Carl Söderberg aktuell för en återkomst till svensk hockey
Möjligheterna att rutinerade Carl Söderberg återvänder till svensk hockey den kommande säsongen är tämligen goda.
Spel i exempelvis Schweiz är inte aktuellt, utan det står mellan en återkomst till Malmö och att köra vidare i NHL, avslöjar Kvällsposten.
Malmö-sonen börjar visserligen bli till åren (35) med hockeyspelarmått mätt, men vore ändå en tung värvning om han bestämmer sig för en SHL-återkomst.
Artisten har spelat i NHL i åtta år i följd och bokförts för finfina 297 pinnar på 597 bataljer i världens bästa liga.
Söderberg spelade senast i SHL säsongen 2012/2013 - en säsong där han var mycket framträdande i Linköpings tröja.
Tags
Poängstark kanadensare till HockeyAllsvenskan
Västervik har lyckats bra med flera nordamerikanska värvningar de senaste säsongerna.
Nu har VIK plockat in ytterligare en spelare från Nordamerika.
Det handlar om Myles Powell.
Den 26-årige centern kommer närmast från spel i ECHL, där han mäktade med 44 poäng på 51 matcher i ECHL (inklusive slutspelet) den gångna säsongen.
Sportchefen Emil Georgsson om ettårsavtalet med Powell.
- Myles är en spelskicklig center som även kan användas som ytterforward. Han är högerfattad och har ett bra skott. Det är en poängspelare som vi kommer få stor nytta av i PP, säger Västerviks sportchef till klubbens hemsida.
VM-forwarden ansluter till Skellefteå
Stefan Loibl har varit het i den tyska högstaligan de senaste säsongerna och var uttagen i landslaget så sent som i samband med den senaste VM-turneringen.
Den kommande säsongen blir det spel i Sverige.
Skellefteå blir nämligen nästa anhalt.
Den 24-årige forwarden har skrivit på ett kontrakt för en säsong.
General managern Erik Forssell om tillskottet.
- Det är roligt att vi kunnat göra klart med Stefan och ser fram emot att se honom i vår förening. Han är en duktig skridskoåkare, bra i spelet med puck och har ett bra skott. Vi tror att han kommer att ta ytterligare steg i sin utveckling i vår miljö och i den här ligan, säger SKE:s general manager till klubbens hemsida.
Tags
Backen följer med Troja/Ljungby till HockeyAllsvenskan
Måns Hansson var med om Troja/Ljungbys allsvenska avancemang tidigare i år.
Nu är det klart att den 23-årige backen följer med smålänningarna till HockeyAllsvenskan.
Skåningen har förlängt avtalet med en säsong.
Sportchefen Daniel Håkansson om beskedet att Hansson kör vidare.
- Måns med sitt spelsinne och rightfattning är en viktig del i vår speluppbyggnad och powerplay där han haft en viktig roll. Efter att ha varit en ungdomstalang tycker jag att Måns mognat och landat in i vad som krävs för att spela på en högre nivå. Han har spelet i sig och det ska bli intressant att se hur han kan utnyttja det på HockeyAllsvensk nivå, säger Trojas sportchef till hemsidan.
Malmö-produkten - som har provat på spel i HockeyAllsvenskan med Oskarshamn för några år sedan - mäktade med 32 poäng på 49 matcher den gångna säsongen.
Besked om Jesper Samuelsson
Rutinerade Jesper Samuelsson har representerat Vita Hästen i flera säsonger i följd.
Det kommer bli ännu fler.
Kontraktet har förlängts med 2+1 år, meddelar östgötarna på hemsidan.
Tränaren Tony Zabel om nyheten.
- Det ledarskapet han besitter tycker jag vi har saknat, både i omklädningsrummet och på isen. Det är viktigt för laget och klubben att få tillbaka det, säger Tony Zabel till klubbens hemsida.
Den 33-årige centern missade hela den gångna säsongen på grund av skadebesvär, men är numera helt återställd.
