• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Silly season i halvtid - så står sig Brynäs

Brynäs:

Brynäs fjolårssäsong fick högsta betyg, även om det blev en finalförlust. Därmed blev många av Brynäs spelare med utgående kontrakt stekheta på marknaden.

Målvakter:

På målvaktssidan tappar Brynäs Ludvig Persson. Erik Källgren är kvar, men kommer inte till spel något mer detta år på grund av en höftskada. Därmed är målvaktssidan osäker med en vakant plats som kan påverka lagets styrka till stora delar.

Backsidan:

Brynäs tappar Victor Söderström och Charle-Édouard D'Astous. Denna duo var i många experters ögon SHL:s två bästa backar förra säsongen. In på backsidan kommer Mattias Norlinder och Michal Kempný som ersättare.

Forwardssidan:

På forwardssidan tappar Brynäs Jordan Schroeder och Miks Indrasis. In kommer Axel-Jonsson Fjällby och Lucas Pettersson. Det är det två största förändringarna på forwardssidan.

Tränarteamet och sportchef:

Brynäs har kvar sin tränartrio av Nicklas Gällstedt, Ove Molin och Anders "Masken" Carlsson, som tillsammans med sportchefen Johan Alcen gör att det sportsliga ledarteamet är intakt.

Kortanalys:

Brynäs ser något försvagade ut. De har tappat sina två bästa backar, sin bästa målvakt, och har tappat två forwards som var starkt bidragande till att Brynäs spelade bra från start till mål säsongen 2024/2025. Slutsatsen blir därför att Brynäs ser försvagade ut i jämförelse med det laget som fanns på papperet när säsongen tog slut. Men det finns all anledning att tro att Brynäs blir ett lag inom en toppsex-placering i grundserien.

***

Obs: Texten skrev innan Nicklas Bäckström värvades. Är Bäckström tillräckligt hel för att spela nära sin högsta nivå, så är den bästa värvningen alla kategorier denna silly-season, vilket kommer att lyfta Brynäs.

Anders Carlssonoch Ove Molin FOTO Par Olert

Foto: Per Olert/Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson / Bildbyrån

Lämnade Brynäs - står fortfarande utan ny klubb

Det är flera spelare som lämnat Brynäs efter förra säsongen. Och fortfarande är flera av dessa utan ny klubbadress. Bland annat Jordan Schroeder som noterade för totalt 28 poäng under grundserien och slutspelet.

Vid det här laget har de flesta spelarna förlängt sitt kontrakt eller hittat ny klubbadress - om de varit i en situation där deras avtal löpt ut. Men inte alla.

Bara i Brynäs hittar vi flera spelare som fortfarande står utan klubb inför den kommande säsongen.

Det handlar om Jordan Schroeder, Anton Ohlsson, Linus Lindblom, Miks Indrasis och Anton Johannesson.

34-årige Jordan Schroeder spelade totalt 63 matcher för Brynäs under den gångna säsongen och bidrog med totalt 28 poäng.

20-årige Anton Ohlsson är en annan spelare som fått lämna. Han lär dock inte sakna alternativ. Under säsongen var han utlånad till Mora IK där det blev nio poäng på 28 matcher.

En annan spelare är Anton Johannesson som haft skadebekymmer, vilket höll honom borta från spel under hela säsongen 2024/2025.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Noah Shamoun på väg tillbaka till Allsvenskan

Det är danska Tipsbladet som skriver att Noah Shamoun, 22 är på väg tillbaka till Allsvenskan och till IFK Värnamo.

Det ska handla om ett lån där en köpoption även finns inbakad. Shamoun som gick till Randers ifrån Kalmar FF i början av förra året har mest fått nöja sig med inhopp och söker nu ny klubb för att få mer speltid. Han har kontrakt i två år till.

IFK Värnamo möter i helgen Hammarby på bortaplan och är alltjämt sist i tabellen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Italiensk dragkamp om Jusef Erabi

Det är starkt intresse för Hammarby anfallaren Jusef Erabi, 22 där det senaste tiden varit rykten om att både Hellas Verona och Sassuolo är intresserade.

Huvudpersonen själv var minst sagt tagen på sängen av uppgifterna, i en intervju med Fotbollskanalen sade han såhär:

– Jag blev chockad i dag när jag vaknade i morse och läste på Fotbollskanalen om att det stod detta på någon italiensk sida. Det är kul, men inget som jag vet om.

