Dragskott

Bild från Bildbyrån

Mats Lusth tror att Mora undviker SHL-kvalet

Kristianstadstränaren Mats Lusth har ett förflutet i Mora - både som spelare och assisterande tränare. MIK är dessutom moderklubben.

Den karismatiske tränaren tror att SHL-nykomlingarna blir elva i grundserien och med andra ord undviker SHL-kvalet, berättar han för Dalarnas Tidningar.

Mats Lusth om nyckeln till en framgångsrik säsong.

- Att målvakten och försvaret orkar att hålla ihop det. Det kommer bli många matcher och inga lag är lätta längre, säger KIK-tränaren till tidningen.

Tränarprofilen om vad han ser fram emot mest.

- Ja, deras fart och forwards och att de får utdelning. Det kommer att vara trängre och skickligare motstånd. I fjol hade de jäkla bra fart och var först på många andrapuckar. Det såg fräscht ut, säger Mats Lusth.

Dragskott tippar lördagens SHL-matcher

HV71 - Djurgården

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.78
X: 4.40
2: 4.00

Svenska mästarna är utan tvivel favoriter i SHL-premiären. HV71 har i grunden ett bättre lag och hemmaplansfördelen väger tungt. Tipset utgörs av att Jönköpingsgänget håvar in tre poäng. Delvis tack vare övertaget på målvaktssidan.

***

Färjestad - Linköping

Matchtips: X.

Odds från Nordicbet:
1: 2.35
X: 4.35
2: 2.6

Lördagens mest svårtippade sammandrabbning. Det skiljer relativt lite mellan lagen. Linköping har ett snäppet bättre lag, men Färjestads hemmaplansfördel är ytterst betydelsefull. Känslan är att den här tillställningen inte avgörs under ordinarie speltid.

***

Malmö - Rögle

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.79
X: 4.4
2: 3.95

Derbydags i Malmö Arena. En riktig publikfest där Malmö utan tvivel får betraktas som favoriter. Rögle har förvisso ett bättre lag än i fjol, men Redhawks har alltjämt ett bättre lag och hemmaplansfördelen väger tungt. Tipset är att Malmö håvar in full pott inför hemmapubliken.

***

Frölunda - Mora

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.39
X: 5.9
2: 6.65

SHL-premiäromgångens mest givna match. Namnkunniga Frölunda drabbar samman med nykomlingarna Mora, tillika SHL:s mest trubbiga lag på förhand. Allt annat än tre Frölunda-poäng vore en rejäl skräll.

***

Luleå - Örebro

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.82
X: 4.56
2: 3.7

En match där Luleå är favoriter. Hemmaplansfördelen betyder oerhört mycket och LHF har ett övertag sett till samtliga lagdelar. Känslan är att Luleå vinner redan under ordinarie speltid.

Dragskott tippar lördagens match i Hockeyettan Norra

Östersund - Teg

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.06
X: 11.00
2: 15.00

En match där Östersund är favoriter. Jämtlänningarna har förvisso inte ett lika namnkunnigt lag som förra säsongen, men ÖIK är definitivt en het AllEttan-kandidat, samtidigt som Teg troligtvis får kriga på den nedre tabellhalvan. Östersund lär vinna redan under ordinarie speltid.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott rankar lagen i SHL - plats 1

1. HV71 (12/15)

Målvakter: ++++

Linus Söderström, Jonas Gunnarsson och Fredrik Pettersson Wentzel.
Svenska mästarnas målvaktssida är SHL:s vassaste. Stortalangen Linus Söderström tillför spetskompetens och lånet av Jonas Gunnarsson är en väldigt bra lösning i väntan på att Fredrik Pettersson Wentzel - tillika en annan kvalitetsmålvakt - ska bli skadefri.

***

Backar: ++++

Kristofer Berglund, Topi Jaakola, Erik Brännström, Lawrence Pilut, Jacob Cederholm, Dylan Reese, Alexander Ytterell och Christoffer Persson.
En lagdel där HV71 har åkt på några tunga förluster. Det har dock värvats bra, samtidigt som några viktiga namn är kvar från i fjol, och även backsidan förtjänar utan tvivel en fyra i betyg. Jönköpingsgänget har offensiv kompetens, defensiva spetskvaliteter och bredden är det dessutom inget fel på.

***

Forwards: ++++

Mattias Tedenby, Bill Sweatt, David Ullström, Sebastian Wännström, Max Wärn, Erik Andersson, Anton Bengtsson, Victor Ejdsell, Isac Brännström, Pierre Engvall, Robin Figren, Kevin Stenlund, Martin Thörnberg och Oscar Sundh.
Lagdelen som har drabbats hårdast av spelaravbräck. Forwardssidan är emellertid trots allt av mycket hög SHL-klass. Det beror inte minst på värvningen av exempelvis Max Wärn. HV71 har massvis med offensiv spetskompetens. Det finns även oerhört mycket defensiv kompetens och solida rollspelare med en gedigen karaktär. Blandningen mellan olika spelartyper är eminent och bredden är riktigt, riktigt bra.

Läs även:

Plats 2
Plats 3

Plats 4

Plats 5

Plats 6

Plats 7

Plats 8

Plats 9

Plats 10

Plats 11

Plats 12

Plats 13

Plats 14

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Malmös sportchef: "Generellt sett har de som är där uppe de dyraste trupperna"

Malmö låg på plats 7-11 i "spelarbudgetligan" i SHL förra säsongen, enligt sportchefen Patrik Sylvegårds bedömning, berättar han i en intervju med Sydsvenskan.

