• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån

Hudiksvalls jättevärvning - SHL-meriterad center förstärker

Hudiksvall tar nya tag efter de senaste årens missade allsvenska avancemang och lär få ihop ett slagkraftigt lagbygge även den kommande säsongen.

Under söndagen presenterades en riktigt vass värvning.

Det är Wille Johansson som ansluter från Färjestad.

Sportchefen Lars Lövblom om värvningen.

- Wille är en spelare som har en stor repertoar. Alla unga spelare behöver samla på sig erfarenhet och vi vet att vi kan hjälpa Wille med det. Vi är väldigt nöjda att knyta honom till Hudiksvall, säger HHC:s sportchef till klubbens hemsida.

Hudik är en bra plats att utvecklas på för en spelare som den juniorlandslagsmeriterade 20-åringen.

- För mig känns det som rätt steg i karriären att komma till en klubb som har höga ambitioner och där jag kan utvecklas. Hudiksvall känns som rätt ställe att göra det på. Jag vill vara med och bidra till att klubben tar nästa steg! säger Wille Johansson.

Johansson bokfördes för 18 matcher i SHL den gångna säsongen. Det handlade i övrigt bland annat om 18 matcher med Oskarshamn på allsvensk nivå och Forshaga i Hockeyettan, där han mäktade med hela 13 poäng på lika många matcher.

Wille Johanssons statistik på SHL-nivå
  • Mål: 0.
  • Assist: 1.
  • Plus/minus: -3.
  • Matcher: 31.
Olins Englandblogg

Foto: Peter Holgersson/Bildbyrån

Hockeyettan-klubben höjer spelarbudgeten

Vita Hästen var nykomlingar i Hockeyettan den gångna säsongen och gjorde det bra i alla avseenden. Inte minst rent publikmässigt och sett till intäkterna i allmänhet.

Resultatet landade på ett överskott på 1049561 kronor (vilket är riktigt bra i ett Hockeyettan-perspektiv), uppger NT.

Norrköpingsklubben har därmed ett positivt eget kapital på 336989 kronor.

Nu vill Vita Hästen ta nästa steg och höjer spelarbudgeten från 2,9 miljoner kronor till 3,5 miljoner kronor.

- Det är inga jättepengar, men det är ändå en liten ökning. Vi visste inför den här säsongen att vi var tvungna att hålla i slantarna och göra ett bra resultat för att återställa det egna kapitalet. Nu känner vi att läget är stabilt och att vi är på säkrare mark. Det känns som en ganska lågrisksatsning att öka spelarbudgeten med en halv miljon, säger klubbdirektören Fredrik Jensen till NT.

Östgötarna tog in tunga namn som Colin Smith, Marcus Eriksson och Mattias Bäckman via extern finansiering den gångna säsongen. Spelare som alltså inte belastade den ordinarie spelarbudgeten.

Den typen av värvningar är inget som klubben planerar för den kommande säsongen, men det är inte heller något som utesluts helt och hållet.

- Men man kan såklart ha behov av att fylla på truppen under säsongen. Men det beror nog mest på skador eller spelare som lämnar av olika anledningar. Några större insatser planerar vi dock inte för. Sedan vet man aldrig vad som händer, säger Fredrik Jensen.

Olins Englandblogg

Foto: Simon Eliasson /Bildbyrån

14 frågor inför SHL 2026/2027 - har Frölunda hittat felet?

14 lag SHL-lag har sina unika förutsättningar inför säsongen. Med hjälp av en fråga till respektive lag ställer tar vi tempen på ditt lags status inför säsongen 2026/2027.

Lagen presenteras i den ordning grundserien slutade 2026.

2. Frölunda

Frölunda var helt överlägsna fram till jul. Guldchanserna såg bättre ut än på många år. Laget ledde serien och vann därtill CHL. Sedan hände något; luften gick ur dem.

Förlusterna radades upp. Matcher tappades. Spelet hade skyhöga toppar och skyhöga dalar. Laget tappade formen betänkligt och mäktade bara med sex segrar på de sista 22 matcherna.

Felet för detta måste Frölunda gå till botten med. Frågan är bara vad som var felet. Ledarskapet, klubbkänslan - eller kollektiv överoptimism?

Vad svaret än är måste Frölunda hittat rätt medicin för att undvika att 2026/2027 blir ett nytt fiasko. Robert Ohlssons lag har mycket att bevisa när pucken släpps!

Max Friberg Foto Simon Eliasson Bildbyran

Fribergs säsong slutade med platt fall i kvartsfinalen. Foto: Simon Eliasson /Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Jonathan Näckstrand /Bildbyrån

Uppgifter: Succéanfallaren kan lämna topplaget

Succén fortsätter för IK Sirius och främst för Robbie Ure som gjorde två mål i segern mot AIK. Nu kan anfallaren lämna, detta enligt journalisten Ben Jacobs som skriver att det finns intresse kring anfallaren.