Det verkar även vara bråttom för åtminstone Hellas Verona som gärna ser att anfallaren är klar till försäsongslägret som drar igång den 13: e juli. Enligt uppgifter vill Hammarby ha omkring fem miljoner Euro (ca 56 miljoner kronor) för sin stjärnanfallare.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Speltips Allsvenskan - omgång 14

Inför varje allsvensk omgång kommer Sportbloggare.com med speltips till samtliga matcher.

Här är tipsen till matcherna i omgång 14.

Du vet väl att du kan följa allt om Allsvenskan hos oss på Sportbloggare?

  • Gais - Malmö FF 1

Ytterligare en match för MFF där man har "kniven mot strupen" i termer av att försöka vinna SM-guld åtminstone. Spelmässigt såg man bättre ut senast mot Mjällby men tappade kraft längs matchens gång, att nu få möta ett fysiskt och formstarkt Gais (bäst senaste fem) blir riktigt tufft, tror jag. Otto Rosengren är tillbaka men det finns frågetecken kring Lasse Berg-Johnsen, Pontus Jansson och Anders Christiansen, utan den trion blir det tufft att styra spelet.

Gais har haft efter en trögare start kommit igång med sitt spel och med skytteligaledaren i laget samt en Gustav Lundgren i högform blir man svårstoppade och jag tror att man kan spela på MFF: s desperation efter tre poäng och vara lite mer kalla när väl chansen uppenbarar sig.

  • Östers IF - Mjällby 2

Laget med näst bäst form är Mjällby och trots att Elliot Stroud saknas på grund av avstängning kommer det vara ett taggat Mjällby där frågan är om det blir en sista dans för Nicklas Röjkjaer? Om han inte spelar kan det bli aningen svårare för bortalaget att kontrollera matchen, så håll koll på om han kommer till start eller ej.

Öster har börjat tagit sina poäng men har fortsatt svårt med sin offensiv och i kulisserna väntar offensiva nyförvärv på att bli spelklara. Vill Mjällby vinna guld är detta en match att vinna och jag tror att de löser tre poäng även om resan dit kan bli lite jobbigare än vad en del tror. Öster har en förmåga att hänga i och gjorde ett sent mål mot Sirius som räddade poäng senast.

  • Hammarby - IFK Värnamo 1

Omgångens spik blir i den här matchen. Jag har oerhört svårt att se att ett stukat Värnamo ska ha något att säga till om här, som bekant blir inte Marcus Antonsson spelklar förrän till omgången efter, vilket inte hjälper smålänningarna. Tabelläget är dessutom så pass utsatt att frågan är om de kan nöja sig med ett oavgjort resultat, utan de behöver i så fall "gå för det" hela vägen.

I fjol vann Värnamo motsvarande möte men nu är situationen annorlunda och Hammarby kommer sätta ned foten och avgöra matchen relativt enkelt. I matchen mot HBK kom man upp över 30 avslut och något liknande är nog inte omöjligt i den här matchen.

  • Halmstads BK - AIK 2

AIK är i nuläget seriens bästa bortalag med resultatraden 4-3-1 vilket gör att man har blivit svårslagna. Nu möter man seriens formsvagaste lag som bara gjort tre mål och släppt in 12 mål på de fem senaste matcherna.

Det ska mycket till för att AIK inte ska ta detta. Både Mads Thychosen och John Guidetti förväntas ingå i startelvan igen vilket stärker laget även om ersättarna gjorde det bra senast. Se upp dock med duon Yannick Agnero och Naem Mohammed där framme som kan ställa till det för många lag med deras fart.

  • IFK Göteborg - IK Sirius X
IFK Göteborg hade en tuff omstart uppe i Stockholm och kanske blev avsaknaden av Heintz och Thordarsson för stor. Nu väntar Sirius på hemmaplan vilket kan ses som en relativt enkel uppgift men IFK har haft det svårt på hemmaplan under säsongen. Det har bara blivit två segrar på sex matcher och kanske får spelarna det tufft att leverera när supportrarna förväntar sig tre nya poäng.


Sirius har hittat lite form på slutet men är fortsatt svajiga bakåt vilket gör att det kan bli en hel del mål i deras matcher. Jag tror att de har möjligheter att sticka upp och göra något mål men att de även kommer att släppas in något, vilket gör att jag landar i oavgjort. Oddset på oavgjort är dessutom väldigt spelbart i det här mötet.

