Dragskott

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Supporterklubbarna är kritiska: "Känns som att man försöker minska rivaliteten mellan lagen"

Rivalerna Kalmar och Nybro möter varandra vid två tillfällen (29 augusti och 7 september) redan på försäsongen.

Det tycker de inblandade supporterklubbarna (Club 1968 och Vikings Support) är för mycket.

Nu har dessa supporterklubbar uppmanat till en bojkott av dessa två försäsongsmatcher.

Hugo Karlsson (ordförande i Vikings Support) om ovanstående.

- Vi tycker inte att man gör så. Vi har haft en dialog med klubben om och var inte riktigt överens. Enligt dem hade Kalmar HC tagit kontakt och eftersom ekonomin såg ut som den gjorde efter årsmötet tyckte de att det var en bra grej, säger Hugo Karlsson till Barometern och tillägger:
- Det känns som att man försöker minska rivaliteten mellan lagen. Det är ju inte samma sak, men AIK och Hammarby skulle inte mötas på försäsongen direkt.

Dragskott

Foto: Simon Hastegård/Bildbyrån

Mario Kempe uppges vara nära att skriva på

Rutinerade Mario Kempe är en spelare som allsvenska Södertälje hare visat intresse för, vilket han har uppgett i en intervju med Expressen.

Nu verkar det dock inte bli något spel i Sverige framöver.

Det är Kronen Zeitung som avslöjar att Kempe är högaktuell för österrikiska EC-KAC.

Samma klubb som Jan Mursak - tillika Frölunda-bekantingen - går in på den tredje raka säsongen i.

Notabelt är att NHL-meriterade Kempe har en säsong i den finska högstaligan bakom sig.

Luleå utgör den senaste svenska klubben för 36-åringen.

Mario Kempe har även hunnit med en kort sejour i den schweiziska högstaligan de tre senaste åren.

Lägg därtill spel med Tre Kronor.

Mario Kempes statistik på SHL-nivå
  • Mål: 65.
  • Assist: 66.
  • Matcher: 372.
Dragskott

Foto: Andreas L Eriksson/Bildbyrån

Backen med 105 allsvenska matcher på meritlistan lämnar Hockeyettan-klubben

Rasmus Sörgardt har - bortsett från en kortare sejour i Tingsryd på allsvensk nivå - spelat i Väsby ända sedan säsongen 2015/2016.

Det kommer inte bli någon fortsättning i "Vilda Väsby".

"Hans familje- och jobbsituation sätter nu dessvärre stopp för vidare spel i Väsby. Vi får istället komma ihåg honom för hans fina prestationer och för det stora hjärta som han visat för moderklubben under sina tio år och imponerande fyrahundra matcher. Rasmus kommer för alltid att ha fylla en stor plats hos alla Väsby Hockey fans och vi tackar dig för alla goda stunder hos oss. Tack för allt, Rasmus!", skriver Väsby på hemsidan.

Den 30-årige backen, med 105 allsvenska bataljer på meritlistan, stod för finfina 29 poäng på 39 matcher förra säsongen.

Rasmus Sörgardts statistik på Hockeyettan-nivå
  • Mål: 62.
  • Assist: 153.
  • Matcher: 351.
Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Sportbloggare rankar lagen i SHL säsongen 2025/2026 - plats 7

Plats 7 - Växjö

10 ⭐ av 15 möjliga

***

Målvakter: ⭐

Ludvig Persson och Adam Åhman.

Kommentar:
Växjö har i allra högsta grad ett bra målvaktspar. Ludvig Persson gjorde det överraskande bra i Brynäs-dressen förra säsongen. Adam Åhman är också en duktig SHL-målvakt. Konkurrenssituationen är toppen.

***

Backar:

Petter Granberg, Brian Cooper, Kevin Israelsson, Keegan Lowe, Joel Persson, Elias Rosén, Leo Sahlin Wallenius och Zach Giuttari.

Kommentar:
Ytterligare en lagdel som tveklöst förtjänar en stark trea. Joel Persson får ses som en av SHL:s främsta backprofiler. Petter Granberg är en defensiv klippa med mycket rutin. Brian Cooper och Keegan Lowe är ett par andra exempel på gedigna backar i Växjö-lägret. En lagdel som är hyfsat bred och besitter en rätt så hög lägstanivå.

***

Forwards:

Dennis Rasmussen, Eemeli Suomi, Lucas Elvenes, Reid Gardiner, Ludvig Nilsson, Hugo Gustafsson, Karl Henriksson, Otto Koivula, Kalle Kratz, Dylan McLaughlin, Felix Robert, Sebastian Strandberg, Ville Svensson och Manuel Ågren.

Kommentar:
Smålänningarnas starkaste lagdel på förhand. Spelare som Lucas Elvenes, Eemeli Suomi och Reid Gardiner får betraktas som väldigt intressanta tillskott. Det finns mycket kvalitet i övrigt. Inte minst exempelvis Dennis Rasmussen, Otto Koivula och Sebastian Strandberg. Lakers har sammanfattningsvis många spelare som kan kliva fram och material till fyra bra kedjor. Mixen avseende spelartyper är eminent och Växjös forwardssida kan visa sig vara en av SHL:s främsta om allt klaffar.

