Sportbloggare Dragskott Forwarden med tresiffrigt antal matcher i HockeyAllsvenskan hamnar i Hockeyettan
Erik Aterius FOTO Jonas Ljungdahl

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Forwarden med tresiffrigt antal matcher i HockeyAllsvenskan hamnar i Hockeyettan

Dragskott Profile Image
Publicerad: 17 april 2026, 10:44

Borås har gjort klart med en tungviktsvärvning i ett Hockeyettan-perspektiv: Erik Aterius ansluter till västgötaklubben.

Den 27-årige energiforwarden kommer närmast från en säsong i HockeyAllsvenskan med AIK.

Aterius kan även ståta med allsvenska meriter från tiden i Västervik och Leksand.

"Vi är väldigt glada över att få tillbaka Erik, en spelare som samlat på sig värdefull erfarenhet och som kommer bidra med hög kravställning, tävlingsinstinkt och vinnarmentalitet i vår miljö. Erik är en lagspelare som alltid ger 100 %, stark, vältränad och oerhört jobbig att möta. En sådan spelare man älskar att ha i sitt eget lag", skriver Borås på klubbens hemsida.

Erik Aterius har även en hel del Hockeyettan-erfarenhet och gjorde en match på lån med Väsby så sent som den gångna säsongen.

Erik Aterius statistik på allsvensk nivå

  • Mål: 3.
  • Assist: 6.
  • Plus/minus: -7.
  • Matcher: 136.
Dragskott
Dragskott @dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL och HA.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