• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Niclas Jönsson/Bildbyrån

Besked om SHL-tränaren

Nu är det klart att Cam Abbott får fortsatt förtroende som huvudtränare i Färjestad.

Kontraktet gäller i två säsonger.

Kanadensaren anslöt till FBK i januari och ersatte Jörgen Jönsson.

Det var mycket som förbättrades för FBK i grundseriesammanhang under Abbotts ledning, men i SM-slutspelet blev det ett svidande nederlag för värmlänningarnas del när Rögle blev historiska och vände ett 0-3-underläge i kvartsfinalserien till vinst med 4-3 i matcher.

Cam Abbott var huvudtränare i AHL-laget Chicago Wolves innan han hamnade i Färjestad.

Den 42-årige tränaren har framför allt ett förflutet som huvudtränare i Rögle.

Lägg därtill att han har varit huvudtränare i Växjö på J20-nivå.

Abbott har dessutom en framgångsrik spelarkarriär i SHL-sammanhang på meritlistan. Där blev det dels spel i Rögle, varpå han lämnade efter en säsong och gjorde sex år i Luleå.

Olins Englandblogg

Bildillustration: Johan Videll

Sportbloggare tippar onsdagens match i HockeyAllsvenskan-slutspelet

  • Björklöven - Södertälje

Speltips: 1.
Björklöven har möjlighet att avgöra semifinalserien till följd av tre "matchbollar". Mycket talar för att så blir fallet. Västerbottningarna har ett stort mentalt övertag. Lägg därtill att Björklöven har ett bättre spelarmaterial och är oerhört hemmastarka. Faktum är att Västerbottensgänget inte har förlorat på hemmaplan i årets HockeyAllsvenskan-slutspel. Tipset utgörs av att Björklöven säkrar finalplatsen utan att behöva ta matchen till övertid. Mycket till följd av lagets starka defensiv.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Topplista: Längsta hockeymatcherna i Sverige

Vi är i en tid på året då slutspelsmatcher och kvalmatcher inom ishockeyn i Sverige ska avgöras. Det innebär i vissa fall väldigt långa matcher. Men vilka är de längsta hockeymatcherna i Sverige genom året? Det ska ni få svar på här.

Den 2 mars 2025 spelade Leksand och Färjestad en kvalmatch till SDHL. Och avgörandet kom inte först i den 8:e perioden. Efter 156 minuter och 19 sekunder kom avgörandet från Färjestad som därmed blev klara för SDHL - och det är också den längsta matchen i svensk ishockey genom tiderna.

Vad gäller om det blir lika i slutspelet eller i en kvalmatch?

Om det är oavgjort efter 60 minuter i en slutspelsmatch eller kvalmatch väntar en ny period på 20 minuter tills det att något lag har gjort mål. Skulle inget lag göra mål under perioden väntas en ny period. Detta fortgår tills det att något lag har avgjort matchen. En match i ett kval eller slutspel kan alltså inte gå till straffläggning.

Lista: Längsta hockeymatcherna i Sverige

156 minuter och 19 sekunder: Leksand–Färjestad, 2025 (Kval till SDHL)

140 min och 41 sekunder: Troja–Bofors, 2002

133 min och 38 sekunder: Olofström–Kristianstad, 1995

128 min och 42 sekunder: Osby–Mariestad, 1993

122 min och 18 sekunder: Skellefteå-Luleå, 2026

119 min och 16 sekunder: Leksand–Färjestad, 1997

117 min och 37 sekunder: Arboga–Bofors, 2002

117 min och 29 sekunder: Luleå-Frölunda, 2026

117 min och 1 sekunder: Färjestad–HV 71, 2019

116 min och 23 sekunder: Linköping–Skellefteå, 2024

Källa: Sportbloggare / SVT

Olins Englandblogg

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

Hudiksvall ångar på - är en seger från att vinna finalserien i det norra Hockeyettan-slutspelet

Hudiksvall leder finalserien i det norra Hockeyettan-slutspelet med 2-0 i matcher efter kvällens 5-2-vinst hemma mot Lindlöven.

HHC har därmed tre "matchbollar" och får antingen möta Visby/Roma eller Karlskrona i en eventuell Hockeyettan-final, där en plats i HockeyAllsvenskan står på spel.

Linus Lindblom (noterades även för assistpoäng i kväll) satte det matchvinnande 3-1-målet inför 1095 åskådare i Holmen Center.

Maxlimiliam Kilpinen blev målbäst i hemmalaget med två baljor.

Viggo Nordström (idel assistpinnar) stod också för två poäng.

Johannes Jämsén svarade för båda Lindlöven-målen och Sebastian Falk var involverad i dessa.

Hugo Haas räddade för övrigt 21 av 23 skott i HHC-kassen.

Olins Englandblogg

Bildillustration: Johan Videll

Sportbloggare tippar onsdagens match i Hockeyettan-slutspelet

  • Visby/Roma - Karlskrona

Speltips: X.
Visby/Roma har slagläge i finalserien i den södra delen av Hockeyettan-slutspelet. Gotlänningarna leder med 2-0 i matcher efter att ha vunnit två raka bortamatcher i finalserieinledningen. Visby har dessutom 4-0 i inbördes möten lagen emellan den här säsongen. Karlskrona har å andra sidan i grunden ett bättre lag, vilket KHK visade prov på i grundserien som Blekinge-gänget vann. Bortalaget har i första hand en mycket hög offensiv kapacitet. Det är upplagt för en rysare på Gotland. Känslan är att Karlskrona - i sämsta fall för KHK:s del - tar den här bataljen till övertid.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Berström / Bildbyrån

Stort intresse inför mötet mellan Örebro och IFK Norrköping

Det är visserligen två veckor kvar tills att IFK Norrköping åker till Örebro för match i den tredje omgången i Superettan. Men redan nu är intresset stort. Cirka 400 IFK:are har säkrat sin plats på bortaläktaren - i vad som blir första mötet lagen emellan på Behrn Arena på nästan fem år.

Både 2020 och 2021 var det stopp gällande publikinsläpp på grund av Covid-19 och därför får vi backa till 2019 som senaste gången som IFK Norrköping hade med sig ett större bortafölje till Örebro.

I tredje omgången av Superettan är det dags igen. Då ställs lagen mot varandra - för första gången i Örebro på nästan fem år.

- Vi tror och hoppas på mycket publik. Det lär bli 9000 Örebroare, svarar Daniel Wickström, som jobbar på Örebros marknadsavdelning, när vi på Sportbloggare.com hör av oss.

Intresset från Norrköping är stort. Precis som intresset för matchen.

- Bortasektionen tar ca 3000st och vi har i dagsläget sålt ca 400 till dem. Totalt är 3500 biljetter sålda till matchen, men med tanke på att det är två veckor kvar känns det som en bra siffra, meddelar Wikström.