• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Karlskrona överklagar inte - satsar på en ny rekonstruktionsplan istället

I måndags blev det som bekant känt att Karlskronas rekonstruktion stoppats av Skatteverket.

KHK hade först för avsikt att överklaga till Hovrätten.

Så kommer emellertid inte bli fallet.

Ordföranden Tobias Larsson om vad som gäller framöver.

- Vi väljer att arbeta om en ny rekonstruktion där vi hoppas att flera borgenärer är med oss i en ackordsuppgörelse, säger Karlskronas ordförande till Blekingesport.

Tanken är att ackorduppgörelsen ska ligga på 25 procent.

- Vi hoppas att vi kommer få med oss dem och att de tar 25 procent över inget, vilket är alternativet vid en konkurs, säger Tobias Larsson till tidningen.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Löf/Bildbyrån

Björklöven, Timrå, AIK och Modo är topp fyra-lag i HockeyAllsvenskan - enligt spelbolaget

Spelbolaget Coolbet har publicerat oddsen för vilket lag som vinner HockeyAllsvenskans grundserie den kommande säsongen.

Björklöven är i topp med två gånger pengarna.

Timrå är på andra plats med fem gånger pengarna.

Därefter följer AIK och Modo, som ger 5,5 gånger pengarna var.

Odds på övriga lag:

Södertälje: 12
Bik Karlskoga: 12
Västerås: 12
Mora: 51
Vita Hästen: 51
Västervik: 51
Tingsryd: 101
Almtuna: 101
Kristianstad: 151
Karlskrona: 201

Olins Englandblogg

Foto: Josefine Loftenius / Bildbyrån

Simon Thern hyllar talangen: "Det bästa jag har sett"

De senaste åren har IFK Norrköping varit framgångsrika med att få fram unga spelare, ge dessa chansen i Allsvenskan och sedan sälja vidare ut i Europa. Något som säkerligen kommer att fortsätta framöver också.

I årets trupp finns nämligen flera intressanta spelare. En av dessa, 18-årige Ishaq Abdulrazak som blev klar för klubben nu i maj.

Han hyllas nu stort av Simon Thern, som uttalar sig till Norrköpings Tidningar.

– I vissa grejor är han det bästa jag har sett. Han har saker kvar att lära, såklart. Han kommer från förutsättningar som jag inte tror att vi i Sverige kan förstå, säger Simon Thern till NT.se och fortsätter:
– Jag har fått se var han kommer ifrån och vilken typ av fotbollsplaner han spelat på. Har han den kunskapen han besitter just nu med de förutsättningarna han kommer ifrån – då är han absolut en toppspelare inom den närmsta tiden.

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Hockeyettan-klubben värvar från Örebros organisation

Hockeyettan-klubben Lindlöven värvar från Örebros organisation: Anton Widmark ansluter till Lindesbergsgänget.

Avtalet gäller i en säsong.

Den 19-årige centern bokfördes för sex SHL-matcher med ÖHK och svarade för hela 40 poäng på 43 matcher i J20-sammanhang.

Sportchefen Tomas "Osten" Östlund om tillskottet.

- Självklart riktigt roligt att Anton väljer Lindlöven för sin fortsatta utveckling! Med sin smartness och sin skridskoåkning kommer han att bli viktig för oss, säger Lindlövens sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Det är en ruskigt talangfull center som jobbar hårt över hela banan! Anton kan användas i alla spelformer, han spelade bland annat både boxplay och powerplay i Örebro.

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Kim Johansson högaktuell för den allsvenska klubben

Kim Johansson har lirat i HockeyAllsvenskan med Västervik de senaste säsongerna.

Nu är den 22-årige backen med juniorlandslagsmeriterna nära att göra klart med en annan allsvensk klubb.

Det rör sig om Vita Hästen, avslöjar Norr Media.

Norrbottningen svarade för 16 poäng på 49 matcher den gångna säsongen.

Noterbart är att Johansson har provat på SHL-spel sporadiskt under tiden i moderklubben Luleå.

Olins Englandblogg

Foto: Marcus Ericsson/Bildbyrån

Klassbacken kör vidare

Spetsbacken Kim Lennhammer har lirat i Hockeyettan med Huddinge i två säsonger i följd.

Nu står det klart att det blir en tredje säsong, avslöjar Hockeynews.se.

Huddinge-basen Darryl Finnell om nyheten.

- Jag tycker att det är en oerhört begåvad spelare och han har större potential än vad han visade för säsongen. Han kan vara lite mer fysisk och hans försvarsspel kan bli bättre. Kim är en ledare både på och utanför isen och kommer bli viktig för våra yngre killar, säger Darryl Finnell till Hockeynews.se.

Den 29-årige stjärnan stod för hela 35 poäng och +16 på 39 matcher den gångna säsongen.

Lennhammer kan ståta med SHL-meriter från spel i Djurgården och har även en del erfarenhet från HockeyAllsvenskan.