• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott utser veckans lag i SM-slutspelet

Målvakt

Tim Juel, Oskarshamn
Räddningsprocent: 97,44.

Oskarshamn fick en flygande start på slutspelet genom att hemmabetvinga Leksand och är därmed en seger från ett kvartsfinalavancemang. Tim Juel - som var en doldis inför den här säsongen - storspelade mellan IKO-stolparna.

***

Backar

Libor Sulak, Örebro
Mål: 0. Assist: 2.
Den VM-meriterade tjecken var bra i grundserieslutspurten och inledde slutspelet på ett ypperligt sätt. Libor Sulak var en av många spelare som klev fram borta mot Brynäs.

Philip Samuelsson, Oskarshamn
Mål: 0. Assist: 1.
Svenskamerikanen drar ett tungt lass i Oskarshamns defensiv och är en av backkuggarna som har grundlagt IKO:s framgångar den här säsongen. En av spelarna som levererade när Oskarshamn fick en suverän start på slutspelet.

***

Forwards

Rodrigo Abols, Örebro
Mål: 4. Assist: 2.
Slutspelets kung så här långt. Örebro svarade för ett mäktigt målkalas mot Brynäs. Faktum är att Rodrigo Abols var involverad i samtliga (!) mål. Notabelt i sammanhanget är att han tangerade både Peter Forsberg målrekord och Peter Anderssons poängrekord sett till en enskild slutspelsmatch.

Robin Kovacs, Örebro
Mål: 1. Assist: 4.
På tal om Rodrigo Abols. Kedjekollegan Robin Kovacs är också inne i ett fantastiskt stim. En spelare som stundtals hade lekstuga mot Brynäs.

Fredrik Olofsson, Oskarshamn
Mål: 0. Assist: 2.

Den solide centern fortsätter att visa prov på sina spetsegenskaper. Inblandad i två av Oskarshamns mål - däribland det matchvinnande.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Jhonas Enroth utsedd till SHL:s bästa målvakt

Örebro missade en direktplats till kvartsfinalspelet, men många spelare klev ändå fram rent individuellt. Inte minst Jhonas Enroth.

Nu har ÖHK-målvakten blivit utsedd till SHL:s bästa målvakt och tilldelats Honken Trophy av Kamratföreningen Ishockeyjournalisterna.

Målvaktslegendaren Leif "Honken" Holmqvist om nyheten.

- Det ska verkligen bli kul dela ut priset till Jhonas. Han har en fin karriär bakom sig och har den här säsongen varit strålande, säger "Honken" till Örebros hemsida.

Enroth räddade 92,33 procent av skotten, släppte in i snitt två baljor per match och höll nollan vid sex tillfällen i SHL:s grundserie den här säsongen.

Noterbart är att Honken Trophy har funnits sedan säsongen 2001/2002 och Viktor Fasth har vunnit priset flest (fyra) gånger.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Han är med topplistan över största talangerna

Isak Bergmann Johannesson, 18, lämnade IFK Norrköping för Köpenhamn för stor summan 50 miljoner kronor, nu rankas han högt av Goal.

Pekings förre detta isländska talang lämnade för FCK för mångmiljonbelopp och en fin vidareförsäljningsklausul på närmare 30%. Trots att storklubbar ute i dem storligorna var intresserade valde ändå ”IBJ” spel i Danmark.

Fortsatt rankad högt över världens största talanger

Vi har tidigare läst om att ”IBJ” rankats högt av talangerna i världen, och inget nytt i år. Goal rankar nu ex IFK:aren på plats 33.
"Trots intresse från Real Madrid, Liverpool och Juventus var det FC Köpenhamn som till slut vann loppet om 18-åringen, sommaren 2021, och betalade cirka 4,5 miljoner euro för sonen till ex-Premier League och La Liga mittfältaren Joey Gudjonsson" Skriver Goal.

Olins Englandblogg

Foto: Fredrk Karlsson/Bildbyrån

Succémålvakten förlänger kontraktet

Dennis Hildeby har varit en positiv överraskning i SHL den här säsongen och räddat drygt 93 procent av skotten.

Den 20-årige Linden Hockey-produkten - som har hållit nollan i en match - hade tidigare ett rookiekontrakt med Färjestad säsongen ut.

Nu har kontraktet förlängts i två år.

Sportchefen Rickard Wallin om nyheten.

- Vi är glada att förlänga med Dennis Hildeby i ytterligare två år. Han förtjänade verkligen sitt rookiekontrakt med råge och vi ser fram mot att se honom fortsätta utvecklas hos oss, säger FBK:s sportchef till hemsidan.

Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Tvåårskontrakt för Oskarshamnstalangen

Talangfulle Hampus Plato har varit en frisk fläkt i Oskarshamnslägret den senaste tiden.

Nu har 19-åringen passerat 100 minuter i istid och fått ett A-lagskontrakt.

Avtalet sträcker sig till och med säsongen 2023/2024.

Sportchefen Thomas Fröberg om Platos succé.

- Han har tagit stora kliv och varit riktigt bra. Han har tagit fler kliv ju längre in på säsongen som vi kommit. Vi har skrivit ett två-årskontrakt med honom för att se vad vi kan göra med honom, vilken utveckling han kan få, säger IKO:s sportchef till klubbens hemsida.

IF Lejonet-produkten har öst in poäng i J20-sammanhang och bokförts för fyra poäng i SHL den här säsongen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Kvalitetsbacken förlänger kontraktet

Landslagsmeriterade Tony Sund är en klippa på backsidan i topplaget Rögle. Under gårdagen blev det officiellt att finländaren har förlängt kontraktet.

Allroundbacken har numera ett kontrakt med Ängelholmsklubben även över nästa säsong.

Sportchefen Chris Abbott klassar Sund som en toppback.

- Tony har blivit bättre och bättre under sin första säsong här. Han har blivit en toppback som kan spela i alla situationer. Det finns mer att plocka fram och vi är väldigt glada att få ha honom här i minst ett år till. Han älskar att spela här och det är något vi värdesätter högt, säger RBK:s sportchef till hemsidan.

Den 26-årige liraren har mäktat med 16 poäng och +15 på 44 SHL-matcher under sin första säsong i Rögle-dressen.