Dragskott

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Ytterligare en veteranforward på väg bort från Luleå

Rutinerade Karl Fabricius erbjöds som bekant inget nytt kontrakt av Luleå.

Nu lutar det åt att ytterligare en veteranforward kommer lämna LHF av samma anledning.

Det handlar om Niklas Olausson, avslöjar Sportbladet.

Agenten Pontus Norén ser det som långsökt att Olausson blir kvar, berättar han för tidningen.

Tingsrydsbekantingen har varit bra i Luleå i många år och är en spelare som fortfarande håller god SHL-klass. I såväl offensiven som defensiven.

Luleå har tidigare gått ut med att spelarbudgeten kommer höjas nästa säsong och klubben siktar på att ta nästa steg. Det vill säga vinna SM-guld.

Då kommer det helt enkelt krävas en del "obekväma beslut" och om en solid spelare som Niklas Olausson skeppas lär det rimligtvis bero på att norrbottningarna vill ha in något ännu bättre.

Dragskott

Foto: Pelle Börjesson/Bildbyrån

Målvakt med allsvenska meriter till Väsby

Väsby - som degraderades till Hockeyettan tidigare i år - har gjort klart med en högintressant målvakt.

Det handlar om August Hedlund.

Den 21-årige Lidingö-produkten tillhörde Vita Hästens organisation den gångna säsongen, men var mestadels utlånad till Tranås för spel i Hockeyettan.

Hedlund har även representerat AIK i allsvenska sammanhang.

Noterbart är att Väsby även har klart med Arlanda-målvakten Isak Johansson.

Sportchefen Tom Tärnström om målvaktsduon.

- Det känns fantastiskt kul att få dessa två unga duktiga målvakter med på resan och med detta känner jag att vi står minst sagt väl rustade på målvaktssidan. Jag tillsammans med vår målvaktstränare Alexander Hamberg har ägnat mycket tid till att scouta och hitta den bästa lösningen för Väsby och bland många duktiga kandidater är vi övertygade om att detta är helt rätt väg att gå. Jag vill samtidigt passa på att tacka Linus Ryttar som valt att gå vidare för hans fem säsonger hos oss och önska honom stort lycka till i hans fortsatta karriär! säger Väsbys sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

SHL-klubben sänker spelarbudgeten ordentligt

Linköping är en av många svenska hockeyklubbar som kommer minska spelarbudgeten nästa säsong på grund av osäkerheten som råder med det publikmässiga.

General managern Niklas Persson berättar - i en intervju med Hockeynews.se - att spelarbudgeten kommer sänkas rejält.

Risken är stor att LHC tappar en del tunga namn till följd av detta.

- Vissa kanske har andra alternativ som de hellre är intresserade av då och vissa tycker att de vill vara med på det här och jobba för oss och se till att det blir en bättre framtid än vad det har varit de senaste säsongerna. Då går man med på att ta en del av den kakan. Det är lite olika, säger Niklas Persson till Hockeynews.se.

Noterbart är att Linköping för närvarande - officiellt - har 16 spelare under kontrakt inför nästa säsong.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Onsdagens Powerplay-kupong

Onsdag 2021-04-28
Spelstopp: 17.59

216 rader/216 kronor

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Troja/Ljungby - Mariestad: 1

2. Nybro - Hudiksvall: 12

3. Sverige - Danmark: 1

4. Omsk - CSKA Moskva: 1X2

5. Ingolstadt - Eisbären: 12

6. Wolfsburg - Mannheim: 1X2

7. Ottawa - Vancouver 1X2

8. Minnesota - St. Louis: 12

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Dragskott

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

Toppcentern öppnar dörren för att lämna SHL nästa säsong

Markus Ljungh - som skrev på ett treårskontrakt med Linköping förra året - var en av SHL:s främsta prestigevärvningar inför den gångna säsongen.

Den 30-årige centern svarade för 36 poäng på 45 SHL-matcher och var en av östgötarnas viktigaste spelare i fjol.

Det är långt ifrån säkert att LHC får behålla toppcentern - det finns närmare bestämt en klausul i kontraktet för spel utomlands inför nästa säsong, uppger Corren.

Spel i Schweiz eller KHL är ett scenario som kan bli verklighet.

- Jag kan tänka mig båda om det känns rätt och spännande. Inte så att jag vantrivs och måste iväg. Jag känner mig ganska lugn och ja, kommer det så kommer det. Vi får se, säger Markus Ljungh till Corren.

