• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Problemet i ditt SHL-lag i vinter, del 2

HV71 –har även detta år en dyr trupp, med många flashiga namn. Problemet även denna vinter kommer vara tränarstaben då Anton Blomqvist har betydande problem med att sätta ett grundspel som fungerar. Förhoppningsvis har han blivit äldre och visare denna säsong och undviker att skapa drama och interna intriger i truppen inför seriestart. Fjolårets stök med Engsund och Peterson inför öppen ridå kan ingen vara nöjd med? Ny assisterande tränare i HV71 är Nicklas Rahm som under sin tidigare sejour i klubben haft det otroligt tufft under press. Blomqvist charmar media genom att vara sympatisk och ansvarstagande, men resultaten behöver komma nu. Annars kommer stressen snabbt bli påtaglig i HV-båset.

Leksand- här finns breddproblem, främst på forwardssidan. Detta beror naturligtvis på att pengarna är slut i Leksand. Den tilltänkta fjärdekedjan med Altörn – Knuts – Eljas är troligen den svagaste i SHL. När laget är tunt kommer det naturligtvis även bli känsligt för skador och sjukdomar. Troligen kommer detta att straffa laget under mörka november, där vikten av en bred trupp brukar visa sig som allra tydligast.

Linköping- här har häftiga namn och skickliga spelare rullat in i strid ström. Vrana, Lennström och Bernhardt är alla exempel på detta. I vanlig ordning blir frågetecknet hur man ska få alla individualister och stjärnor att arbeta bra tillsammans som ett lag. Mikael ”Musse” Håkansson är ny huvudtränare och han är en relativt orutinerad sådan. En kedja som innehåller mycket skicklighet är exempelvis: Kovacs – Shore – Rattie men det är inte helt lätt att få det gänget att samarbeta bra och dessutom underordna sig det hårda jobbet som krävs i SHL. En och annan lär dessutom inte få tillräckligt med PP-tid. Det blir en fråga för Håkansson att hantera, om han inte lyckas kommer flera nyckfulla spelare i truppen att bli trumpna.

Luleå – Luleås absolut största problem är att klubbens spelare inte läkt ihop efter guldet. Antalet friska backar i truppen är så få att det knappt går att få ihop ett dugligt lag tills seriepremiären. Sellgren har ingen bröstmuskel, Själin lider av en gubbaxel, Allard fick ett förlängt sommarlov och alla finnar som värvats på backsidan är skadade. Nödfinnen Kotkansalo som skulle ersätta stjärnfinnen Leskinen, blev självklart skadad. Lassinantti är, precis som de senaste tre säsongerna drabbad av alla möjliga åkommor och sviter. Körtelfeber och knäknarr avlöser varandra ständigt, vilket medfört att han inte kan röra sig vettigt i målet. Lassinanttis prestationer försvagas och efter varje säsong är det något nytt elände som tillstött. Han behöver helas, kanske ska nästa värvning inte vara en spelare utan någon form av medicinman?

Olins Englandblogg

Foto: Elena Kolpakova/Bildbyrån

Den tjeckiske backen ansluter till SHL-laget

Färjestad plockar in rutinerade Ronald Knot. Avtalet sträcker sig över sju veckor.

Den 31-årige backen värvas med anledning av att Magnus Nygren kommer bli borta från spel ett bra tag.

FBK har haft koll på Knot sedan en tid tillbaka.

- Det är en perfekt lösning i det läget vi hamnat med att få in en rutinerad spelare. Inte för att ersätta Magnus som spelartyp, men ge oss en ett fullgott alternativ, och det säger mycket att han är villig och beredd att komma in för att visa vad han går för i SHL. Han är en spelare som vi har haft lite koll på under en tid och nu blev det läge. Sen får vi se vad det här samarbetet ger åt båda parter, säger sportdirektören Rickard Wallin till FBK:s hemsida.

Tjecken kommer närmast från spel i den finska högstaligan, där han svarade för 20 poäng på 52 matcher förra säsongen.

Knot kan stoltsera med landslagsmeriter och har spelat i såväl VM som OS.

Han har i övrigt bland annat AHL-erfarenhet.

