Dragskott

Bild från Bildbyrån

Stjärnan lämnar SHL - NHL nästa

Det har varit på gång ett bra tag. Nu är det klart att Mathias Bromé hamnar i Nordamerika.

Örebros stjärnforward är klar för Detroit Red Wings organisation, meddelar klubben.

Den 25-årige liraren var vass på SHL-nivå redan under tiden i Mora, varpå han tog nästa steg i Örebro den gångna säsongen och var en av ligans främsta forwards.

Bromé mäktade med 43 poäng på 52 matcher i fjol och hamnade på sjätte plats i SHL:s poängliga.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den NHL-meriterade backen är tillbaka i SHL

Malmö förstärker defensiven rejält: rutinerade Oliver Lauridsen ansluter till skåningarna.

Kontraktet sträcker sig över tre säsonger.

Den 31-årige backen har fyra år i följd i KHL bakom sig.

Dansken har ett förflutet i Frölunda på SHL-nivå och var med om att vinna SM-guld med göteborgarna 2016.

Oliver kommer därmed att spela i samma lag som brorsan Markus Lauridsen, tillika nyförvärvet från HV71.

Sportchefen Patrik Sylvegård om nyförvärvet.

- Vi är väldigt glada och stolta över att Oliver vill komma till Malmö och spela för oss. I honom får vi en stor och stark spelare som kommer att vara som en general för oss i försvarsspelet. Han blir en ledare för oss både på och utanför isen, säger Redhawks sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Djurgårdens glädjebesked

Manuel Ågren hade en finfin utveckling i Djurgårdströjan den gångna säsongen och blommade ut till en kvalitetsforward på SHL-nivå.

Nu är det klart att den 26-årige forwarden förlänger kontraktet med Stockholmsklubben.

Avtalet gäller i en säsong.

Ågren stod för 19 poäng - varav nio mål - på 49 SHL-matcher i fjol.

Utvecklingschefen Tobias Pehrsson om Oskarshamnsprodukten.

- Manuel är en spelare med många strängar på sin lyra. Han är funktionell sett till många olika roller, både offensivt - där fler uppsidor finns - men även defensivt. Manuels fart, intensitet och skicklighet med puck, att både skapa lägen på egen hand men även att sätta upp andra, gör honom flerdimensionell. Det är en egenskap vi vill komplettera vår forwardssida med. Vi är nöjda med hans utveckling, samtidigt har vi ännu inte sett Manuel i sitt bästa jag, säger Tobias Pehrsson till Dif:s hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Klart med Leksands tränarstab och stjärnforwarden stannar

Det blev som bekant nyligen officiellt att Björn Hellkvist lämnar Modo.

Nu är det klart att tränaren hamnar i Leksand.

Hellkvist kommer ingå i en tränarstab tillsammans med Fredrik Hallberg och Mikael Karlberg.

Samtliga i trion har skrivit på avtal som gäller för tre säsonger framöver.

General managern Thomas Johansson om tränarlösningen.

- Det är ett otroligt spännande tränarteam. Vi har velat bygga ett team med olika hockeykompetens som kan ta Leksand till nästa nivå vad gäller kravbild, utveckling av spelsystem och utbildning av individen. Vi ska ha en hög kravbild varje dag, på alla träningar och alla matcher. Idag är spelarna väldigt måna om sin egen utveckling, och det är extremt viktigt att ha ett tränarteam som brinner för att utveckla individer. På så sätt blir vi också attraktiva som förening för spelare runtom i landet och världen, säger LIF:s general manager till klubbens hemsida.

***

På tal om LIF. Det är även officiellt att stjärnforwarden Marek Hrivik blir kvar i klubben. Avtalet gäller i två säsonger.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den SHL-meriterade forwarden blir kvar i Hockeyettan

Visby/Roma har säkrat en viktig kugge inför framtiden: Carl Ericson blir kvar i Gotlandsklubben.

Kontraktet gäller i två säsonger.

Den 23-årige forwarden går därmed in på sin fjärde raka säsong i Visby.

Täby-produkten kan stoltsera med SHL-meriter från tiden i Leksand och har även juniorlandslagsmeriter på meritlistan.