Dragskott

Foto: Erik Mårtensson/Bildbyrån

Ett tungt avbräck för det allsvenska laget - forwarden utnyttjar klausulen i kontraktet

SHL-meriterade Emil Lundberg skrev på ett tvåårsavtal med Vita Hästen inför den gångna säsongen, men avtalet hade en klausul. Nu har 27-åringen valt att utnyttja klausulen i kontraktet.

Det berättar Lundberg för NT.

Den 28-årige forwarden om beslutet.

- Jag kommer från en väldigt bra säsong för egen del och har haft lite intresse från utländska klubbar med bättre ekonomiska möjligheter. Jag fyller 28 här i september och har två barn som är i en bra ålder för att testa ett nytt äventyr. Det var lite det som vägde över, att jag får en chans nu. Man spelar inte hockey i all evighet. Att det passade i tiden med den här ekonomiska möjligheten gjorde att jag tog den här chansen, säger Emil Lundberg till NT.

Strängnäs-produkten svarade för finfina 42 poäng på 52 allsvenska matcher den gångna säsongen. Faktum är att det var överlägset bäst i östgötalaget.

Juniorlandslagsmeriterade Lundberg har i övrigt bland annat ett förflutet i Djurgården.

Dragskott

Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Så väntas SHL-premiären spelas nästa säsong

SM-slutspelet är inte avslutat, men det finns redan nu ett preliminärt spelprogram för premiäromgången nästa säsong, vilket SportExpressen har avslöjat.

Premiären - som är tänkt att spelas den 11 september - utgörs bland annat av Oskarshamns hemmamatch mot Timrå/Björklöven (vinnaren i HockeyAllsvenskan-finalmatchserien).

Örebro-Rögle är ett exempel på en annan intressant batalj.

Hela den preliminära SHL-premiäromgången, enligt uppgifter till SportExpressen:

Djurgården - Skellefteå
Frölunda - Brynäs
Leksand - Malmö
Luleå - Linköping
Oskarshamn - Timrå/Björklöven
Växjö - Färjestad
Örebro - Rögle

Dragskott

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Gjorde succé i Hockeyettan den gångna säsongen - klar på ett tvåårsavtal med SHL-klubben

William von Barnekow var utlånad för Hockeyettan-spel med Tyringe - där han gjorde succé - under en stor del av den gångna säsongen.

Nu står det klart att den 18-årige forwarden har skrivit på ett tvåårsavtal med Malmö, meddelar Redhawks på hemsidan.

Noterbart är att forwardstalangen, som har goda möjligheter att draftas i NHL-draften senare i år, provade på SHL-spel med Malmö sporadiskt den gångna säsongen.

Limhamn-produkten lirade i övrigt i skåningarnas J20-lag och stod för hela 21 pinnar på 18 J20-bataljer.

Dragskott

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Den NHL-draftade backen byter SHL-klubb

Linus Cronholm har tillhört Malmös organisation i många år. Nu står det klart att den 20-årige backen byter SHL-klubb.

Det rör sig om Linköping i form av ett tvåårsavtal, uppger LHC på hemsidan.

Allroundpjäsen - som primärt är stark i defensiven - svarade för tre poäng och +1 på 27 SHL-matcher den gångna säsongen.

Cronholm hann även med en kortare utlåningssejour i allsvenska AIK.

Skåningen om att ansluta till Linköping.

- Verkar vara som en sjukt bra klubb, en seriös klubb. Det känns som att de har goda ambitioner att ta sig framåt. Det är riktigt bra faciliteter med gym och omklädningsrum. Sen verkar det vara en mysig stad så jag ser fram emot att spendera min tid här, säger Linus Cronholm till LHC:s hemsida.

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Spetscentern blir kvar i HockeyAllsvenskan

Rutinerade Fredric Weigel återvände till AIK inför den gångna säsongen och levde upp till de högt ställda förväntningarna.

Nu är det klart med en fortsättning i Stockholmsklubben.

Kontraktet gäller i en säsong, meddelar Gnaget på hemsidan.

Sportchefen Christoffer Malm om nyheten.

- Han är en otroligt smart spelare på isen som ofta hittar öppnande passningar till sina medspelare och som trivs med pucken på bladet. Han är en högt bidragande orsak till vår offensiv genom att hela tiden vara "steget före" med sin spelintelligens och jag är övertygad om att han kommer fortsätta med det över säsongen 2021/2022, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Noterbart är att Weigel vann AIK:s interna assistliga den gångna säsongen och det var bara fyra spelare i HockeyAllsvenskans grundserie som mäktade med fler framspelningar.