• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Mora-bekantingen är tillbaka i svensk hockey

Waltteri Ignatjew har ett mycket framgångsrikt förlust i Mora på allsvensk nivå. Det har även blivit en match i Västervik i samma liga.

Nu är den finländske målvakten tillbaka i svensk ishockey.

Den här gången blir det spel i SHL med Linköping.

Kontraktet löper över två säsonger.

Den 25-årige burväktaren kommer närmast från en sejour i AHL.

Det har i övrigt blivit spel i Finlands två främsta ligor när det handlar om seniornivå.

Ignatjek tar därmed upp kampen om förstaspaden med duktige Jesper Myrenberg.

- Vi är givetvis mycket glada och stolta över att ha lyckats knyta till oss Waltteri till Linköping Hockey Club, och att vi nu definitivt kan spika målvaktsduon till kommande säsong. Waltteri gjorde snabbt avtryck här i Sverige och Hockeyallsvenskan och har haft en bra resa i Nordamerika, vilket gör att det ska bli spännande att se honom i vår miljö. Han känner till Karl sedan tidigare vilket såklart är en trygghet för samtliga parter och vi önskar givetvis Waltteri Ignatjew varmt välkommen till Linköping Hockey Club, säger sportchefen Peter Jakobsson till LHC:s hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Zeidane Inoussa klar för Swansea City

Det har ryktats i några dagar nu att Zeidane Inoussa, 22 ska lämna Häcken för Swansea City och i dag blev affären officiell. Det meddelar Hisingsklubben i dag på sin hemsida.

Inoussa som anslöt till Häcken i februari 2024 har varit en del av klubbens strategi att värva yngre spelare och förädla dem för att sälja vidare. I pressmeddelandet betonar klubben att det var en tung investering men den får anses lyckad när Inoussa nu lämnar för Swansea och The Championship.

Fotbollschef Martin Ericsson i en kommentar:

– Först och främst är jag glad för Zeidanes skull. Vi har från start haft en tydlig plan ihop med honom och att den nu blir verklighet visar återigen att vi kan sälja, är intressanta på den marknaden och har en bra miljö där vi är duktiga på att utveckla spelare.

Inoussa själv kommer att minnas Häcken-tiden med värme:

– BK Häcken är en klubb där jag verkligen trivs och mitt främsta fokus nu är att komma tillbaka och bidra i de matcher jag har kvar i gulsvart, säger han. Jag drömmer ju om en cuptitel! Sedan ser jag såklart fram emot nästa steg i karriären, som blivit möjligt tack vare tiden i BK Häcken.

Det har blivit 40 matcher, tolv mål och nio assist för yttern i Häcken-tröjan. Det återstår nu att se om Inoussa kan komma tillbaka från skada för att hinna med några Allsvenska matcher och cupfinalen innan flyttlasset går den 1: a juli.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

Luleå uppges värva från HV71

Det har som bekant varit på gång en längre tid. Nu är det klart att Tre Kronor-meriterade Oscar Engsund återvänder till Luleå, avslöjar Sportbladet.

Den defensivt skicklige backen var på väg till LHF redan under den gångna säsongen, men det blev inget av det den gången.

Engsund lämnade Luleå för spel i Oskarshamn för två år sedan, varpå han skrev på ett fyraårsavtal med HV71 efter IKO:s degradering förra året.

Den 31-årige pjäsen gjorde sin första match i LHF säsongen 2016/2017 och har många riktigt fina säsonger i Norrbottenslaget på meritlistan.

Det har i övrigt handlat om spel i Frölunda i SHL-sammanhang.

Oscar Engsunds statistik på SHL-nivå
  • Mål: 25.
  • Assist: 102.
  • Matcher: 522.
  • Plus/minus: +12.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mjällby förlänger kontrakt med talang

Mjällby har meddelat på sin hemsida att man har förlängt avtalet med Romeo Leandersson, 16.

Leandersson är egen produkt och är ny i A-laget för den här säsongen i Mjällby. Nu förlängs avtalet fram till sommaren 2028. Det har hittills blivit fyra framträdanden i den gulsvarta tröjan.

Sportchef Hasse Larsson i en kommentar till hemsidan:

- Romeo fortsätter att ta steg i sin utveckling vilket är väldigt glädjande. Han är skicklig på att driva sin egna utveckling utanför träning, men även vara företagsam på de träningar och matcher han deltar i. Vi är glada över att han förlängt sitt avtal med föreningen med tre år.

Romeos pappa William Leandersson spelade över 200 matcher för Mjällby under sin aktiva spelarkarriär.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

BP har budat på Adam Stroud

Expressen avslöjar på måndagsmorgonen att Brommapojkarna har lagt bud på Adam Stroud, 20. Stroud tillhör Oddevold och har fått speltid men har ännu inte startat någon match i Superettan.

Trots detta är intresset från BP starkt och det återstår att se hur Oddevold ställer sig till budet. Adam Stroud är yngre bror till Mjällby-stjärnan Elliot Stroud som har gjort succé i Allsvenskan.

Adam Stroud har kontrakt till 2026 och har Rosseröds IK som moderklubb innan han gick till Oddevold i januari 2022. Han har spelat 11 matcher i Superettan och 22 matcher i Ettan Södra.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: David Wreland/Bildbyrån

Succémålvakten uppges få ett kontrakt med SHL-klubben

Robin Christoffersson - som spelade i Hockeyettan så sent som säsongen 2023/2024 - gjorde det bra i HockeyAllsvenskan-nykomlingarna Vimmerby den gångna säsongen.

Nu uppges den 28-årige målvakten få ett SHL-kontrakt.

Det handlar om Leksand, enligt uppgifter till Vimmerby Tidning.

Tanken uppges vara att Christoffersson ska vara tredjemålvakt bakom Marcus Gidlöf och Jakob Hellsten samt lånas ut till Vimmerby den kommande säsongen,

Noterbart är att Leksandsprodukten har tillhört Smålandsklubben i fyra säsonger i följd.

Dessförinnan handlade det om spel i bland annat Malungs IF.

Robin Christoffersson har även tillhört Södertäljes organisation där han spelat i HockeyAllsvenskan ytterst sporadiskt.