Sportbloggare Dragskott

Fyra nyförvärv till det allsvenska laget

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 20:10

Pantern offenliggjorde nyligen fyra nyförvärv. Det handlar om målvakten Tim Hultstrand, backen Simon Ericsson, centern Oliver Olsson och ytterforwarden Tony Pappila.

"Både sportchef Viktor Stråhle och tränare Joby Messier är glada över att få dessa unga talanger till Pantern som ett nästa steg i deras professionella karriär. Utmaningen i att gå från en bra ung talang till professionell nivå är något Joby Messier är van vid, hans erfarenhet av att bygga framgångsrika idrottare är inte direkt okänd. Bland annat har Joby arbetat med Athol Murray College of Notre Dame i Kanada, en skola med fantastisk ungdomsutveckling och en stark kanal för spelare in i NHL. Viktors erfarenhet av att arbeta med unga talanger och hans kunskap om kommande generations spelare är en perfekt kombination med Joby Messier och för IK Pantern framåt", skriver klubben på hemsidan.

Malmö värvar allsvenskt

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 16:03

Emil Molin lämnar Modo för spel i SHL; Malmö blir den nya klubbadressen för centern.

Den 25-årige liraren svarade för 51 poäng på 52 matcher i Modo-dressen den gångna säsongen.

Molin har i övrigt bland annat ett förflutet i Brynäs, utan att lyckas på SHL-nivå.

Sportchefen Patrik Sylvegård om nyförvärvet.

- En väldigt skicklig center som kommer från en jättefin säsong. Emil är en driven kille, som haft en något tuff resa fram till där han är i dag. Det har gjort honom extra driven, han vill ta ytterligare kliv i karriären och vi är övertygade om att han kan göra det i vår miljö. Vi är självklart glada över att han väljer en flytt till oss i konkurrens med flera andra SHL-klubbar, säger Redhawks sportchef till klubbens hemsida.

KHL-backen är högaktuell för SHL-laget

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 15:49

Mora siktar på att ta nästa steg nästa säsong. En del av den lösningen kan vara KHL-meriterade Adam Masuhr.

Den 34-årige backen är närmare bestämt högaktuell för MIK, avslöjar Hockeypuls.

Gävle-sonen har svarat för 35 poäng på 116 KHL-matcher de två senaste säsongerna.

Noterbart är att Masuhr har ett förflutet i Mora sedan tidigare - både på SHL- och HA-nivå.

Curran förstärker SHL-laget

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 15:39

Det har ryktats om att Kodie Curran är på ingång till Rögle. Nu är det officiellt att så blir fallet.

Den 28-årige backen med AHL-meriterna har skrivit på ett tvåårskontrakt med RBK.

Kanadensaren öste in poäng i den norska högstaligan den gångna säsongen.

Kodie Curran om beslutet att välja de grönvita.

- Jag har haft en fantastisk säsong här i Storhamar och är tacksam för att få vara en del av deras organisation. Men allt har ett slut, jag har fått möjligheten att gå vidare och jag ser verkligen fram emot att komma till Rögle och den svenska ligan. Det blir en ny härlig utmaning, säger han till RBK:s hemsida.

Carl Berglund har skrivit på

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 14:42

Carl Berglund hade ett utgående kontrakt med Bik Karlskoga. Nu är det klart att kontraktet har förlängts med ytterligare en säsong.

Grovjobbaren noterades för tre poäng på 45 matcher den gångna säsongen.

Sportchefen Thomas Fröberg om nyheten.

- Carl står för en massa saker BIK vill stå för. Han bidrar med sin energi i alla lägen och vi vet att han besitter en hög högsta nivå, säger Bik:s sportchef till klubbens hemsida.

Två tungviktsvärvningar till Leksand

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 13:27

Leksand offentliggjorde nyligen tre nyförvärv - varav två tämligen tunga namn med allsvenska mått mätt.

Det handlar dels om målfarlige Thomas Valkvae Olsen, som har varit vass i Bik Karlskoga och nu senast Södertälje i HockeyAllsvenskan de två senaste säsongerna.

Tre Kronor-meriterade Daniel Gunnarsson - som närmast kommer från SHL-spel med Karlskrona - är det andra spetsnamnet. Backen är därmed tillbaka i LIF efter sju år på annat håll.

Leksand har i övrigt gjort klart med backtalangen Lucas Nordsäter, som tillhörde Färjestads organisation den gångna säsongen och hann med en utlåningssejour i Pantern.

Åtta spelare lämnar SHL-laget

Dragskott Profile Image
Publicerad: 13 april 2018, 13:04

Jonas Gunnarsson är officiellt klar för HV71 sedan tidigare. Nu har Malmö gått ut med nyheten om att Gunnarsson samt ytterligare sju spelare lämnar klubben.

Det handlar om Erik Andersson, Tuukka Mäntylä, Nils Andersson, Matias Lassen, Lukas Haudum, Erik Forssell och Rhett Rakhshani.

Lägg därtill att målvaktstränaren Andreas Eriksson lämnar.

Sportchefen Patrik Sylvegård om ovanstående.

- Vi vill rikta ett stort tack till samtliga för deras insatser i Redhawks färger och önskar dem alla ett stort lycka till i deras fortsatta karriärer, säger Malmös sportchef till klubbens hemsida.

Fredrik Forsberg var utlånad till Bik Karlskoga i slutet av den gångna säsongen och gjorde dundersuccé i Värmlandslaget.

Leksand vill behålla den 21-årige forwarden - men nu står det klart att det inte blir någon fortsättning i LIF-tröjan.

Forsberg om ovanstående.

- Leksand ville att jag skulle stanna, men jag har bestämt mig att jag inte kommer att stanna. Jag känner att jag haft några tuffa säsonger och att det är dags att testa något nytt, säger han till Siljan News.

Forwarden utesluter dock inte en comeback i LIF på lite längre sikt.

- Jag har ju sett att det gått bra för andra som lämnat klubben och som sedan kommit tillbaka efter något år. Självklart var det ett tufft beslut, man vill ju alltid bo här hemma och spela i laget jag vuxit upp med. Ibland går det dock inte som man vill, men det känns faktiskt bra. Det ska bli skoj att testa något nytt och bo bortifrån Leksand, säger Fredrik Forsberg.

Talangfulle Tim Hultstrand representerade AllEttan-laget Skövde den gångna säsongen.

Nu står det klart att 19-åringen med juniorlandslagsmeriterna är klar för Pantern, avslöjar MrMadhawk.se.

IKP är ingen ny bekantskap för Hultstrand, som har varit utlånad till Skåne-gänget i två matcher när han tillhörde Malmös organisation.

Rutinerade Marcus Weinstock har ryktats vara på väg bort från Örebro, men det kan mycket väl bli en fortsättning i ÖHK.

Agenten Christian Sjögren om det aktuella läget.

- Vi diskuterar väl med Örebro, men än så länge har vi inte fått någonting att ta ställning till, säger Christian Sjögren till Hockeypuls.

Den 34-årige liraren ser Örebro som förstahandsvalet.

- Det finns andra klubbar som är intresserade men jag tror alla vet vad Marcus själv vill, precis som han uttryckt sig tidigare i media. Att hans hjärta klappar för Örebro Hockey och den resan som han varit med på. Kan vi hitta en lösning så är det väl det som är hans första alternativ, säger Marcus Weinstocks agent.

Dragskott

Dragskott

@dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