Redhawks spelarbudget ligger för närvarande på drygt 40 miljoner kronor, enligt Sydsvenskans uppgifter.

Patrik Sylvegård är rädd för att skära i spelarbudgeten med tanke på vad det riskerar att få för sportsliga konsekvenser.

- Det är klart att vi skulle kunna dra ner någon miljon på spelarbudgeten. Men frågan är hur mycket man vågar dra ner innan kvaliteten blir lidande. Generellt sett har de som är där uppe de dyraste trupperna. Någon gång kan man köra en Buster och vinna ett år, säger Malmös sportchef till tidningen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Backbjässen: "Jag vet hur det funkar i allsvenskan, det finns inga större pengar"

Prestigenyförvärvet Nicklas Grossmann hade kunnat tjäna betydligt mer pengar på annat håll.

Den rutinerade backen är tydlig med att han har andra drivkrafter i återkomsten till Södertälje.

- SSK var ärliga och sa rakt av vad de kunde erbjuda. Jag vet hur det funkar i allsvenskan, det finns inga större pengar. Jag ville bara ha en bra roll i laget. De ska veta att de inte får hem någon Erik Karlsson, de vet vad jag kan bidra med och det var det viktiga, säger 32-åringen till LT.

SSK har höga sportsliga ambitioner och den långsiktiga målsättningen är ett SHL-avancemang, vilket bland annat ska grundläggas av juniorverksamheten.

- Man hör att det pratas om en satsning över tid, jag gillar att klubben inte bara tänker på A-laget, att man får med alla i föreningen åt samma håll. Det måste få ta tid, det kommer krävas väldigt mycket. Med en bra satsning där alla är med så kan man bygga nåt bra, tillsammans med alla i klubben, med fansen och sponsorerna. Jag känner att klubben är på väg åt rätt håll. Visst, det var ett tufft år förra året men det är nya förutsättningar nu. Det är ett nytt lag, nytt tänk och det känns häftigt. Det är en bra grupp vi har. Vi ska kunna vara med och fajtas den här säsongen, säger Nicklas Grossmann till tidningen.

Nyförvärvet: "Borlänge är en respekterad klubb"

Borlänge har ett mycket intressant lag. Det beror delvis på nyförvärvet Kalle Östman.

Den 23-årige forwarden - som har erfarenhet av spel i klubbar söderut - har märkt att BHF är klubb som det snackas mycket om.

- Så är det. Borlänge är en respekterad klubb och det gick ju väldigt bra för två år sedan, säger Kalle Östman till Dalarnas Tidningar.

Hockeyettan Västra håller hög klass och konkurrensen i toppstriden är mycket hård.

- Det kan nog bli en rolig serie. Det är många lag som har rustat. Matcherna mot Västerås blir nog något extra, säger Borlänge-nyförvärvet till tidningen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Västerås vände och vann tungviktsmötet inför storpubliken

Västerås lyckades - precis som i matchtipset här på Dragskott - håva in tre poäng i seriepremiären hemma mot namnkunniga Mariestad. Segersiffrorna skrevs till 4-3.

VIK var riktigt illa ute och låg under med 1-3 så sent som i början av den tredje perioden, varpå västmanlänningarna mäktade med tre mål i följd i en batalj som Fredrik Johansson avgjorde.

Noterbart är att 3.161 åskådare var på plats i ABB Arena, vilket är en riktigt, riktigt bra publiksiffra på Hockeyettan-nivå.

Notabelt i övrigt är att redan nämnde Fredrik Johansson och Johan Skiöld blev poängbäst med en 1+1-meny var.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den offensivt skicklige Skellefteå-bekantingen spetsar Hockeyettan-laget

David Stenbacka lämnade som bekant nyligen Vimmerby. Nu står det klart att VH har hittat en ersättare.

Det handlar om Sebastian Manberg, som nyligen var på tryout med Södertälje.

Den 22-årige forwarden var en framträdande poängproducent i Sundsvall på Hockeyettan-nivå i fjol och fick chansen i fyra allsvenska matcher med Modo.

Manberg kan även stoltsera med juniorlandslagsmeriter och har varit vass i Hockeyettan-sammanhang i andra klubbar än Sundsvall.

Pelle Johansson (assisterande sportchef i Vimmerby) om spetsnyförvärvet.

- Det känns riktigt bra att få in en spelare av Sebastians kaliber i laget. Han ersätter David Stenbacka som lämnade laget nyligen. Vi tror att han har alla chanser att bli en av våra producerande spelare i det offensiva spelet, säger Pelle Johansson i ett pressmeddelande.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott tippar kvällens match i Hockeyettan Västra

Västerås - Mariestad

Matchtips: 1.

Odds från Nordicbet:
1: 1.57
X: 4.85
2: 3.85

En mycket svårtippad batalj. Två av västerettans mest namnkunniga lag drabbar samman. Västerås hemmaplansfördel väger tungt och VIK har i grunden ett bättre lag. Bland annat sett till offensiven. Tipset utgörs av att västmanlänningarna drar det längsta strået under ordinarie speltid.