Isac Brännström lämnade HV71 för spel i Luleå 2019 och utvecklades rejält under tiden i Norrbottenslaget.
Brännström var en tongivande SHL-spelare i LHF-tröjan och fick en hel del chanser i Tre Kronor-sammanhang.
Förväntningarna var höga inför återkomsten i Jönköpingslaget för ett par år sedan, men Isac Brännström har - än så länge - varit en besvikelse i paritet till dessa förväntningar.
Nässjö-produktens svar på frågan om hur tuffa de senaste åren har varit.
- Det är klart att jag spelade ju kontinuerligt i landslaget och gjorde det bra i Luleå, så när jag kom hit var det mer som en spetsspelare. Det var en ny situation och både jag och HV trodde att jag skulle hantera det bättre. Det har kanske inte varit så kul alla dagar, men jag har ett år kvar på mig att bevisa att jag kan spela bättre, säger Isac Brännström till Jönköpings-Posten.
Isac Brännström vill stanna kvar i HV71 länge
Nu hoppas 27-åringen på en revansch och en kontraktsförlängning när kontraktet gått ut.
- Jag vill vara kvar här om det finns en möjlighet. Jag älskar att spela i HV, det här har blivit min hemmaklubb och jag har alltid hållit på HV. Det finns inget bättre än att spela här, säger han till tidningen.
Brännström stod för 16 poäng på 54 tävlingsmatcher förra säsongen och var inte ens topp tio i HV71:s interna poängliga.
- Mål: 74.
- Assist: 91.
- Matcher: 446.


