• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Spelarbetyg efter DIF v AIK - Två förlorade poäng

Derby mot Djurgården brukar innebära tre poäng. Dock inte denna gången då domare Glenn Nyberg med assisterande väljer att kliva in i handlingarna och ge en otroligt tveksam straff i ett avgörande läge. Sen har vi ett Djurgården som spelar på resultat hela matchen och ligger ner mer än de spelar. Där avgjordes matchen även om vi ändå ska vinna sett till det spelövertag vi hade. 1 poäng betyder förlorad serieledning men sviten av att inte förlora mot Djurgården håller i sig. Här följer betygen som är lite mer spretiga idag.

Kristoffer Nordfeldt : 3+

Kribben gör det han ska i den här matchen. Ingen chans på straffen. I övrigt stabil. Gör en jätteräddning vid 0-1 som annars kunde avgjort matchen till Djurgården. Bra form!

Mads Thychosen : 3+ ⭐️⭐️

Bäst i backlinjen denna dag, igen ska sägas. Mads har växt ut till vår kanske jämnaste spelare. Eldar igång laget. Spelar lagom fult. Är med i offensiven bra.

Benjamin Tiedemann Hansen (UT 70): 2

Märks att det är lite matchovana fortfarande. Gör det okej i Benkovic frånvaro när han tvingas in i elvan. Bra med fötterna som alltid men tar slut i andra halvlek.

Sotirios Papagiannopoulos: 1

Sotte kan inte få annat än underkänt för den straff han ger bort. Visserligen ska det vara frispark för honom först. Och domaren kan faktiskt ge gult kort utan att ge straff i det läget. Det ska också sägas att den äckliga norrmannen slänger sig hur lätt som helst. Men bara att ge honom chansen till det är så onödigt. Bör hålla huvudet kallt.

Thomas Isherwood: 2+

Jag tycker Isherwood är bra i matchen. Vinner mycket på huvudet men har lite problem i omställningarna. Snabbheten är inte hans främsta vapen. Jag hade hoppats på lite mer energi i en sån här match.

Dino Besirovic (UT 98) : 2+

Gör det bra på sin kant. Stänger ner Djurgårdens farligheter här och kommer med upp i offensiven på ett bra sätt. Precis som Tychosen så har Dino en hög lägstanivå. Man får alltid ett hårt jobb!

Anton Salétros: 4⭐️⭐️⭐️

I de här matcherna är han livsviktig. Håller huvudet kallt. Spelar enkelt. Gör mycket fina aktioner framåt där han driver bollen. Hittar en del bra instick. Gör mål. Man kan inte begära så mycket mer av vår kapten.

Aron Csongvai : 1

Jag tycker inte det här blev någon bra match för Aron. Syns knappt alls förutom när han slår bort bollen. Har några fasta som inte heller är klockrena. Jag kräver mer!

Johan Hove (UT 88): 3+

Jag tycker Hove gör en fin match. Vinner en del närkamper. Transporterar en del boll bra. Har ett par farliga avslut. En som smiter utanför krysset med någon dm vilket kunde blivit ett drömmål.

Bersant Celina (UT 94): 3+

Ligger nära 1 i första halvlek men ju längre matchen går desto mer involverad blir Bersant. Jag kräver mycket av honom och jag tycker vi får det sista halvtimmen. Förarbetar bra fram till 1-1. Servererar JG i princip öppet mål till 2-1. Tar några tveksamma skott som hamnar på rad Z vilket drar ner betyget.

John Guidetti (Ut 98): 2+

Nja, det här blev inte JG:s match. Har det tungt i första halvlek där Danielsson får vinna allt. Kommer med lite mer i anfallsspelet i andra. Har en fin assist till Saletros. Men missar sedan själv att avgöra matchen när han får en fin passning från Celina. Borde gjort en skottfint och fått bort Kusugi och sen rullat in den i öppet mål. Alternativt avsluta direkt. Nu tar han för långt tid på sig. Jag tycker också att det är dags för JG att vara först på någon hörna eller frispark. Han ska kunna vara den som vinner nickdueller med.

Inhoppare:

Victor Andersson (IN 70´): 3+⭐️

Victor kommer in bra i matchen. Har några fina bolltransporter och ser pigg ut. Gör så Djurgården åker på rött kort vilket blev matchavgörande.

Alexander Fesshaie (In 88´): 1

Nej det här blev inget bra inhopp. Ser lite för energilös ut. Får ett jätteläge när han som nyinbytt kommer 1 mot 1 med en tröttkörd Danielsson. Jag tycker man som pigg ung spelare ska kunna göra något i det läget. Bara driva förbi. Men istället blir det en tveksam aktion där han får bollen för långt ifrån sig och så rinner chansen ut i tomma intet.

Kazpar Karlsson (In 98´): -

Hann inte sätta något avtryck.

Kakoullis (In 98´): -

Hann inte sätta något avtryck.

