Sportbloggare Dragskott
Kim Johansson FOTO Erik Martensson

Foto: Erik Mårtensson/Bildbyrån

Skellefteå värvade Luleå-sonen Oskar Nilsson så sent som inför den här säsongen. Det kan bli tal om ytterligare en värvning av en Luleå-bördig back inför nästa säsong.

SKE har nämligen visat intresse för Vita Hästen-backen Kim Johansson, avslöjar Norr Media.

Oskarshamn är en annan SHL-klubb som har visat intressé för succéliraren med juniorlandslagsmeriterna, enligt uppgifter till Norr Media.

Den 22-årige lnorrbottningen var bra i HockeyAllsvenskan redan under tiden i Västervik, men har tagit ytterligare ett kliv framåt den här säsongen i Vita Hästen-tröjan.

Hela 33 poäng och +8 på 47 allsvenska bataljer är imponerande siffror.

Faktum är att ingen annan back har gjort fler poäng än Johansson i HockeyAllsvenskan den här säsongen.

Noterbart är att Kim Johansson redan har SHL-meriter från tiden i Luleå. Han har dock bara fått chansen sporadiskt i den svenska högstaligan så här långt.

Joonas Rask FOTO Suvad Mrkonjic

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

I går gick Norr Media ut med uppgifterna om att Tre Kronor-meriterade Jonathan Andersson är aktuell för spel i Luleå nästa säsong.

Nu kan SportExpressen avslöja att det är klart med en övergång till LHF för Örebro-pjäsen, som är en genuin kvalitetsback med sitt solida tvåvägsspel.

Inte nog med det: Joonas Rask ansluter också till Luleå nästa säsong, enligt uppgifter till SportExpressen.

Den 30-årige forwarden - som har fått chansen i NHL sporadiskt en gång i tiden - har varit riktigt bra i ÖHK den här säsongen och är en av lagets viktigaste forwards.

Örebro-forwarden, som är bror till NHL-målvakten Tuukka Rask, har svarat för 22 poäng och +5 på 45 SHL-matcher den här säsongen.

Dragskott Tippar Ny 1100

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar fredagens SHL-match

Dragskott Profile Image
Publicerad: 4 mars 2021, 9:41

Örebro - Brynäs

Matchtips: 1.

Fredagens enda SHL-batalj. En match där Örebro utan tvivel är favoriter. Närke-gänget har gjort en mycket bättre säsong än Brynäs hittills och är ett väldigt bra hemmalag. ÖHK har å andra sidan blandat och gett den senaste tiden. BIF - med två förluster på de tre senaste matcherna - har mycket att jobba på och är dessutom ett av SHL:s sämsta bortalag. Faktum är emellertid att Brynäs vann det senaste mötet lagen emellan. Örebro har dock betvingat Gävle-gänget tidigare under säsongen och har i grunden ett bättre lag. Tipset utgörs av att ÖHK vinner redan under ordinarie speltid. Mycket till följd av lagets starka forwardssida.

Powerplay analys bettingstugan 1140x570

Foto: Bildbyrån (montage)

Torsdagens Powerplay-kupong

Dragskott Profile Image
Publicerad: 3 mars 2021, 23:27

Torsdag 2021-03-04
Spelstopp: 17.29

216 rader/216 kronor

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Färjestad - Linköping: 1

2. Östersund - Hudiksvall: 1

3. Davos Bern: 12

4. Ambri - EHC Biel: 1X2

5. Lausanne - ZSC Lions: 1X2

6. Dynamo Moskva - Tjerepovets 1X

7. St Petersburg - Dinamo Minsk: 12

8. Omsk - Jekaterinburg: 1X2

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Calle Clang FOTO Simon Hastegard

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

Han vann Guldgallret

Dragskott Profile Image
Publicerad: 3 mars 2021, 21:47

Nu står det klart vem som vinner Guldgallret, tillika priset till HockeyAllsvenskans vassaste junior.

Kristianstadsmålvakten Calle Clang - som är på långtidslån från Rögles organisation - tog hem titeln.

KIK får därmed ett tillskott på 100.000 kronor till ungdomsverksamheten.

"Calle Clang har sin ålder till trots varit en framträdande målvakt i HockeyAllsvenskan under säsongen, speciellt under andra halvan av serien, och har gett Kristianstad chansen att vinna varje match. 18-åringen har gett ett lugnt och tryggt intryck och kryddat det spelet med ett gäng spektakulära räddningar. Insatserna i HockeyAllsvenskan gav honom dessutom en plats i JVM-truppen. Alla dessa egenskaper och prestationer gör Calle Clang till en värdig vinnare av Guldgallret 2021", skriver HockeyAllsvenskan.se om motiveringen.

