• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Leksands glädjebesked

Leksands IF meddelar på sin officiella hemsida att man kommit överens med Jon Knuts om ett nytt avtal. Den 28-årige forwarden har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över säsongen 2022/2023.

-Jag är jätteglad att få vara kvar i den här föreningen. Jag har ett starkt hopp och tilltro till det vi är inne i, och jag hoppas att alla andra känner det också trots att det går lite troll i det just nu. Jag trivs otroligt bra i Leksand och brinner för det här förbaskat mycket. Jag är glad att få vara en del av Leksands IF även fortsättningsvis, säger Knuts till klubbens hemsida.

Denna säsong har det blivit fem poäng på 21 matcher i SHL.

Leksand ligger sist i tabellen och spelar idag hemmamatch mot Rögle BK.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Flera träningsmatcher klara för IFK Norrköping

IFK Norrköping meddelar på sin officiella hemsida att flera träningsmatcher är klara inför den kommande säsongen.

Man börjar med The Atlantic Cup som drar igång 31 januari. Sedan väntar träningsmatcher och spel i Svenska Cupen hemma i Sverige.

Första träningsmatchen på hemmaplan sker mot Breiðablik, fredagen den 14 februari klockan 14:00. Fyra dagar senare har man en inplanerad träningsmatch hemma mot Jönköpings Södra, innan gruppspelet i Svenska Cupen drar igång.

Man ska också spela träningsmatch borta mot Åtvidaberg och hemma mot Linköping City. Datum och tider för dessa matcher är dock inte fastställda.

Inte värt att spela träningsmatcher mot Linköping & Åtvidaberg

Att IFK Norrköping ens ställer upp på att spela träningsmatch mot både Linköping och Åtvidaberg går att diskutera. Dels är nivån på motstånd ganska lågt, samtidigt så är derby mot Linköping och Åtvidaberg speciella för Norrköping och borde endast spelas i tävlingssammanhang.

Man vill inte att den där känslan dör ut, vilket den kommer göra mer och mer om man ställer upp varje år på att spela träningsmatcher mot lagen. Låt dessa möten bli speciella och spela dessa matcher endast när man måste.

Ett bättre alternativ hade varit Sylvia. Inte samma rivalitet.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Backen lämnar Karlskorna HK

Det var inför denna säsong som Dylan Zink värvades till Karlskorna HK från den norska klubben Sparta Sarpsborg. Men redan efter 20 matcher står det klar att man bryter kontraktet, något som KHK meddelar på sin officiella hemsida.

"Vi önskar Dylan Zink lycka till i framtiden och tackar för tiden i klubben.", skriver man på KHK.se.

Under sin tid i klubben blev det en notering på två assist för 27-åringen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

SPELTIPS: Vi tippar lördagens matcher i SHL

Spela på SHL-matcher hos Yobetit.

***

Oskarshamn - Växjö Lakers

1. 3.3
X. 4.10
2. 1.77

Matchtips: X

Bottenmöte och smålandsderby i SHL mellan IK Oskarshamn och Växjö Lakers under lördagen. En svårbedömd match , inte minst med tanke på att gästerna varit en besvikelse denna säsong och att SHL-nykomlingen tagit en del på hemmaplan. Faktum är att Oskarshamn har tagit 75% av sin poängskörd på hemmaplan. Därför tippas krysset i denna match!

Leksand - Rögle BK

1. 2.88
X. 4.10
2. 1.93

Matchtips: 2

Leksand hade i början på säsongen ett väldigt fint facit på hemmaplan, men så är det inte längre. Självförtroendet är i botten och det luktar kris lång väg, även fast man är nykomling och kravet kanske inte ska vara för höga. Jättebra chans för Rögle att ta en trepoängare efter att man haft en sämre period. Kommer stärkta efter derbysegern mot Malmö senast. Rögle tar denna match.

