Dragskott

Bild från Bildbyrån

Två nyförvärv till SHL-klubben

Skellefteå offentliggjorde nyligen två nyförvärv. Det handlar dels om KHL-meriterade Edwin Hedberg.

Den före detta Rögle-forwarden stod för 23 poäng på 51 SHL-matcher den gångna säsongen.

Sportchefen Mikael Lindgren om nyförvärvet.

- Han är en grym skridskoåkare, en av ligans absolut bästa. Hans spelsätt kommer att passa perfekt in hos oss, säger SKE:s sportchef till klubbens hemsida.

Det rör sig i övrigt om Leksandsbacken Patrik Norén.

Den 25-årige masen har varit en tvåvägsback av hög allsvensk klass det senaste året.

Mikael Lindgren om Norén.

- Han har varit Allsvenskans bästa back den här säsongen och han känns mogen att ta nästa steg i sin karriär, säger Skellefteås sportchef.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

NHL-intresse för Mora-liraren

Jacob Nilsson har klarat av omställningen från HockeyAllsvenskan till SHL på ett alldeles utmärkt sätt och även gjort bra ifrån sig i Tre Kronor-sammanhang.

Liraren har förvisso kontrakt med Mora i ytterligare en säsong - men det är långt ifrån säkert att MIK får behålla nyckelspelaren.

Agenten Patrik Aronsson bekräftar att det finns NHL-intresse för Nilsson, berättar han i en intervju med Expressen.

Blekinge-sonen har tre raka säsonger i Mora - varav två på allsvensk nivå - bakom sig.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Forward med allsvenska meriter till Hockeyettan-laget

Arlanda-forwarden Christian Blomqvist - som har provat på allsvenskt spel med AIK och nu senast Almtuna - förstärker Vimmerby.

Den 21-årige Sollentuna-produkten med U16-landslagsmeriterna svarade för 21 poäng på 24 Hockeyettan-matcher den gångna säsongen.

Sportchefen Daniel Stolt om värvningen.

- Vi har fått mycket fina referenser om Christian, han är en bra utbildad hockeyspelare och har skaffat sig goda erfarenheter på olika nivåer. Det är en offensivt präglad spelare som vi tror har möjlighet att utvecklas bra i vår miljö, säger VH:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Toppmålvakten blir kvar i Blekinge-laget

Oscar Malm - som har en suverän säsong bakom sig - har bestämt sig. Det blir en fortsättning i Kallinge/Ronneby.

Målvakten, som har provat på spel i HockeyAllsvenskan med Pantern, går därmed in på sin tredje säsong i Krif-tröjan.

Den 23-årige burväktaren tycker att Blekinge-gänget har något väldigt bra på gång.

- Inför kommande säsong så känns det såklart jättespännande och det känns som att hela föreningen tagit ett steg framåt och satsar. Lagmässigt brukar Micke (Johansson) alltid få ihop bra gubbar så det känns jätteroligt, säger Oscar Malm till Kallinge/Ronnebys hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskotts avslöjande bekräftat: Forwarden förstärker Hockeyettan-laget

I går avslöjade Dragskott att Anton Lindström - som närmast kommer från SK Lejon - är klar för spel i Lindlöven.

Nu är det officiellt att så blir fallet.

Tränaren Jens Brändström om nyförvärvet.

- Anton är en otroligt seriös ishockeyspelare som verkligen brinner för det här och vill ständigt utvecklas. Anton har farten, storleken och fysiken och ett bra skott vilket gör honom svårstoppad. Han är en spelare som är bra i såväl det defensiva som offensiva spelet och jag är övertygad om att Anton kommer ta ytterligare kliv kommande säsong, säger Lindlövens tränare till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Norrbottningen får en ny chans i HockeyAllsvenskan

Isak Pantzare är bokförd för åtta allsvenska matcher under tiden i Asplöven.

Nu står det klart att den 22-årige backen får en ny chans i HockeyAllsvenskan efter ett par vassa säsonger på Hockeyettan-nivå.

Pantzare återförenas närmare bestämt med Per Kenttä (Oskarshamns sportchef som har ett förflutet i AHC), avslöjar MrMadhawk.se.

Den kreative backen mäktade med hela 36 poäng på 52 matcher i kvalserielaget Borlänge den gångna säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Stjärnan om Södertälje: "Tycker ändå att de kanske kunde ha gjort lite mer för att få hem mig om jag säger så"

Stjärnforwarden Dragan Umicevic har länge setts som en form av "drömnyförvärv" för Södertälje-fansen.

Det kommer dock inte bli någon comeback i SSK nästa säsong, utan troligtvis spel i Österrike.

- Jag ska inte ljuga och säga att jag skulle vilja flytta hem och spela, men jag tycker ändå att de kanske kunde ha gjort lite mer för att få hem mig om jag säger så, säger 33-åringen till Hockeynews.se.

Umicevic om Mats Pernhem, tillika Södertäljes klubbdirektör.

- Pernhem tror jag inte ens vet vem jag är om jag ska vara ärlig. Jag har inte haft någon kontakt med honom. Jag har snackat lite med tränaren där. Det hade varit roligt, men inte tillräckligt, säger den kreative forwarden.

Dragan Umicevic kommer närmast från tre säsonger i den tyska högstaligan och spelade senast i Sverige för sex år sedan (Malmö).

Västervik förstärker backbesättningen

Västervik har gjort klart med en back. Det handlar om U17-landslagsmeriterade Niklas Folin.

Den 24-årige Hanhals-produkten har lirat i Nordamerika de sex senaste åren.

Folin har bland annat ett förflutet i Frölundas organisation.

Sportchefen Emil Georgsson om nytillskottet.

- Niklas är en tvåvägsback med riktigt bra skridskoåkning. Han har fin blick för spelet och är bra på att sätta igång spelet bakifrån. Niklas var en stortalang som tidigt kom upp i Frölundas juniorer. Han valde att åka över till USA för juniorhockey och vidare utveckling. Väl där har han gått från offensiv back till mer defensiv. Hos oss hoppas vi kunna vända tillbaka Niklas och få tillbaka lite mer av hans tvåvägsspel, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Leksandscentern hamnar i seriekonkurrenten

Isac Skedung lämnar Leksand för spel i seriekonkurrenten Västerås. Kontraktet gäller i två år.

Den 21-årige centern har en tung säsong bakom sig och lyckades inte ta en ordinarie plats i LIF.

Sportchefen Patrik Zetterberg om nyförvärvet.

- En spelare som likt William Wikman kanske inte riktigt fått fäste och en ordinarie tröja i Leksand. Men gjort det väldigt bra när han väl spelat. Tycker han var riktigt bra när Leksand gick upp (säsongen 15/16) och matcherna dom slog ut MoDo, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Hos oss kommer han kunna få en tydligare roll där han ska bära upp en kedja. Vi ser honom som center i första hand, men han kan även gå ytterforward. Han har mycket hockey i sig. En driven kille som bara vill framåt och jag tror han kan få en bra och snabb utveckling här i VIK.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Leksandsforwarden: "Det finns intresse från några SHL-klubbar"

SHL-meriterade Oskar Lang utesluter inte en fortsättning i Leksand, men siktar i första hand på SHL-spel.

Forwarden - som för närvarande tränar med masarna - om intresset från annat håll än LIF.

- Det finns intresse från några SHL-klubbar, säger 21-åringen till Hockeypuls.

Värmlänningen stod för 24 poäng på 54 matcher den gångna säsongen.