Dragskott

Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Den NHL-meriterade forwarden lämnar SHL-laget

Miikka Salomäki hade höga förväntningar på sig när han värvades till Örebro inför den här säsongen. Den NHL-meriterade forwarden har dock haft det tungt i Närkes hockeystolthet.

Nu står det klart att den 28-årige finländaren med VM-meriterna lämnar ÖHK i förtid.

Sportchefen Niklas Johansson om beskedet.

- Vi har tillsammans med Miikka kommit fram till att avsluta samarbetet. Varken vi eller Miikka själv tycker att det har blivit som vi önskat och efter samtal är nu Miikka fri att gå vidare i sin karriär. Vi tackar Miikka för hans tid i klubben och önskar honom lycka till framöver, säger Örebros sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

Han tar över det allsvenska topp fyra-laget

Björklöven har hittat en ersättare till Hans Wallson - Viktor Stråhle tar över som huvudtränare.

Kontraktet gäller inte bara den här säsongen, utan även den nästkommande, uppger västerbottningarna på hemsidan.

Sportchefen Per Kenttä om den spännande tränarlösningen.

- Viktor är en ung och driven tränare som fått erfarenhet från både Hockeyallsvenskan och SHL. Han är väldigt sugen på att dra Björklöven framåt, säger Björklövens sportchef till klubbens hemsida.

Den 32-årige Brynäs-bekantingen har bland annat varit assisterande tränare på SHL-nivå i Frölunda.

Stråhle har i övrigt exempelvis ett förflutet i Malmös organsiation.

Dragskott

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Publikfavoriten slutar

Mikael "Daggen" Eriksson spelarkarriär är över. Det är skadebesvären som sätter stopp för 35-åringen.

Växjö-bekantingen med SHL-meriterna har flera starka säsonger i HockeyAllsvenskan på meritlistan som en gedigen grovjobbare i Bik Karlskoga. En riktig publikfavorit i Bik-lägret.

Eriksson om den besvärliga fotskadan.

- Jag provade att vila några träningar men problemen kom tillbaka direkt när jag gick på is. Då tänkte jag att jag kör på tills det skiter sig och det gjorde det i princip i matchen mot MoDo. Då förstod jag att det här inte kommer att funka. Jag pallar inte mer, säger Mikael Eriksson till Bik Karlskogas hemsida.

Noterbart är att "Daggen" hann med en bra bit över 500 matcher i HockeyAllsvenskan i Karlskoga-tröjan.

Dragskott

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Succéforwarden blir kvar i det allsvenska laget

Georgs Golovkovs - som anslöt till Almtuna från den danska högstaligan inför den här säsongen - har gjort succé i HockeyAllsvenskan.

Nu har den 26-årige forwarden förlängt avtalet med Uppsala-klubben till och med nästa säsong, vilket han berättar i den här intervjun.

Lettländaren med KHL-meriterna har noterats för 29 poäng på 40 allsvenska matcher den här säsongen och är i topp i Almtunas interna poängliga.

En intressant notering är att Almtuna inte är Golovkovs enda svenska klubb i karriären. Han har närmare bestämt lirat i Hockeyettan med Strömsbro tidigare.

Dragskott

Foto: Andreas L Eriksson/Bildbyrån

Besked om Marcus Sörensen

Marcus Sörensen är en av SHL:s främsta profiler på forwardssidan och en av Djurgårdens viktigaste kuggar i jakten på att säkra SHL-kontraktet.

Det kommer inte bli någon fortsättning i Stockholmslaget nästa säsong - oavsett om Djurgården håller sig kvar i högstaligan.

Schweiziska Fribourg-Gottéron blir närmare bestämt nästa anhalt med start säsongen 2022/2023, meddelar klubben på hemsidan.

Kontraktet är treårigt.

Den 29-årige forwarden har mäktat med 34 poäng på 35 SHL-matcher den här säsongen och toppar Djurgårdens interna poängliga i överlägsen stil.

Dragskott

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Backen förlänger kontraktet med den allsvenska klubben

Defensivt stabile Olle Strandell har gjort bra ifrån sig i HockeyAllsvenskan med Mora den här säsongen.

