• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Stort biljettintresse i Kristianstad

Biljettintresset är mycket stort inför Kristianstads allsvenska premiär hemma mot Tingsryd.

Det såldes 250 biljetter inom loppet av en halvtimme när biljetterna släpptes tidigare i dag, uppger Kristianstadsbladet.

Skåne-klubben räknar med fullsatt i Kristianstads Ishall.

Klubbchefen Johan Lindbom gläds åt det stora intresset.

- Vi är överväldigade och det är kul för Kristianstad Hockey. Det märks att det är drag, säger KIK:s klubbchef till Kristianstadsbladet.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Hockeyettan-finalen får större betydelse

Det var inledningsvis tänkt att Hockeyettan-finalen (som spelas i bäst av tre mellan AllEttan-vinnarna) den kommande säsongen bara skulle vara en kamp om rankingplaceringar inför Play Off 3.

Ovanstående gav upphov till mycket kritik.

Nu står det klart att Hockeyettan-finalen kommer få betydligt större betydelse än så.

Det är nämligen en kvalserieplats i potten, uppger Hockeynews.se.

Ligachefen Mats "Horndal" Johansson om vad som gäller.

- Nu spelas Hockeyettan-finalen med en kvalserieplats i potten och det blir så att åtta lag går vidare från Allettorna istället för nio. Förlorarna i finalen går in i playoff 2 tillsammans med tvåorna och treorna från Allettorna, säger Hockeyettans ligachef till Hockeynews.se.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Ett lugnande besked för Luleå

Luleå-centern Jack Connolly tvingades utgå på grund av skadebesvär i den senaste CHL-matchen.

Nu står det klart att det inte handlar om en allvarlig skada.

- Det är bara en muskelskada, och när de andra var på is var han i gymmet och cyklade, säger Ulf Engman (vice general manager) till Norrbottens Media.

Den 30-årige jänkaren - som värvades till Luleå från Rögle förra året - svarade för finfina 41 poäng på 62 SHL- och SM-slutspelsmatcher i fjol och förlängde kontraktet (två säsonger) med LHF i december.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Här hamnar Carlos Strandberg

På sin hemsida meddelar Malmö FF att man lånar ut Carlos Strandberg till saudiarabiska klubben Al-Hazem FC. Man skriver att avtalet gäller fram till 30 juni 2020 och att en köpoption finns i avtalet.

Anfallaren har denna säsong varit utlånad till allsvenska konkurrenten Örebro SK och där blev det elva mål på 19 matcher för 23-åringen.

– Carlos har haft en lyckad period i Örebro där han har visat sina förmågor på ett bra sätt. Förhoppningsvis kan han fortsätta på den inslagna vägen i Saudiarabien. Carlos uttryckte själv intresse för att ta det här steget och därefter har vi nått en lösning som känns bra för alla parter, säger MFF:s sportchef Daniel Andersson till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Han tar över GIF Sundsvall

GIF Sundsvall meddelar på sin officiella hemsida att man gjort klart med en ny tränare. Det handlar om Tony Gustavsson som senast varit förbudskapten för USA:s damlandslag.

– Vi har gjort bedömningen att den här förändringen är den absolut bästa utifrån möjligheterna att spela allsvenskt 2020. Det känns extra kul att Tony är en Sundsvallskille och det känns oerhört bra att ha Tony på plats och att vi har kommit överens om hösten 2019, säger sportchef Urban Hagblom till klubbens hemsida.

Sundsvall har fyra poäng upp till kvalplats och sex poäng upp till säker mark, detta med åtta matcher kvar i Allsvenskan denna säsong.

Kontraktet med Gustavsson sträcker sig säsongen ut.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Klart med arenaavtalet för SHL-klubben

Det har dragit ut på tiden rejält när det handlar om Frölundas arenaavtal för Scandinavium och Frölundaborg.

Nu står det dock klart att Göteborgsklubben är överens med Got Event om ett nytt hyresavtal.

Avtalet gäller i en säsong.

Klubbdirektören Christian Lechtaler om nyheten.

- Det här ger oss möjligheten att fokusera på vår verksamhet och arenaupplevelsen. Det nya avtalet ger oss bättre ekonomiska förutsättningar om vi fyller Scandinavium. I Frölundaborg har vi ett avtal som ger oss mer utrymme att ta större ansvar för evenemangen och på så sätt har vi fått till stånd en skälig hyra, säger Frölundas klubbdirektör till klubbens hemsida.

Avsikten är att parterna ska komma överens om ett längre hyresavtal senare under säsongen.