Talangen har skrivit på ett tvåårsavtal med SHL-klubben
Brynäs bygger för framtiden: Alexander Ljungkrantz har skrivit på ett tvåårskontrakt med Gävle-klubben.
Den 19-årige forwarden NHL-draftades i tredjerundan förra året och bokfördes för 16 SHL-bataljer med BIF i fjol.
Ljundkrantz lirade i övrigt i Brynäs J20-lag och var framgångsrik under utlåningssejouren i Hockeyettan med Strömsbro.
Mikael Holmqvist (assisterande tränare) om beskedet att Brynäs satsar på talangen med U18-landslagsmeriterna.
- En spelare från egna leden som besitter en fin skridskoåkning. Han har även ett bra målsinne och med sin fart skapar han målchanser för sina medspelare och för sig själv, säger Mikael Holmqvist till BIF:s hemsida.
Frölunda värvar från seriekonkurrenten
Tre Kronor-meriterade Jacob Nilsson bryter kontraktet med hårdsatsande Färjestad - men blir kvar i SHL.
Det handlar om spel i Frölunda.
Avtalet sträcker sig över den kommande säsongen.
Sportchefen Fredrik Sjöström om tillskottet.
- Det dök upp en möjlighet och vi hittade en lösning. Jacob är en skicklig och skridskostark spelare, en leftare med offensiv spets, säger Frölundas sportchef till klubbens hemsida.
Mörrum-produkten svarade för 24 poäng och +1 på 56 SHL- och SM-slutspelsmatcher den gångna säsongen.
SHL-klubben gick back med 23 (!) miljoner kronor - men har ändå ett stort eget kapital
Brynäs drabbades oerhört hårt av pandemin den gångna säsongen, vilket det ekonomiska resultatet (23 miljoner back) - som klubben offentliggjorde under tisdagen - tydliggör.
Gävle-klubben har dock ett eget kapital på hela 35 miljoner kronor.
Det beror på en rejäl uppskrivning av värdet på Monitor ERP Arena. Värdet har närmare bestämt - efter att klubben tagit hjälp av en extern part som gjort en värdering - skrivits upp med cirka 43 miljoner kronor.
Budgeten inför den kommande säsongen ligger på 111 miljoner kronor (nio miljoner mer än den gångna säsongen) i intäkter och planen är att BIF ska göra ett nollresultatet baserat på grundserien.
Tags
Forwarden med fyra (!) SM-guld på meritlistan blir kvar i SHL-klubben
Martin Lundberg har hunnit med att vara med om att vinna SM-guld vid fyra (!) tillfällen. Två gånger med Skellefteå och lika många gånger under tiden i Växjö.
Nu står det klart att den 31-årige forwarden med den höga arbetskapaciteten blir kvar i Lakers och inleder jakten på ett femte guld.
Kontraktet gäller i en säsong, meddelar Växjö på hemsidan.
Henrik Evertsson om allroundforwardens betydelse för laget.
- Martin har blivit en av våra stomspelare och är en av anledningarna till att vi har varit väldigt svårslagna. Med en karaktär som få så är det jättekul att även fortsatt ha Martin i laget, säger Lakers sportchef till klubbens hemsida.
Den KHL-meriterade centern kan hamna i SHL-nykomlingarna
Timrå är på centerjakt inför SHL-återkomsten och har för avsikt att spetsa till den lagdelen.
En tjeck med KHL-meriter kanske bli lösningen.
Medelpadingarna har nämligen visat intresse för Robin Hanzl, avslöjar Hockeynews.se.
Den 32-årige liraren har spelat i KHL de fyra senaste åren och bokfördes för 31 pinnar på 52 bataljer (inklusive slutspelet) den gångna säsongen.
Noterbart är att Hanzl var uttagen i Tjeckiens VM-lag nu senast och stod för fyra poäng på sju matcher.

Dragskott
@dragskott_Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.