Det ska röra sig om intresse från klubbar i England, Frankrike och Portugal som sägs ha gjort förfrågningar kring den skotske anfallaren.

Den här säsongen ligger han tvåa i skytteligan med sju gjorda mål på tio matcher. Ure som värvades till Sirius inför fjolåret har på 38 matcher i klubben gjort 16 mål.

I samband med matchen gav han en intervju med Fotbollskanalen om det påstådda intresset.

- Jag vet inte så mycket. Jag förväntar mig att det finns intresse och från ligor som jag skulle vara väldigt intresserad av för att komma till nästa nivå i Europa. Men vi får se vad som händer. Det är spännande tider, men för stunden ser jag fram emot att ta en liten paus (under VM-uppehållet), säger anfallaren till sajten.

På frågan om han kan komma att lämna under sommaren:

- Jag är en Sirius-spelare och vi får se vad som händer under de kommande månaderna. Jag tror att alla är intresserade av att komma till nästa nivå, men jag får vänta och se. Jag får ha samtal med mina representanter och Jonathan (Ederström, chef för Sirius herrlag) och sedan får vi se.

Robbie Ure kom fram i skotska Rangers men flyttade tidigt till Belgien där han värvades av Anderlecht, men fick mestadels spela med B-laget.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Jonathan Näckstrand /Bildbyrån

Uppgifter: PL-klubb förbereder megabud på talangen

En transferbomb är på väg att brisera i svensk fotboll, enligt Expressen är nämligen Premier League klubben Brighton & Hove Albion beredda att lägga ett bud på omkring 22-23 miljoner euro (236 miljoner kronor) på AIK:s stortalang Zadok Yohanna, 18.

Ett bud i den klassen skulle göra Yohanna till AIllsvenskans dyraste export någonsin. Den senaste tiden har talangen varit åsidosatt på grund av en skada men det verkar inte ha påverkat intresset från utländska klubbar.

Nyligen stoppades han även från att delta i en landslagsturnering med Nigeria, och enligt Expressen har beslutet tagits just med hänsyn till att det kan komma att bli en stor transfer under sommaren.

Tidningen hänvisar till brittiska källor som påstår att intresset från Brighton är seriöst. Det finns dock inga detaljer i hur affären skulle kunna se ut och vad som är bonusar och inte. Dock stämmer det att Premier League klubben är villig att buda omkring 236 miljoner kronor för yttern.

Det skulle i så fall innebära att Yohanna slår transferrekord och passerar Bazoumana Toure som lämnade Hammarby för Hoffenheim som enligt medieuppgifter gjorde affären värd omkring 160 miljoner kronor.

Det återstår att se vilken klubb som vinner kampen om talangen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Johanna Wallen / Bildbyrån

Beskedet: Före detta AIK-målvakt i träning med allsvensk klubb

Det kan bli en comeback i Sverige och Allsvenskan för Oscar Linnér, 29 enligt Hallandsposten är målvakten aktuell för provspel med Halmstads BK.

Detta föranleds av beskedet att William Lykke kommer att lämna Halmstad efter att ha varit utlånad till klubben från danska Nordsjälland.

Provspelet för Linnér bekräftas även av tränare Stuart Baxter till tidningen.

- Planen är att han ska ansluta när vi samlas igen efter semestern kring den 11 juni, svarade tränaren på tidningens uppgifter.

Linnér som för närvarande är utan klubb efter att senast representerat finska FC KTP har de senaste åren inte fått någon längre speltid där han även varit i Brommapojkarna, Vendsyssel, Aalborg samt rumänska Petrolul Ploiesti.

Det ska dock inte vara något som oroar Baxter, som hellre väljer att se de positiva sidorna med att få testa Linnér i träning.

- Nej, vi vet att hans nivå på sistone har varit - sisådär. Men det som han har visat tidigare bevisar att han har en högstanivå som intresserar så väljer vi honom är det sedan upp till Tim att ta upp kampen, säger Baxter till Hallandsposten.

Linnér som främst är ihågkommen som guldmålvakt i det AIK som vann SM-guld 2018 har sedan han lämnade för tyska Arminia Bielfeld 2019 haft svårt att bli förstemålvakt under en längre period.

Tiden i AIK är den mest framgångsrika perioden där han spelade 81 matcher och höll nollan 41 gånger.

Nu återstår det att se om Linnér spelar till sig ett kontrakt i Halmstad.

ERIK ÖHRNER