlånad eller skriva kontrakt med en klubb på allsvensk nivå.

Leksandsprodukten anslöt till HV71 inför förra säsongen efter att ha varit framgångsrik i HockeyAllsvenskan med Mora dessförinnan.

Strandell bokfördes bara för tolv SHL-matcher förra säsongen och hade stora skadebesvär.

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Återvänder till Finland

Landslagsmeriterade Markus Nenonen hamnade i dåvarande SHL-laget Oskarshamn i slutet av förra säsongen.

I dag blev det officiellt med en återkomst till Finland.

Den 31-årige forwarden är klar för högstaligaklubben TPS.

Det rör sig om ett korttidskontrakt till den 11 november.

Storvuxne Nenonen svarade för tre pinnar på 21 tävlingsmatcher i IKO-tröjan och har spenderat större delen av seniorkarriären i Finlands högstaliga.

Olins Englandblogg

Foto: Roni Allén/Bildbyrån

Ny klubb för Kalmar-bekantingen

Roni Allén anslöt till allsvenska Kalmar inför förra säsongen. Nu är det klart med en flytt tillbaka till Finland.

Det handlar om spel i HPK i högstaligan.

HPK är skadedrabbade och behöver bredda laget.

Kontraktet gäller tills vidare till den 11 oktober.

Den 25-årige backen svarade för 14 poäng på 49 tävlingsmatcher under tiden i KHC.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Bernstrom/Bildbyrån

Sportbloggare tippar SHL-tabellen: 10:e plats - Örebro

Plats 10: Örebro (9 poäng)

Målvakter: +++

Backar: +++

Forwards: +++

--------------------

Örebro har en stormig i säsong i backspegeln. Tränarbyte, schismer med stjärnspelare och nyckelspelare som inte levererade.

Till denna säsong har laget en förhållandevis intakt trupp. Frågan är bara hur den kommer att prestera, och vilken arbetsro den kommer att få?

Målvaktssidan:

Örebro behåller samma målvaktspar med Jonas Arntzen och Jhonas Enroth som sin duo. Frågan är om det blir ett tronskifte till denna säsong?

Förra säsongen hade Arntzen färre matcher - men hans siffror var betydligt bättre än Enroths. Det gav också Jonas Arntzen chansen i slutspelet, där han gjorde mycket bra ifrån sett över de tre matcher som Örebro spelade.

Ska Örebros säsong bli roligare än den förra krävs det att både Jonas och Jhonas spelar bra, oavsett hur speltiden fördelas. Enroth må vara inne på elitkarriärens sista vers, men han borde vilja avsluta den med en bättre säsong än den senaste.

Förhoppningsvis kan vetskapen om konkurrensen göra att Enroth krämar ur det sista, och sedan summerar en framgångsrik karriär där han spelat i SHL, NHL, KHL och vunnit ett VM-guld med Tre Kronor.

***

Backar:

Örebro har tappat tre toppbackar Samuel Johannesson, Rasmus Rissanen och Philip Holm. Trion kom 1-2-3 i den interna poängligan för backar i Örebro den förra säsongen. Så det är givetvis ett totalt sett stort offensivt avbräck

Till backsidan kommer David Quenneville från Oskarshamn, som gjorde en kanonsäsong senast. Till SHL på förmodad på heltid flyttas Luka Radivojevic som är född 2007, och ett namn som antas väljas i förstarundan nästa år.

Peetro Seppälä är en ny back som kommer från två säsonger i AHL, och han borde kunna fylla en roll som en stabil tvåvägsback.

Det kommer att krävas att David Quenneville gör succé på backsidan. För som det ser ut på papperet har Örebros backsidan försvagats, åtminstone offensivt.

Luka Radivojevic är en joker - men det är svårt att lasta ansvar på en sjuttonåring - så det återstår att se hur väl han klarar en hel SHL-säsong som junior.

I övrigt finns Filip Berglund, Linus Arnesson och Gustav Backström kvar på backsidan, och de kan bygga vidare på sin roll i försvarsspelet.

***

Forwardssidan:

Örebro har värvat Patrik Puistola och Patrik Karlkvist. Dessa herrar kommer att få bära mycket offensivt ansvar. I synnerhet i de luckor som Mathias Bromé och Jonathan Lekkerimäki lämnar efter sig.

På papperet borde stjärn-nyförvärven ha potentialen att gå jämnt upp med stjärn-förlusterna, i det offensiva spelet.

Styrkan på forwardssidan är att de kan ställa upp med två bra centrar som finns kvar sedan förra säsongen.

Robert Leino och Hannes Björninen kan driva varsin kedja. Hittar någon av dem kemi med Patrik Karlkvist finns en möjlighet att bilda en urstark förstakedja.

Totalt sett är Örebros forwardssida inget som ger skrämselhicka. Den kommer att hänga på Karlkvists förmåga att dundra in poäng igen. Och det förutsätter att spelare som Christopher Mastomäki och Emil Larsson bidrar betydlig till offensiven i en andra- eller tredjekedja.

***

Totalt:

Örebro har byggt ett jämbördigt lag på papperet, i relation som det lag som förra säsongen avslutades med. Styrkan ligger i att det är ett relativt brett lag - som kan bygga vidare från förra säsongen, eftersom spelaromsättningen varit låg.

Hur säsongen slutar kommer att avgöras mycket av de nyvärvade stjärnspelarnas bidrag. Tillsammans med hur väl den sportsliga ledningen och tränarna håller ihop med varandra, och sina stjärnspelare.

Örebro får inte upprepa fjolårets debacle på någon sida av isen. En tiondeplats är godkänt med tanke på vilka förändringar laget gått igenom - och vilka nackdelar som kommer när de bärande spelarna är nya.

Henrik Lowdahl FOTO Johan Bernstrom

Henrik Löwdahl är ny Sports Manager i Örebro. Foto: Johan Bernström/Bildbyrån.