Sportbloggare Dragskott Timrås sportchef: "Det jag menar är att om man får tre matcher i grundserien så kanske det skulle vara en match i slutspelet till exempel"
Kent Norberg

Timrås sportchef: "Det jag menar är att om man får tre matcher i grundserien så kanske det skulle vara en match i slutspelet till exempel"

Dragskott Profile Image
Publicerad: 1 april 2019, 16:31

Timrå-backkuggen Janne Jalasvaara har två matcher kvar på sin tre matcher långa avstängning.

Sportchefen Kent Norberg anser att systemet med avstängningar i matcher som inte tillhör grundserien bör ses över.

Tik:s sportchef om sitt resonemang i sammanhanget.

- Jag tycker att man borde titta över systemet däremot. Avstängningen är fine och vi har en liknade situation i söndagens match, men det jag menar är att om man får tre matcher i grundserien så kanske det skulle vara en match i slutspelet till exempel, säger Kent Norberg till Hockeypuls.

Norberg gillar dock läget.

- Men de dömer och vi får rätta oss efter det, säger han.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