  • Djurgården - Degerfors 1

Djurgården gjorde en stark prestation senast mot IFK Norrköping och borde ha vunnit den matchen då man radade upp chanser men kvalitén var för dålig och en storspelande målvakt i bortalaget höll nere siffrorna. Degerfors har dock inte samma kvalité i defensiven och har dessutom nyligen sparkat sin tränare och hur är harmonin i gruppen egentligen?

Är det någon match som Djurgården ska få en klassisk ketchup-effekt så bör det vara i den här matchen. De går inte att skylla på skador och tajt matchande längre utan nu är det upp till bevis för spelarna att visa hur bra de faktiskt är och jag tror att det är precis det som kommer att ske i den här matchen.

  • IF Elfsborg - BK Häcken 1

Även i det här mötet förväntar jag mig mycket mål. Det är förmodligen ett revanschsuget Elfsborg som gjorde en riktigt svag prestation mot Värnamo där man saknade spelgeniet Besfort Zeneli på grund av sjukdom. Är han tillbaka kommer spelet se bättre ut bara av farten. Hans äldre bror Arber gjorde comeback men såg riktigt ringrostig ut så kanske mer tveksamt att han får en ny startchans.

Häcken har på något märkligt sätt fortfarande mycket bortfall i truppen och nyförvärven som är klara får inte spela ännu. Senast gick Rygaard ut med befarad skada och då är det inte mycket kvar för Jens Gustafsson att ta av. Det finns en risk att det blir en ny överkörning, så håll koll på startelvan för Häcken får verkligen slita på de få spelare de har tillgängliga för stunden.

  • IFK Norrköping - Brommapojkarna X

Norrköping fick som sagt slita till sig poängen i Stockholm och man gjorde det med en fembackslinje, frågan är om det är något som kommer att fortsätta eller om man går tillbaka till den formation man använde sig av under våren. Det är lätt att titta på tabellen och tänka att det är ganska lugnt, men faktum är att de bara har två poäng ned till kvalplatsen så det kan gå fort om man inte hittar vinnarspåret igen (ej vunnit på tre matcher).

BP lyckades bryta sin negativa svit på sex raka förluster med en övertygande seger borta mot Degerfors. Starkt att resa sig och nu får man tillbaka Ezekiel Alladoh som är lagets bästa målskytt. Det kan bli rätt målrikt i den här matchen där det enligt mig är två lag vars styrkor ligger i det offensiva spelet.

Speltipsen kommer från ERIK ÖHRNER.

Olins Englandblogg

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

15 tungviktare som lämnar sin SHL-klubb - del tre

11. Dick Axelsson - lämnar Djurgården

Dick Axelsson är inte bara en stor hockeyprofil, han var en tung spelare på 191 cm och 96 kg. Men nu har han har spelat sin sista hockeymatch, det blir därmed ingen fortsättning i Djurgården för honom. Det är ett tungt tapp för Djurgården i dubbel bemärkelse - trots allt snittade han en poäng per match förra säsongen - och det var spelare som gör skillnad på alla tänkbara sätt.

12. Herman Träff - lämnar HV71

Herman Träff är en storvuxen forward på 191 cm och 98 kg, men det blir ingen fortsättning i SHL för honom. Han blir kvar i Småland men han byter klubb till Oskarshamn till kommande säsong som blir hans första som senior.

Herman Traff FOTO Carl Sandin

Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

***

13. Michael Brandsegg-Nygård - lämnar Skellefteå

Michael Brandsegg-Nygård är en stor talang, som draftad i förstarundan och med 94 kg innanför hockeykostymen. Han var nära att ta en plats i Detroit redan förra säsongen, och man får utgå från att han kommer att få en god chans att möta sig med de bästa spelarna i världen redan kommande säsong.

***

14. Stian Solberg - lämnar Färjestad

Stian Solberg var en reslig försvarspjäs på 188 cm och 93 kg i Färjstad, som trivdes bäst i egen zon. Nästa säsong lämnar han soliga Karlstad för spela i soligare San Diego Gulls, som planen nu ser ut för honom under sin första säsong som senior.

***

15. Tommi Tikka - lämnar HV71

Tommi Tikka vägde tungt i HV71 med sina 90 kg, men det gick även gick tungt på isen för honom. Han mäktade bara med att göra 24 poäng över två säsonger, inklusive två kvalfyllda play-out serier, där han åtminstone fick lämna Hv71 som en vinnare.

Tommi Tikka FOTO Jonas Forsberg

Foto: Jonas Forsberg/Bildbyrån