Mikkjal Thomassen 3

Ställer samma elva i princip förutom skadan på Benkovic. Gör de byten man förväntar sig i princip den tiden man också förväntar sig. Kanske att Kakoullis kunde kommit in lite tidigare när vi jagade ett segermål. Bytet med Kazpar in är också lite väl sent.

Bettingtipset

Jag hade tyvärr raka spelet på AIK till 2.85 hos Bettingstugan. Det bör ha gått in men tyvärr inte marginalerna med!

Stjärnkampen:

  1. Guidetti 6
  2. Csongvai 5
  3. Nordfeldt 4
  4. Saletros 4
  5. Celina 4
  6. Benkovic 4
  7. Isherwood 3
  8. Redkin 2
  9. Andersson 2
  10. Besirovic 1
  11. Hove 1
Olins Englandblogg

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Värvar från Björklöven

Hockeyettan-klubben Borås förstärker målvaktsbesättningen med talangfulle Melwin Asp Cassåsen.

Avtalet gäller i en säsong.

Den 19-årige burväktaren med U17-landslagsmeriterna har en säsong bakom sig i Björklövens organisation.

Det blev åtta allsvenska matcher nu senast och i övrigt spel på J20-nivå.

Målvaktslöftet har för övrigt ett förflutet i Färjestads organisation.

Fakta om Melwin Asp Cassåsen
  • Ålder: 19.
  • Längd: 190 cm.
  • Vikt: 85 kg.
  • Moderklubb: Färjestad.
Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Besked om Charles-Édouard D'Astous

Brynäs-nyförvärvet Charles-Édouard D'Astous har en makalös säsong bakom sig och var en klippa i såväl grundserien som SM-slutspelet.

Nu har den offensivt skicklige backen belönats med ett NHL-kontrakt.

Det rör sig om Tampa Bay Lightning, meddelar klubben på hemsidan.

Det handlar om ett tvåvägskontrakt som sträcker sig över en säsong.

Kanadensaren har ett förflutet i AHL och gjorde två framgångsrika säsonger i den finska högstaligan innan sejouren i Gävle-gänget.

Charles-Édouard D'Astous statistik på SHL-nivå
  • Mål: 16.
  • Assist: 31.
  • Matcher: 66.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Det bästa från Allsvenskan omgång 7

Den sjunde omgången av Allsvenskan är nu färdigspelad och kanske kan vi redan nu skönja hur tabellen har börjat att sätta sig. Det är dock en rätt oväntad serieledare i form av ett gulsvart lag, nämligen Mjällby AIF som tar över som etta på grund av bättre målskillnad än AIK.

Det var ingen sensationell match som Mjällby spelade mot IFK Göteborg men man gör det som vanligt bra. Tillbaka i startelvan var Nicklas Röjkjaer och han gjorde en bejublad återkomst i laget när han stötte in Elliot Strouds inlägg och blev matchens enda målskytt. Göteborg hade problem med sin vänstersida och gjorde två byten i paus men hade svårt att skapa de målchanser som krävdes för att få in en kvittering och tränare Stefan Billborn behöver klura ut hur fler spelare än Max Fenger kan hamna i målprotokollet, för det kommer att krävas i det långa loppet.

I Stockholm spelades derbyt mellan Djurgården och AIK och matchen slutade 1-1 efter en mycket omtalad straff som tilldömdes till hemmalaget i den första halvleken. Bollen var inte i närheten vid situationen utan det var den assisterande domaren som upptäckte att Sotirios Papagiannopoulos knuffade till Tobias Gulliksen som föll och straffen var ett faktum. Det som domaren möjligen missade var att Gulliksen även han tryckte till Papagiannopoulos sekunden innan, vilket nog hade varit frispark. Straff blev det dock och Marcus Danielson var som vanligt iskall och placerade in ledningsmålet.

Det blev en väldigt fysisk och tuff match och straffincidenten sänkte knappast temperaturen. Överlag hade domartrion en del problem i matchen och man hade svårt att hitta en bra nivå utan det blev mycket avblåsningar och en del kort utdelade. I den 80: e minuten dribblade sig Victor Andersson fram och blev stoppad av Miro Tenho som fick sitt andra gula kort och därmed utvisning. Det utnyttjade AIK som kort därpå kvitterade genom Anton Salétros. John Guidetti var även han ytterst nära att bli målskytt mot slutet men skottet blockerades och det slutade 1-1 vilket nog var ett rättvist resultat, även om det är tråkigt att domarinsatsen hamnade i fokus.

Ofta brukar man höra i olika sammanhang att "det är det värsta jag har sett" och frågan är om inte både MFF och IFK Värnamo supportrar utbrast något liknande under omgång 7. Vi kan börja med Värnamo som numera innehar rekordet för flest förluster i följd i Allsvenskans historia. Det har alltså aldrig tidigare hänt att ett lag inleder så svagt, detta trots att man har okej underliggande siffror och har en del individuellt skickliga spelare. Dessvärre är det nog tack och hej för Smålänningarna redan nu eftersom spelschemat blir allt tuffare framöver. Gais på bortaplan i nästa match blir förmodligen helt avgörande för om det ska finnas någon chans.