Ronald Knots statistik på AHL-nivå
  • Mål: 4.
  • Assist: 14.
  • Matcher: 66.
Olins Englandblogg

Foto: Mats Andersson/Bildbyrån

Favoriterna att vinna SHL:s poängliga 2025/2026 - se oddsen på de hetaste kandidaterna

På lördag är det dags för SHL-premiär och vi har en lång säsong framför oss. Grundserien sträcker sig över 52 omgångar och kampen om poängligan blir väldigt spännande att följa.

SHL 2025/2026 består av väldigt många individuellt skickliga spelare med potential att ösa in poäng.

Många spelbolag har odds på vem som vinner SHL:s poängliga.

Däribland BetMGM, som är relativt nya på den svenska marknaden.

Brynäs-supernyförvärvet Nicklas Bäckström har lägst odds (5.00). Inte helt oväntat - delvis med tanke på att det handlar om SHL:s mest meriterade spelare.

Lagkamraten Jakob Silfverberg - som var suverän i SHL så sent som i fjol - är på andra plats med 10.00 i odds.

Därefter handlar det om Skellefteå-stjärnan Oscar Lindberg (12.00).

En annan intressant notering är att Jakub Vrana, tillika Linköpingsnyförvärvet som är tillbaka i SHL efter flera år i NHL, ligger på 14.00 i odds.

Oddsen på poängligavinnaren i SHL (grundserien) - topp 30:

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Holten lånas ut på nytt

Det står nu klart att Elfsborgs anfallare Emil Holten bryter med norska Fredrikstad dit han varit utlånad för att istället bli utlånad till tyska Hansa Rostock.

I vintras lämnade Holten Elfsborg på lån till Fredrikstad, där blev det fyra mål samt fyra assist på 18 matcher. Nu avbryts dock det lånet och istället blir det spel i Hansa Rostock som spelar i tyska tredje divisionen.

– Emil har haft en fin tid i Fredrikstad med bra prestationer men i
samråd med Fredrikstad och Emil själv har vi nu valt att ingå ett nytt
låneavtal med Hansa Rostock som även innehåller en köpoption med vissa
förutsättningar. Vi önskar Emil all lycka till i en ny spännande
utmaning och liga, säger Stefan Andreasson till Elfsborgs hemsida.

Holten kom till Elfsborg inför säsongen 2024 och har gjort tre mål på 17 matcher för Borås-laget.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Häcken lånar ut Hrstic

BK Häcken har meddelat att man lånar ut Srdjan Hrstic, 22 till österrikiska SCR Altach. Lånet gäller fram till nästa sommar och innehåller en köpoption.

Hrstic som anslöt till Hisings-laget sommaren 2023 har haft en tung tid i klubben där han inte har motsvarat förväntningarna. På senare tid har Hrstic fått väldigt lite speltid vilket har gjort det naturligt att söka sig vidare.

Häckens fotbollschef Martin Ericsson:

– Då speltiden varit begränsad den senaste tiden känns det här som en
bra lösning för alla parter. Vi är glada att Srdjan kommer till en bra klubb där han får möjlighet till speltid och en fortsatt utveckling.

– Jag är en väldigt ambitiös person och tror att det här kommer att bli
ett bra steg för mig och för min framtid. Tiden i gulsvart har varit bra
för mig, staden, supportrarna, spelarna och alla människor i klubben
har utvecklat mig på planen, men jag har också lärt mig mycket i livet.
Så jag är tacksam över stödet jag fått, säger Hrstic till hemsidan.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Den U17-landslagsmeriterade backen lämnar Hockeyettan-laget

William Eriksson har beslutat sig för att lämna Strömsbro inför Hockeyettan-återkomsten.

"William Eriksson kliver av. Bristande motivation gör att William väljer att inte fortsätta över kommande säsong. Vi riktar ett stort tack till William och önskar honom lycka till framöver", skriver Gävle-klubben på Instagram.

Den 23-årige backen kan ståta med U17-landslagsmeriter och öste in poäng med Strömsbro på Division 2-nivå förra säsongen.

Eriksson har i övrigt bland annat spelat i Hockeyettan med Borås.

William Eriksson har Valbo som moderklubb och ett antal säsonger i Brynäs organisation på meritlistan, utan att ha fått chansen i seniorlaget.

William Erikssons statistik på Hockeyettan-nivå
  • Mål: 2.
  • Assist: 22.
  • Matcher: 76.