Nyförvärv och förluster i Växjö inför säsongen 2025/2026

Nyförvärv:

  • Kalle Kratz (Mora)
  • Lucas Elvenes (Leksand)
  • Eemeli Suomi (Ilves)
  • Ludvig Persson (Brynäs)
  • Reid Gardiner (Kärpät)

Förluster:

  • Emil Larmi (Färjestad)
  • Marcus Sylvegård (EHC Biel-Bienne)
  • Robert Rosén (slutar)
  • Victor Stjernborg (Skellefteå)
  • Filip Eriksson (Luleå)
  • Emil Larsson (Modo)
  • Eric Martinsson (Schwenninger Wild Wings)
  • Emil Sylvegård (Tappara)
Dragskott

Foto: Johanna Säll/Bildbyrån

Spelarkarriären är över för den välmeriterade forwarden

Nu är det klart: Patrick Thoresen slutar spela hockey.

Det meddelar 41-åringen via Instagram.

Djurgården - som tog steget upp i SHL tidigare i år - blev därmed norrmannens sista klubb som hockeyspelare.

Thoresen återvände till Stockholmsklubben inför förra säsongen efter att bland annat ha spelat i den norska högstaligan dessförinnan.

Den skicklige forwarden har ytterligare två sejourer (2015/2016 och 2004-2006) i Dif-tröjan bakom sig.

Patrick Thoresen har i övrigt bland annat NHL-erfarenhet och är bokförd för tresiffrigt antal matcher i världens bästa hockeyliga.

Patrick Thoresens statistik på SHL-nivå
  • Mål: 47.
  • Assist: 67.
  • Matcher: 152.
Dragskott

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Besked om Christian Engstrand

Rutinerade Christian Engstrand - som bland annat har en hel del SHL-meriter - slutar spela hockey.

Den 36-årige Linköpingsprodukten blir emellertid kvar inom hockeyn.

Engstrand är nämligen ny målvaktstränare i Mjölby på Hockeyettan-nivå.

Sportchefen Anders Tingman om nyheten.

- Christian börjar nu på nästa resa hos oss, där han kommer att instruera och ta hand om våra målvakter. Det gäller så klart seniorlaget, men han kommer också att jobba med juniormålvakter och i Hockeygymnasiets lokala idrottsprofil (LIP) vid Mjölby gymnasium, säger Mjölbys sportchef till hemsidan och tillägger:
- Christian kommer med sin rutin att kunna bidra till vårt försvarspel och spelet med en man mindre eller en man mer. Att få hans syn ur ett målvaktsperspektiv kommer att ge oss ett djup i de spelformerna.

Christian Engstrand om det nya jobbet.

- Jag tycker att det ska bli väldigt kul att komma till Mjölby och dela med mig av den erfarenhet som jag har samlat på mig genom åren, säger han och fortsätter:
- Jag är ganska lugn som person i allmänhet. Min filosofi är att man ska vara lyhörd och gå på det som är bäst för varje individ (målvakt). Mitt mål denna säsong som tränare är att alla ska ta ett steg framåt i sin utveckling.

Noterbart är att allsvenska Västerås blev Engstrands sista klubb som spelare.

Dragskott

Foto: Niclas Jönsson/Bildbyrån

Rögle-bekantingen hamnar i Karlskrona

Hockeyettan-klubben Karlskrona har något mycket lovande på gång. Oskar Hassel utgör den senaste intressanta värvningen.

Den 22-årige backen har SHL-erfarenhet från tiden i Rögles organisation och spelade i HockeyAllsvenskan (Vimmerby) så sent som i fjol.

Skåningen har dessutom allsvenska meriter från tiden i Kristianstad.

Hassel besitter gedigna egenskaper över hela banan.

- Oskar är en komplett tvåvägsback med sina främsta styrkor i skridskoåkningen och puckföringen. Med trygghet i puckföringen driver han spelet framåt och har en stark gapcontrol, vilket gör att han kan ligga tätt på motståndaren tidigt. Han tillför dessutom värdefull erfarenhet från spel på högre nivåer. Vi är glada att Oskar valt att fortsätta sin utveckling hos oss i Karlskrona HK. Kontraktet är skrivet över ett år, säger KHK-sportchefen Hampus Melén till klubbens hemsida.

Oskar Hassels statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 5.
  • Assist: 13.
  • Matcher: 105.
Dragskott

Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån

SHL-meriterad forward ansluter

Almtuna förstärker laget med en högintressant forward: SHL-meriterade Hannes Hellberg ansluter till Uppsala-gänget.

Den 20-årige forwarden har skrivit på ett avtal för en säsong.

IFK Täby-fostrade Hellberg bokfördes för 17 SHL-bataljer med Leksand så sent som förra säsongen.

Det handlade i övrigt om en framgångsrik lånesejour med Nybro i HockeyAllsvenskan.