Det blev 21 poäng - varav tolv mål - på 44 matcher den gångna säsongen.

"Carl kommer vara en av ett par yngre spelare som kommande vinter kommer få ta ett större ansvar under pågående generationsskifte", skriver Visby/Roma på hemsidan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Besked om Björn Hellkvist

Nu är det klart: Björn Hellkvist blir inte kvar som huvudtränare i Modo nästa säsong.

Öviksklubben har inlett arbetet med att hitta en ersättare.

Ordföranden Ulf Strinnholm om beskedet.

- Vi har gjort bedömningen att förtroendet för Björn Hellkvist är förbrukat i föreningen bland våra sponsorer och supportrar. Hellkvist kommer därför inte att leda laget den kommande säsongen. Vi har efter en tids förhandlingar med en annan klubb nu hittat en lösning som är bra för MODO Hockey, säger klubbens ordförande till hemsidan.

Noterbart är att Hellkvist - som har varit huvudtränare i Modo sedan 2018 - förlängde kontraktet med tre säsonger så sent som i januari tidigare i år.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Örebro-bekantingen aktuell för det allsvenska laget

Viktor Lodin har tillhört Örebros organisation i fem säsonger i följd, men blir inte kvar, vilket är känt sedan länge.

Nu lutar det åt spel i HockeyAllsvenskan.

Den 20-årige forwarden är nämligen aktuell för Timrå, avslöjar SportExpressen.

Leksandsprodukten har bokförts för nio poäng på 63 SHL-matcher under tiden i ÖHK.

Notabelt är att Lodin var utlånad för allsvenskt spel med Vita Hästen under en del av den gångna säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den talangfulla duon förlänger med den allsvenska klubben

Två talangfulla spelare har förlängt med AIK inför nästa säsong. Det handlar om Elias Lindström och Lukas Macklin.

Lindström stod för åtta poäng på 47 matcher i HockeyAllsvenskan den gångna säsongen och har fyra år bakom sig i Gnagets organisation.

U17-landslagsmeriterade Macklin - med sex raka år bakom sig i klubben - fick den gångna säsongen spoilerad på grund av skadeproblem och är bokförd för totalt 36 allsvenska bataljer under tiden i Stockholmsklubben.

Sportchefen Anders Gozzi om nyheten.

- Det är två unga killar med en stor potential. Elias visade under årets säsong att han tagit stora kliv och vi hoppas få se ännu mer i höst, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Vi hoppas att Lukas kommer ta vid där han var innan skadan förra sommaren då han var en speedkula och puckskicklig forward som var aktuell för JVM. Lukas är väldigt sugen att visa vad han går för och vi hoppas att han får visa upp det för publiken.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Linköpingsmålvakten lämnar - HockeyAllsvenskan nästa

Jacob Johansson har en säsong kvar på kontraktet med Linköping - men det kommer inte att fullföljas.

Det blir nämligen spel i allsvenska Timrå nästa säsong, avslöjar Sportbladet.

Tanken är att 26-åringen ska ersätta Victor Brattström, som hamnar i den finska högstaligan.

Johansson har tillhört LHC:s organisation ända sedan säsongen 2011/2012 och har fått speltid i SHL de fyra senaste åren.

Noterbart är att Bik Karlskoga-produkten har provat på spel i HockeyAllsvenskan med Mora tidigare i karriären - detta på lån.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Stjärnan blir kvar i Hockeyettan-laget

Rutinerade Björn Jonason har varit en mycket framträdande spelare i Hockeyettan i flera år i följd.

Nu står det klart att 31-åringen blir kvar i Huddinge.

Kontraktet sträcker sig över en säsong.

Artisten mäktade med hela 41 poäng på 40 matcher den gångna säsongen och går in på sin femte raka säsong i HIK-tröjan.

Jonason har i övrigt bland annat ett förflutet i Vimmerby.

"Björn är en naturlig ledare både på och utanför isen och hans erfarenhet och kampvilja kommer till sin rätta till nästa säsong då klubben vill bygga framtidens lag", skriver Huddinge på hemsidan.