Samtliga vinnare av Guldgallret i övrigt genom åren:

2020: Mattias Norlinder, MODO
2019: Samuel Ersson, Västerås
2018: Jacob Olofsson, Timrå
2017: Jonathan Dahlén, Timrå
2016: Robin Kovacs, AIK
2015: Robin Kovacs, AIK
2014: Lukas Bengtsson, Mora
2013: Filip Forsberg, Leksand
2012: William Karlsson, Västerås
2011: Markus Ljungh, Västerås
2010: Fredrik Pettersson-Wentzel, Almtuna

Hockeyettanlogga

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Det är onekligen en del som talar för att serieåttan Mörrums säsong inte är över efter AllEttan Södras slutomgång den 13 mars. Kvällens 5-4-bortaseger mot Blekinge-rivalerna Karlskrona innebär att "laxarna" är på rätt sida av Play In-strecket med fyra poängs marginal.

Det ska dock tilläggas att niondeplacerade KHK har spelat två matcher färre och alltjämt goda möjligheter i streckstriden.

Noterbart är att Khalid Ibrahim - som noterades för en 2+1-meny i kväll - avgjorde straffläggningen.

Marcus Paulsson (1+1) var också het på poängfronten i Mörrumslägret.

Mikael Roslund (tre mål) och Linus Skager (1+1) blev för övrigt poängbäst i hemmalaget.

Jonathan Andersson FOTO Jonathan Nackstrand

Foto: Jonathan Näckstrand/Bildbyrån

Jonathan Andersson har varit en backklippa i Örebro de senaste säsongerna och fått chansen i Tre Kronor i flera matcher.

Den 27-årige tvåvägspjäsen har ett utgående kontrakt med ÖHK och det återstår att se vad som händer nästa säsong.

Nu talar mycket för spel i en seriekonkurrent.

Andersson är närmare bestämt i slutförhandlingar med Luleå, avslöjar Norr Media.

Valdemarsviksprodukten har svarat för tolv poäng och +7 på 45 SHL-matcher den här säsongen.

Dragskott Tippar Ny 1100

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar torsdagens SHL-match

Dragskott Profile Image
Publicerad: 3 mars 2021, 11:59

Färjestad - Linköping

Matchtips: 1.

Torsdagens enda SHL-match. En batalj där Färjestad ska betraktas som favoriter. FBK kan stoltsera med fyra vinster i följd och är obesegrade under ordinarie speltid i fem matcher i rad. Linköping ska emellertid på intet sätt räknas bort - trots att LHC är SHL:s sämsta bortalag. Östgötarna har inkasserat fyra poäng på de två senaste matcherna mot riktigt bra motstånd. Linköping är ett lag med en hög grundkapacitet och faktum är att LHC vann det senaste mötet lagen emellan. Värmlänningarna har dock 2-1 i inbördes möten och är ett ganska bra hemmalag. Tipset utgörs av att Färjestad styr upp det här. Mycket till följd av FBK:s defensiva övertag.

Jacob Josefson FOTO Ola Westerberg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Säsongen är över för SHL-stjärnan

Dragskott Profile Image
Publicerad: 3 mars 2021, 11:37

Motgångarna fortsätter för Jacob Josefson. Nu står det klart att säsongen är över för Djurgårdens lagkapten, meddelar Stockholmsklubben på hemsidan.

Den rutinerade klasscentern åkte på en hjärnskakning i januari och det är hjärnskakningsproblemen som har resulterat i ovanstående.

Dif-liraren är inne på sin tredje raka säsong i Stockholmslaget efter att ha spelat i Nordamerika - mestadels NHL - i flera säsonger dessförinnan.

Pontus Andreasson FOTO Nils Jakobsson

Foto: Nils Jakobsson/Bildbyrån

Pontus Andreasson - som lirade i Hockeyettan så sent som säsongen 2018/2019 - är inne på sin andra raka säsong i Björklöven och har varit suverän i HockeyAllsvenskan de senaste åren.

Den 22-årige liraren förlängde kontraktet så sent som i oktober, men det finns möjlighet att bryta det för SHL-spel om Björklöven inte tar sig dit i år.

Nu står det klart att Andreasson hamnar i Luleå nästa säsong vid ett eventuellt scenario där Umeå-gänget inte tar sig till högstaligan, avslöjar SportExpressen.

Frölunda-bekantingen har svarat för 26 poäng och +11 på 47 matcher i HockeyAllsvenskan den här säsongen.

Dragskott

Dragskott

@dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