Hellberg har styrkan i offensiven.

- Hannes är en skicklig spelare med bra speluppfattning. Vi ser en stor potential i Hannes och har förhoppningar om att han ska bidra med dessa kvaliteter främst till det offensiva spelet, säger sportchefen Nicklas Danielsson till Almtunas hemsida.

Nyförvärvet om klubbvalet.

- Jag ser verkligen fram emot att komma igång med säsongen. Det känns som ett spännande och utvecklingsbart lag. Almtuna känns som ett väldigt bra val för min egen del för att ta nästa steg i min utveckling. Hoppas att många supportrar ansluter till Gränby hallen i vinter och stöttar oss. Jag ser fram emot att träffa både supportrar samt sponsorer, säger Hannes Hellberg.

Hannes Hellbergs statistik på allsvensk nivå
  • Mål: 16.
  • Assist: 25.
  • Matcher: 77.
Dragskott

Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Brynäs-forwarden: "Vi är bättre i år"

Bobby Trivigno fick ljumskproblem strax innan SM-slutspelet förra säsongen, varpå han bet ihop och kämpade sig igenom slutspelet.

Amerikanen är alltjämt inte skadefri.

- Nej, det har inte blivit riktigt bra i ljumsken, vilket har gett en del följdproblem till höfterna bland annat. Men det går åt rätt håll. Jag förstod när jag återvände att jag inte skulle kunna träna på is under försäsongen, säger Bobby Trivigno till Gefle Dagblad.

Trivigno har dock goda förhoppningar om att vara tillbaka till SHL-seriepremiären den 13 september, berättar han för tidningen.

Den 26-årige forwarden tror för övrigt stenhårt på lagbygget i jakten på SM-guldet.

- Det låter galet att säga det, för vi hade ett jättebra lag ifjol och vann serien, men jag har sett alla träningar och vill påstå att vi är bättre i år. Laget vi har på papperet är bättre men vi måste spela bra tillsammans och alla måste spela sitt bästa i den roll man har i laget, säger han till Gefle Dagblad.

Brynäs-forwarden var en doldis när han värvades inför förra säsongen och stod för en överraskande bra grundserie, där han mäktade med 31 poäng - varav 17 baljor - på 49 grundseriematcher.

Bobby Trivignos statistik på SHL-nivå
  • Mål: 20.
  • Assist: 16.
  • Matcher: 66.

Statistiken inkluderar SM-slutspelet.

Dragskott

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Sportbloggare rankar lagen i SHL säsongen 2025/2026 - plats 8

Plats 8 - Rögle

10 ⭐ av 15 möjliga

***

Målvakter: ⭐

Christoffer Rifalk och Arvid Holm.

Kommentar:
Skåningarnas målvaktspar är intakt från förra säsongen och håller god SHL-klass. Definitivt en stark trea med potential för mer än så. Christoffer Rifalk och Arvid Holm ger Rögle en bra konkurrenssituationen på målvaktssidan.

***

Backar:

Lucas Ekeståhl Jonsson, Mark Friedman, Mattias Göransson, Gregor Biber, Filip Johansson, Paul LaDue och Calle Själin.

Kommentar:
Ytterligare en lagdel som förtjänar en stark trea. Här finns det flera solida backar. RBK har en relativt hög lägstanivå nivå på backsidan och en bra bredd. Det finns dock för närvarande för lite genuin spetskompetens för att Rögles backbesättning ska tillhöra SHL:s övre halva.

***

Forwards:

Anton Bengtsson, Leon Bristedt, Daniel Zaar, Dennis Everberg, Fredrik Olofsson, Josh Dickinson, Lubos Horky, Karson Kuhlman, Felix Nilsson, Linus Sandin, Linus Sjödin, Isac Solberg, Albin Sundsvik och Simon Zether.

Kommentar:
Ängelholmsgängets starkaste sida. Forwardsbesättningen är både tämligen spetsig och bred. Fredrik Olofsson är en tungt nyförvärv. Rögle har kvar många vassa spelare sedan tidigare. Inte minst Leon Bristedt. Forwardssidan utgörs av en högintressant mix av olika spelartyper. Om Daniel Zaar får ordning på skadeproblemen fullt ut över tid kan Rögles forwardssida visa sig vara en av ligans främsta.

Nyförvärv och förluster i Rögle inför säsongen 2025/2026

Nyförvärv:

  • Fredrik Olofsson (EV Zug)
  • Mark Friedman (Milwaukee Admirals)
  • Karson Kuhlman (Lukko)
  • Paul LaDue (Modo)

Förluster:

  • Michael Kapla (HC Fribourg-Gottéron)
  • Carter Ashton (inte klart med någon ny klubb)
  • Brady Ferguson (EHC München)
  • Ludvig Claesson (Sport)
  • Joachim Blichfeld (Tappara)
  • Jesper Pettersson (Djurgården)
  • Henry Bowlby (HC Pustertal)
  • Max Karlsson (Västerås)
  • Axel Smeds (Karlskrona)