Skellefteå AIK - Malmö Redhawks

1. 1.77
X. 4.10
2. 3.34

Matchtips: 1

Både Skellefteå AIK och Malmö Redhawks är två svårplacerade lag, man kan göra kanonresultat, för att sedan göra tvärtom matchen därpå. Skellefteå känns dock lite vassare och hemmafördel avgör i tipset här. SAIK vinner under ordinarie tid.

Örebro Hockey - Djurgården

1. 1.92
X. 4.10
2. 2.92

Matchtips: 1

SHL:s stora överraskning är utan tvekan Örebro Hockey som är trea i tabellen med endast en poäng från serieledning. Hemmamatch mot ett inte så bortastarka Djurgården och det vore dumt att tippa något annat än hemmaseger här. Hemma är Örebro starka dessutom. 25 av 33 möjliga poäng på hemmais säger en hel del. Etta.

Linköping HC - Luleå HF

1. 2.95
X. 3.86
2. 1.95

Matchtips: 2

Linköping hade en fin form med seger mot HV71, Rögle, Leksand och Djurgården på raken. Men sista tiden har varit tyngre med tre raka. Här ska man vara nöjda om man kan stå emot starka Luleå som besitter en bra spets. Luleå löser seger under ordinarie speltid, det blir tipset här.

HV71 - Brynäs IF

1. 1.72
X. 4.10
2. 3.50

Matchtips: 1

Två formstarka lag gör upp i Kinnarps Arena under lördagen. Brynäs kommer med seger mot Malmö Redhawks och Linköping i ryggen, men nu väntar något tuffare uppgift för Gävle-klubben. HV71 trivs hemma och det blir grunden till matchtipset. HV71 löser en seger här.

Färjestad - Frölunda

1. 2.25
X. 4.20
2. 2.33

Matchtips: X

Omgångens svårtippade match äger rum i Karlstad mellan Färjestad och Frölunda. Två bra lag som också är med och slåss i toppen av tabellen. Frölunda bör och ska vara glad om man får med sig en poäng hem härifrån. Kryss tippas!

Samtliga odds är tagna från Yobetit. Alla nya spelare hos Yobetit får en bonus på 150% upp till 1500 kr.

Detta är ett samarbete med Yobetit.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Vita Hästens segersvit bruten - förlust mot Västerås

Vita Hästen åkte till Västerås med sex raka segrar i HockeyAllsvenskan, men ikväll tog det stopp! Hemmalaget vann med 3-2 och bröt Vita Hästens fina svit.

Det blev en tuff match för Vita Hästen under fredagskvällen när man var på besök i Västerås. Hemmalaget tog ledningen genom Lukas Zetterberg när man fick spela matchens första powerplay. I mitten på andra perioden kom utökningen, kort efter att Anton Johansson kommit in igen från utvisningsbåset.

Vita Hästen fick kontakt efter att Jakob Stridsberg gjort sitt första mål för säsongen i slutet på mittenperioden.

2-1 inför sista och det dröjer drygt fyra minuter innan William Wikman gjorde 3-1 för Västerås som håller undan. Även fast Vita Hästen genom Linus Andersson får till en reducering, 3-2, så kommer man inte närmare än så.

Västerås fjärde raka seger.

MATCHFAKTA: Västerås - Vita Hästen

1-0: Lukas Zetterberg (Marcus Bergman, Daniel Öhrn)

2-0: Alexander Younan (Jerome Gauthier, Fredrik Johansson)

2-1: Jakob Stridsberg (Kevin Elgestål)

3-1: William Wikman (Kelsey Tessier)

3-2: Linus Andersson (Viktor Lodin, Marcus Eriksson)

Skott: 25-35

Publik: 2 742 personer

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mora IK värvar

Mora IK har haft en tung säsong i HockeyAllsvenskan och i hopp om att det ska vända har man nu gjort klart med backen Isak Pantzare, närmast från IK Oskarshamn.

23-åringen har denna säsong gjort 14 matcher i SHL.

- Med Isak får vi in en fysisk back som också är bra på skridskorna och har ett bra förstapass, kommenterar Peter Hermodsson till klubbens hemsida.

Kontraktet sträcker sig över säsongen 2020/2021.