Dragskott

Bild från Bildbyrån

Fredric Weigel ryktas vara högaktuell för Stockholmsklubben

Spelgeniet Fredric Weigel har ett utgående kontrakt med Södertälje. Mycket talar för att centern lämnar SSK efter säsongen.

Den 25-årige liraren är nämligen högaktuell för AIK, avslöjar Hockeypuls.

Det är "bara" namnunderskriften på kontraktet som saknas.

Weigel var riktigt bra på allsvensk nivå redan i fjol och har varit vass även den här säsongen.

Haninge-produktens 35 poäng på 53 matcher räcker till en tredjeplats i Södertäljes interna poängliga.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Luleå-backen avstängd och får böta 21.000 kronor

Luleå-backen Daniel Sondell har blivit avstängd i tre matcher för tacklingen på Johan Alcén i den senaste matchen mot Brynäs.

Sondell får dessutom böter på 21.000 kronor.

Disciplinnämnden om händelsen:

"Det var i den tredje perioden som händelsen inträffade. Både Daniel Sondell och Johan Alcén jagar pucken när Sondell sätter in en tackling på Alcén som tar i ansiktet", skriver nämnden.

Nämnden om nyckelfaktorerna till straffet:

"All kraft är riktad mot huvudet."

Skaderisk", skriver disciplinnämnden.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Brynäs-stjärnan är tillbaka

Poängstarke Aaron Palushaj missade de två första åttondelsfinalmatcherna mot Luleå på grund av skadeproblem.

Nu är forwarden tillgänglig för spel igen.

BIF-liraren inför comebacken i morgondagens batalj.

- Egentligen behöver jag mer vila, men det är bara att köra, säger Aaron Palushaj till Hockeypuls.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Här hamnar Christopher Bengtsson

Christopher Bengtsson har varit en av Södertäljes viktigaste spelare den här säsongen och ryktats vara SHL-aktuell.

Nu är det klart att den målfarlige forwarden hamnar i SHL nästa säsong.

Rögle blir klubbadressen, enligt uppgifter till MrMadhawk.se.

RBK ville värva Bengtsson redan innan transferfönstret stängde, men stoppades av Södertälje.

Den 24-årige forwarden har mäktat med hela 44 poäng - varav 22 baljor - på 52 matcher den här säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Extremt stort biljettintresse i Luleå: "Det är rekordtryck på försäljningen"

Biljettintresset är extremt stort inför morgondagens avgörande åttondelsfinalmatch mellan Luleå och Brynäs i Coop Norrbotten Arena.

Biljettförsäljningen drog igång för drygt två timmar sedan.

- Det är fantastiskt. Det är rekordtryck på försäljningen och det är många år sedan vi såg något liknande, säger vd:n Stefan Enbom till NSD/Kuriren.

Matchen kommer inbringa en hel del deg till klubben. Stefan Enbom ser emellertid inte pengarna som det viktigaste, utan att det blir en härlig stämning i arenan, berättar han för tidningen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Toppbacken väntas vara förlorad för SHL-klubben

OS-meriterade Simon Bertilsson har representerat Brynäs ända sedan 2007.

Nu talar det mesta för att backen med de defensiva spetsegenskaperna kommer lämna klubben nästa säsong.

Det lutar nämligen åt KHL-spel, avslöjar Sportbladet.

Brynäs är väl medvetna om situationen och har redan säkrat upp med Linköpingsbacken Niclas Lundgren, enligt samma källa.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Brynäs och HV71 jagar Timrå-forwarden

Mycket talar för att Johan Johnsson - som är inne på sin tredje säsong i Timrå i följd - kommer spela i SHL nästa säsong, även om Tik inte tar sig till högstaligan.

Både Brynäs och HV71 jagar nämligen Timrå-forwarden, avslöjar Hockeypuls.

Den 25-årige smålänningen har noterats för 27 poäng på 54 matcher den här säsongen.

Noterbart är att Johnsson har ett förflutet i redan nämnda HV71 och är bokförd för 36 SHL-bataljer.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Tränaren lämnar den allsvenska klubben

Hans Särkijärvi - som skrev på ett 1+1-årskontrakt inför den gångna säsongen - lämnar Modo.

Anledningen är sociala skäl.

Den 61-årige norrbottningen om ovanstående.

- Det handlar helt och hållet om sociala skäl där jag vill vara närmare familjen och det fungerar tyvärr inte som det varit i och med att min fru inte kan flytta hit till Örnsköldsvik. Det blir för långt med avståndet, säger Hans Särkijärvi till klubbens hemsida och fortsätter:
- MODO Hockey har en tuff resa framåt och har mycket att göra där man måste veta vad man är, vart man ska och hur man ska dit. Jag kommer att följa MODO framöver och hoppas verkligen att det kommer gå väldigt bra för föreningen. Det är jag även övertygad om att det kommer att göra med både en bra sportchef och en bra klubbdirektör där föreningen gjort ett jättetufft arbete under två år för en bra grogrund för framtiden.

Särkijärvi har i övrigt bland annat ett förflutet som tränare i Djurgården och Södertälje.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dick Axelsson och Mattias Guter kan hamna i HockeyAllsvenskan

Det är känt sedan tidigare att Dick Axelsson kommer lämna Färjestad efter SM-slutspelet.

AIK kan bli nästa klubbadress för den offensivt skicklige forwarden.

Sportchefen Anders Gozzi har träffat Axelsson för att diskutera ett kontrakt, avslöjar Sportbladet.

Inte nog med det. Gnaget jagar även Mattias Guter, tillika Karlskrona-forwarden som har svarat för 47 mål på de tre senaste SHL-säsongerna.

Stockholmarnas nyemission - som väntas dra in många miljoner - är tänkt att grundlägga en storsatsning med några tunga namn.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Conny Strömberg om Kristianstad: "Jag tycker att de var lite, ja... sådär"

Västerås har två "matchbollar" i jakten på en kvalserieplats efter gårdagens 2-0-vinst hemma mot Kristianstad.

Rutinerade Conny Strömberg, som värvades för några veckor sedan, var inblandad i ett av målen och har därmed varit delaktig i hela fem av sju fullträffar för VIK i Play Off-spelet.

Strömberg om om hur han ser på KIK.

- Ja... jag vet inte. Jag tycker att de var lite, ja... sådär. De spelade mycket från hörn och upp på back till back. Det var lite annorlunda mot vad jag hade räknat med. Men sen såg jag att de hade några skickliga i powerplay och hade det rätt bra där. Kan vi bara hålla de utanför så ser det rätt bra ut, säger 42-åringen till Hockeypuls.