• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Frölundas publiksnitt genom tiderna - säsong för säsong

Frölunda ligger ofta i publikligans toppskikt i SHL-sammanhang. Göteborgarna har fantastiska grundförutsättningar med tanke på att Frölunda är regionens överlägset största hockeyvarumärke och att publikunderlaget är otroligt stort i ett svenskt perspektiv.

Västkustklubben förtjänar oavsett mycket respekt för det faktum att publiksnittet har varit så högt över tid.

Frölunda kan stoltsera med en imponerande lägsta- och högtanivå avseende publiksnittet under normala omständigheter (läs: bortsett från säsongen när pandemin ställde till det i extrem omfattning).

Noterbart i övrigt är att Frölundaborg är reservarena till Scandinavium och tar in betydligt färre åskådare (6044).

Frölundas publiksnitt sedan säsongen 2005/2006
  • 2024/2025 (SHL): 11359
  • 2023/2024 (SHL): 10563
  • 2022/2023 (SHL): 9908
  • 2021/2022 (SHL): 8931 (påverkades mycket negativt av pandemin)
  • 2020/2021 (SHL): 150 (påverkades mycket negativt av pandemin)
  • 2019/2020 (SHL): 10172 (en hemmamatch utan publik på grund av pandemin)
  • 2018/2019 (SHL): 10071
  • 2017/2018 (SHL): 9667
  • 2016/2017 (SHL): 9029
  • 2015/2016 (SHL): 9312
  • 2014/2015 (SHL): 9067
  • 2013/2014 (SHL): 9362
  • 2012/2013 (Elitserien): 8588
  • 2011/2012 (Elitserien): 10482
  • 2010/2011 (Elitserien): 9378
  • 2009/2010 (Elitserien): 11400
  • 2008/2009 (Elitserien): 11234
  • 2007/2008 (Elitserien): 11688
  • 2006/2007 (Elitserien): 11470
  • 2005/2006 (Elitserien): 11683

Publiksnitten avser grundseriesammanhang.

Frölundas huvudarena (Scandinavium)

Scandinavium FOTO Michael Erichsen

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

En summering av Scandinavium
  • Publikkapacitet: 12500.
  • Byggår: 1970.
Olins Englandblogg

Foto: Mats Andersson/Bildbyrån

Ett lugnande besked för SHL-klubben

Brynäs har som bekant värvat väldigt bra inför den här säsongen och är en given guldkandidat. Gävle-gänget rankas som SHL:s bästa i Sportbloggare.com:s ranking.

NHL-meriterade Kieffer Bellows är ett av de vassaste namnen. En spelare som var med i rankingen av SHL:s 20 främsta värvningar inför säsongen 2025/2026 här på Sportbloggare.com.

Den 27-årige forwarden ådrog sig en skada i matchen mot Modo förra veckan.

Det verkar dock inte vara något allvarligt med nordamerikanen.

- Det verkar väl inte vara så allvarlig som befarat, det är väl det jag kan säga. Sedan får vi vänta och se vad alla undersökningar ger, säger sportchefen Johan Alcén till Gefle Dagblad.

Det är ett dag-för-dag-läge med Bellows, som inte kommer vara med på is med laget på kort sikt.

Kieffer Bellows statistik på NHL-nivå
  • Mål: 16.
  • Assist: 16.
  • Matcher: 114.
Olins Englandblogg

Foto: Niclas Jönsson/Bildbyrån

U18-landslagsmeriterad forward till Tingsryd

Hockeyettan-gänget Tingsryd - som siktar på att ta sig tillbaka till HockeyAllsvenskan - har ett intressant lagbygge sedan tidigare.

Nu är det ännu bättre.

U18-landslagsmeriterade Isac Nielsen utgör den senaste värvningen.

Den 21-årige forwarden har bland annat ett förflutet i Växjö, där han är bokförd för en SHL-batalj, och har varit bra på juniornivå.

Nielsen kommer närmast från spel i NAHL, där han öste in poäng.

"I Isac får vi inte bara en duktig spelare utan också en riktigt bra kille som vi är övertygade om kommer passa perfekt in i vårt omklädningsrum. På isen är han en hårt jobbande allroundspelare med näsa för att trycka dit pucken när läget ges", skriver Tingsryd på hemsidan.

Isac Nielsens statistik på J20-nivå
  • Mål: 52.
  • Assist: 31.
  • Matcher: 144.
Olins Englandblogg

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Karriären kan vara över för SHL-centern

Luleå-centern Jonas Berglund skadade ryggen förra säsongen och har rehabiliterat den skadan, men det kommer krävas fler åtgärder. Nu är spelarkarriären i fara.

Den rutinerade norrbottningen om beskedet.

- Det här är så klart ett tungt besked att få och nu väntar en lång rehabilitering för mig. Men när kroppen säger ifrån måste man lyssna på den och på vad läkarna säger. Och om det skulle vara slut här så är det ändå en liten tröst att vi fick ett fantastiskt avslut med SM-guldet i våras, säger Jonas Berglund till Luleås hemsida.

General managern Thomas Fröberg om kulturbäraren.

- Det är alltid väldigt tråkigt när spelare får negativa besked efter rehabilitering och extra mycket gäller det en spelare som Jonas Berglund, som har en fantastisk passion för alla delar av Luleå Hockey och som är en kulturbärare för oss, säger han till hemsidan.

Älvsbysonen gjorde sin första match i den svenska högstaligan med Luleå så tidigt som säsongen 2008/2009 och har spenderat en stor del av karriären i LHF-tröjan.

Berglund har gjort sig ett namn som en defensivt skicklig center med en imponerande arbetskapacitet.

Jonas Berglunds statistik på SHL-nivå
  • Mål: 53.
  • Assist: 47.
  • Matcher: 541.

Statistiken inkluderar SM-slutspelet.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Stort intresse för Priske

Efter matchen mot BP uttalade sig Djurgårdens tränare Jani Honkavaara om att lagets skyttekung August Priske är hett villebråd för utländska klubbar och att det finns en risk att han kan lämna redan under sommarfönstret.

Priske som blev matchens enda målskytt i segern mot BP har på senare tid visat god form och med det målet är han uppe på åtta mål på 15 matcher i år. Till Fotbollskanalen uttalade sig sportchef Bosse Andersson om intresset:

- Intresset är enormt och det är konkret. Det stiger för varje dag och jag tror inte att det blev mindre i dag.

- Vi kollar långsiktigt. Vi värvade ju honom förra sommaren som backup som skulle växa in i det. Det kan man ju säga att han med lite tålamod har utvecklats enormt. Nu är vi där. Vi ser långsiktigt på August men däremot är intresset väldigt skarpt.

Huvudpersonen själv är öppen för att både stanna och lämna:

- Jag har lärt mig en sak i fotboll och det är att man aldrig kan vara säker på något. Så vi får se, säger han.

En av klubbarna som sägs vara intresserade är Red Bull Salzburg från Österrike.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Törnqvist nära Como

Det fortsätter att rapporteras kring Noel Törnqvist, 23 det har sagts att han varit nära både Samsunspor samt Brest men att Como kom sent in i jakten och nu hävdar italienska uppgifter via journalisten Santi Aouna att Como har kommit överens med spelaren.

Det som återstår för att affären ska gå igenom är att klubbarna kommer överens om en transfersumma. Han väntas kosta omkring tre miljoner euro (cirka 33 miljoner kronor).

Hasse Larsson sportchef i Mjällby har sagt att man kan sälja spelare men att man är fast beslutna att få ha kvar spelarna på lån säsongen ut och så lär fallet även bli med Törnqvist.

ERIK ÖHRNER