• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Sista vi såg av Simon Skrabb?

Öppen träning på Östgötaporten blev lite av ett startskott på säsong 2020. Alla spelare fanns inte på plats av olika anledningar, men mest intressant var Simon Skrabb. Anfallaren som de senaste dagarna ryktas vara på gång till Serie A-klubben Brescia, fanns på plats i Norrköping och tränade.

Men det blev lite på egen hand. Skrabb körde mot målet vid Curva Nordahl. Det kan man tolka hur man vill. Men det tyder lite på att någonting är på gång där. Att Norrköping inte vill chansa och riskera en skada där.

Innan träningen sedan drog igång på allvar fick manager Jens Gustafsson säga några ord.

– Det mesta av det vi jobbar med handlar om att vi ska kunna kontrollera matchbilden och att vi ska ha bollen så mycket som möjligt. Då kan vi passa på att säga att de flesta andra lag håller på att springa utan boll just nu för att spelarna kommer i ganska dåligt fysisk form. Men här har ni ett gäng som är väldigt vältränade för dom har jobbat på enormt hårt, säger Jens Gustafsson på dagens träning och fortsätter:

– Så vi kan börja på en annan nivå och bygga vårt spelsätt.

Gustafsson lovar att inledningen på Allsvenskan ska bli bättre denna säsong, än förra året, som inte började bra för IFK Norrköping.

– Förhoppningsvis, eller det kan jag lova, vi kommer vara bättre från början än vad vi var förra året. Det var inga roliga första tio omgångar.

Simon Skrabb

Simon Skrabb tränar ensam

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

AllEttan-klubben långtidslånar från Västervik

Visby/Roma har bara tagit tre poäng på lika många AllEttan Södra-matcher den här säsongen. Nu kommer gotlänningarna få bättre förutsättningar att lyfta i tabellen framöver.

SHL-meriterade Adrian Elefalk är närmare bestämt klar på lån för resten av säsongen.

Den 20-årige forwarden är bokförd för 26 matcher i HockeyAllsvenskan med Västervik den här säsongen.

"Adrian är en speedig forward med ett fruktat skott, att han dessutom är right-skytt kommer vara som grädde på moset för Visby Romas offensiva spel. Adrian har en stor offensiv potential och spelet i Västervik och Hockeyallsvenskan har givit honom ännu mer erfarenhet även om han inte har ”rymts” i någon av de offensiva linorna och därmed inte haft någon offensiv roll", skriver Visby på hemsidan.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Kan lämna Djurgården - fått tillåtelse att träffa allsvensk klubb

Dzenis Kozica fick till en början mycket speltid i Djurgården efter att man värvat in mittfältaren från Jönköpings Södra 2018. Men 2019 tog han inte någon given plats och Kozica lånades ut till AFC Eskilstuna under andra halvan av säsongen.

I AFC blev det 15 matcher, ett mål och tre assist.

Och nu är det aktuellt med ett nytt klubbyte. 26-åringen kan lämna svenska mästarna i vinter och enligt FotbollDirekt.se har han nu fått tillåtelse att träffa seriekonkurrenten Kalmar FF.

- Han har fått tillåtelse att träffa Kalmar, det kan jag bekräfta, säger sportchef Bosse Andersson till FotbollDirekt.se.

Kontraktet med Djurgården sträcker sig över säsongen 2021.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Mittbacken tillbaka i Malmö FF: "Känns riktigt bra att komma tillbaka"

Konkurrensen i Malmö FF blev för tuff och klubben valde att låna ut Anel Ahmedhodzic till danska klubben Hobro. Där blev det mer speltid, 19 matcher och ett mål.

Nu är 20-åringen tillbaka i MFF och han verkar vara glad över det.

– Det känns riktigt bra att komma tillbaka till Malmö FF och jag ser mycket fram emot säsongen. Jag känner att jag har utvecklat mitt försvarsspel i Danmark och anpassat mig till A-lagsfotboll. Jag vill tacka Hobro IK för att de gav mig chansen och önskar dem lycka till resten av säsongen, säger försvararen till MFF.se.

Sportchef Daniel Andersson menar att det är rätt steg att plocka tillbaka Ahmedhodzic och låta han vara med och konkurrera om en plats i MFF:s startelva nu.

– Anel har gjort det väldigt väldigt bra i Hobro IK, spelat nästan varje match och varit tongivande. Nu känner vi att det är dags för honom att komma hem och konkurrera om en plats här i Malmö FF. Både vi och Anel är övertygade om att detta är rätt steg för honom, säger Andersson till hemsidan.

Spelaren har ett kontrakt med Malmö FF som sträcker sig till och med 2022.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Alexander Nübel klar för Bayern München

Bayern München har gjort klart med ny målvakt. Det handlar om Alexander Nübel som bestämt sig för att inte förlänga sitt utgående kontrakt med Schalke 04 - istället lämnar han för seriekonkurrenten som bosman efter säsongen.

Målvakten har denna säsong gjort 15 matcher i Bundesliga.

23-åringen har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig fram till sommaren 2025.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

GAIS flyttar upp talang till A-laget

GAIS meddelar på sin hemsida att man flyttar upp talangen Julius Johansson till A-laget. Den 19-årige mittfältaren noterades för två matcher i Superettan med klubben förra säsongen.

– Vi har en tydlig ambition att plocka upp talanger från GAIS Akademi till A-laget och Julius har såklart stått högt upp på vår lista över killar som vi tror kan hävda sig bra i seniorsammanhang. Julius kan spela i flera offensiva roller och har använts både som offensiv mittfältare och som anfallare i A-laget, säger Jonas Östergaard, fotbollsansvarig i GAIS styrelse, till klubbens hemsida.

Kontraktet sträcker sig över 2+1 år.