Nu har Borlänge-bekantingen förlängt avtalet med MIK.

Kontraktet sträcker sig till våren 2024.

Sportchefen Andreas Hägglund om nyheten.

- Olle kom in här under säsongen har bara blivit bättre och bättre. Han tillför mycket bra saker, både ute på isen och som person. Vi är jätteglada att Olle valt att förlänga med oss, säger Moras sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Andreas Sandström/Bildbyrån

Forwarden skriver långtidskontrakt med Oskarshamn

Jonas Engström är en mycket populär spelare i Oskarshamnslägret. Inte minst med tanke på ledaregenskaperna.

Under söndagen blev det officiellt att den 31-årige forwarden har förlängt kontraktet med IKO.

Det nya kontraktet sträcker sig ända till och med säsongen 2024/2025.

Södertälje-sonen har - bortsett från en kortare sejour i Växjö - lirat i Oskarshamn sedan säsongen 2015/2016.

Engström har svarat för elva poäng och +3 på 38 SHL-matcher den här säsongen.

Dragskott

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Djurgårdsspelaren förstärker det allsvenska laget

Oscar Bjerselius - som är namngiven spelare i Almtuna - kommer förstärka laget för resten av säsongen om allt går som planerat.

Förbehållet är om Djurgården får skadebesvär, då kan Stockholmsklubben plocka tillbaka den 21-årige forwarden, uppger Almtuna på klubbens hemsida.

Talangen med juniorlandslagsmeriterna har noterats för två poäng på 34 SHL-matcher den här säsongen.

Dragskott

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

Säsongen är över för Luleå-spelaren

Rutinerade Fredrik Styrman har missat en stor del av säsongen på grund av hjärnskakningsbesvär.

Under måndagen kom det väntade beskedet att säsongen är över för Luleå-backen, meddelar LHF på hemsidan.

Noterbart är att norrbottningarna redan har rustat ordentligt på backsidan, som både har spetsats samt breddats.

Detta i form av värvningarna av Sami Lepistö - som har varit en av SHL:s främsta backar de senaste månaderna - och nu senast landslagsmeriterade Filip Pyrochta, som inte har hunnit göra debut ännu.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott utser veckans lag i SHL

Målvakt

Dennis Hildeby, Färjestad
Räddningsprocent: 96,88.
Ungtuppen har onekligen fått en bra start på SHL-karriären. Dennis Hildeby fick göra sitt tredje SHL-framträdande hemma mot Malmö och räddade 25 av 26 skott när Färjestad inkasserade tre viktiga poäng. Den storvuxne burväktaren hann även med att rädda samtliga skott i inhoppet borta mot Frölunda.

***

Backar

Andreas Borgman, Frölunda
Mål: 1. Assist: 3.

Frölunda är på uppgång. Mycket tack vare Andreas Borgman, som varit en offensiv gigant i SHL-återkomsten så här långt. Involverad i fem (!) mål på tre bataljer den senaste veckan.

Hardy Häman Aktell, Växjö
Mål: 2. Assist: 2.

Västerbottningen - som nyligen förlängde kontraktet med Växjö - har fått en boost på sistone. Hardy Häman Aktell var inte minst vass när Lakers lyckades med bedriften att bortabesegra Rögle redan under ordinarie speltid.

***

Forwards

Max Veronneau, Leksand
Mål: 3. Assist: 1.
Ryan Laschs främste utmanare i kampen om poängligatiteln som läget är nu. Den målfarlige Leksandsartisten bara kör. Matchvinnare hemma mot Malmö med en läcker balja och en stark vecka i allmänhet.

Ryan Lasch, Frölunda
Mål: 2. Assist: 4.

Redan nämnde Ryan Lasch är given i veckans lag. Offensiv motor i ett Frölunda som håvade in nio poäng av nio möjliga den aktuella veckan.

Sebastian Hartmann, Timrå
Mål: 2. Assist: 2.

Timrå har ryckt upp sig. Det har Sebastian Hartmann stor del i. Inblandad i fyra (!) mål när Tik skrällde borta mot Leksand och tog full pott.