MFF har inte förlorat sju raka matcher men visst är det något som hackar? Om det inte är Rydströms rotationer så är det spelet som inte flyter på alls. Ja, inte om du frågar Taha Ali kanske som flöt fram mot BP men hade oerhört tufft med sin slutprodukt, även om det blev en tröst-assist till Lasse Berg Johnsen. Jag sätter även ett frågetecken kring bredden i laget, för när Pontus Jansson och Anders Christiansen inte kan spela är kvalitén betydligt lägre. Nils Zetterström hade en tuff match och Erik Botheim blev isolerad och osynlig innan han byttes ut mot slutet.

Det är absolut inte kört för MFF som nu är sex poäng bakom serieledande Mjällby men det är hög tid att komma igång för mästarlaget. Det borde inte vara omöjligt att spela Botheim och Kiese Thelin tillsammans och på så vis trycka ned motståndarna med inlägg och smarta instick. Min känsla är att Rydström och co har funderat allt för mycket på att hålla igång alla i truppen och inte att någon ska gå sönder fysiskt. Sju mål på sju matcher är inte tillräckligt bra, back to basics MFF.

Jag ska inte glömma att hylla BP som med ett väldigt ungt lag visade prov på både disciplin i försvaret men även visade en bra effektivitet framåt. En tung och historisk seger för Stockholmslaget där man alltså vann mot MFF för första gången någonsin. Dessutom gör man bra ifrån sig på transfermarknaden där 16-årige Love Arrhov gjorde en bra match (han är som bekant redan såld till Eintracht Frankfurt).

Nästa omgång blir det en tidig seriefinal mellan AIK och Mjällby som är den match jag ser som den mest intressanta på förhand. Det blir också intressant att se IFK Göteborg ta emot ett skadedrabbat Djurgården på måndagskvällen.

ERIK ÖHRNER

BB250424 SH085

Omgångens försvarare: Marcus Danielson

Danielson var majestätisk i försvaret i det heta Stockholmsderbyt och rensade bort flera bollar. När det kom till straffen var han iskall och satte bollen säkert i mål.

BB250504 JO022

Omgångens mittfältare: Nahir Besara

Kan han göra det på gräs? Ja, det kunde han! Besara hade gått hela 2024 och knappt gjort en poäng på gräs, men 2025 kanske vill annorlunda. Två snygga mål gjorde att han var med och avgjorde matchen mot Öster redan efter en halvlek.

BB250503 MB075

Omgångens anfallare: Naeem Mohammed

Mohammed har varit skadad och inte spelat så mycket i början. Det har märkts på HBK: s offensiv som har varit lidande. Nu när han och kollegan Agnero spelar tillsammans visade det sig att offensiven är det inget fel på. Två mål med en man utvisad i egna laget, är starka papper.

BB250503 MB081

Omgångens mål: Johnbosco Kalu

Ja, det är kanske ingen match som Värnamo vill lägga alltför mycket tankekraft på men det var en riktigt fin cykelspark av Kalu som ledde till bortalagets första mål i matchen. Alltid något att ta med sig.

Olins Englandblogg

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Stjärnbacken förstärker Linköping

Det har varit en rejäl dragkamp om klassbacken Theodor Lennström. Nu uppges den välmeriterade pjäsen ha bestämt sig för spel i Linköping, avslöjar Expressen.

Det handlar om ett treårsavtal.

Den sociala aspekten med den relativa närheten till Stockholm och en bra helhetslösning för familjen i allmänhet uppges ha vägt tungt gällande klubbvalet, enligt Expressen.

Rutinerade Theodor Lennström - som har ett par år i den schweiziska högstaligan bakom sig - har varit väldigt vass i SHL-sammanhang tidigare. Inte minst i Färjestad, som var med i jakten på Lennström även den här gången.

AIK-fostrade Lennström har även ett förflutet i Frölunda och moderklubben i SHL-sammanhang och har, utöver ett SM-guld, två Champions Hockey League-titlar på meritlistan.

Theodor Lennströms SHL-statistik
  • Mål: 35.
  • Assist: 81.
  • Matcher: 253.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Öster nobbar jättebud på Sanyang

Det är Expressen som avslöjar att Öster har nobbat ett jättebud från tjeckiska Slavia Prag på upp mot 20-30 miljoner kronor, ett belopp som hade givit en rekordförsäljning för Smålänningarna.

Det har gått fort för den unge Senegalesen som var på lån i Västerås SK under 2024 för att senare värvas av Öster när lånet gick ut. Där har utvecklingen tagit fart på riktigt vilket har skapat intresse som Sportbloggare har skrivit om tidigare.

Nu har däremot ett konkret bud lagts på yttern men Öster valde alltså att nobba budet och frågan är om man inväntar sommarfönstret för att trissa upp priset ännu mer på den eftertraktade talangen.

För Öster väntar härnäst IF Elfsborg på hemmaplan.

ERIK ÖHRNER