Dragskott

Bild från Bildbyrån

Österrikaren är tillbaka i SHL-laget

Konstantin Komarek - som lirade i Karlskrona den gångna säsongen - är tillbaka i Malmö efter ett års frånvaro.

Kontraktet sträcker sig över två säsonger.

Den 25-årige österrikaren stod för 29 poäng på 59 SHL- och SHL-kvalmatcher i fjol.

Sportchefen Patrik Sylvegård om värvningen.

- Konstantin är en väldigt skicklig spelare och han blir en perfekt pusselbit i vårt lagbygge. Han kan även klubben och vårt sätt att spela. Dessutom har jag fått känslan att han verkligen vill spela här och det är något som inte får underskattas, säger Redhawks sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Två toppspelare till Troja/Ljungby

Troja/Ljungby - som siktar på en snabb allsvensk återkomst - fortsätter att värva namnkunnigt.

Det handlar dels om målvakten Anton Svensson (som var suverän på Hockeyettan-nivå i HC Dalen-tröjan den gångna säsongen), avslöjar Div1hockey.com.

Forwarden Gustaf Berling - som avslutade den gångna säsongen i HockeyAllsvenskan med Pantern - väntas också skriva på, enligt samma källa.

Den 24-årige forwarden mäktade med hela 54 pinnar på 33 Hockeyettan-bataljer i Halmstad den gångna säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Boden siktar på spel i HockeyAllsvenskan inom tre år

Boden har som bekant en oerhört stark säsong bakom sig som Hockeyettan-nykomlingar.

Nu siktar Norrbottensklubben på att ta nästa steg.

Det handlar om spel i HockeyAllsvenskan inom tre år.

"Boden Hockeys första år i Hockeyettan slutade med play-off 2 till Hockeyallsvenskan - en stor sportslig framgång. Detta trots osedvanligt många skador på tongivande spelare, vilket visade på en stark lagmoral, stort krigarhjärta och att vi lärt oss en del. Vi tar nu medvetet nästa steg och reviderar vårt långsiktiga mål på vår resa framåt och uppåt:
Till säsongen 2021/22 ska vårt herrlag spela i Hockeyallsvenskan, Vi ska ha etablerat ett damlag och vårt J18 lag ska tillbaka i J18 Elit"
, skriver BHF på hemsidan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Ytterligare ett tungt spelartapp för SHL-laget

Växjö har åkt på ytterligare ett tungt spelartapp. Den här gången handlar det om Andrew Calof.

Den 27-årige forwarden är klar för Torpedo Nizhny Novgorod i KHL.

Kanadensaren - som anslöt från Skellefteå inför den gångna säsongen - mäktade med hela 50 poäng på 65 SHL- och SM-slutspelsmatcher i fjol.

AHL-meriterad kanadensare till HockeyAllsvenskan

Gabriel Desjardins förstärker Västervik. Kontraktet med den AHL-meriterade forwarden gäller i en säsong.

Den 25-årige kanadensaren lirade mestadels i ECHL - där han öste in poäng - den gångna säsongen.

Sportchefen Emil Georgsson om rekryteringen.

- Gabriel är en spelare vi fick på bordet för knappt en månad sen. Bra skridskoåkare och har näsa för målet. Jobbar hårt och är stark på pucken. Vi har stora förhoppningar på att Gabriel är en av de spelare som ska leda laget både i form av attityd och såklart även rent poängmässigt, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Man löper alltid en större risk med utländska spelare än med svenska av naturliga skäl men om han får alla bitar på plats nästa säsong är jag övertygad om att han kan tillhöra toppen av spelare i hela ligan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Södertäljes försäsongsturnering har en högre prissumma än den allsvenska finalen

Skoda Trophy i Scaniarinken har 101.000 kronor i prissumma till segraren, vilket är en tusenlapp mer än laget som vinner den allsvenska finalen får.

Ovanstående är förmodligen en medveten "känga" till HockeyAllsvenskan för prissumman som - enligt många - är löjligt låg.

"Säsongens hetaste försäsongsturnering - med Hockeyallsvenskans högsta prissumma - är här! 6-9 september kommer det spelas hockeycup i Kringelstan igen när SSK drabbar samman med Leksand, AIK och Västerås", skriver SSK på hemsidan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

SHL-intresse för Rhett Rakhshani

Spetsforwarden Rhett Rakhshani kommer lämna Malmö efter två säsonger i klubben, vilket varit känt sedan länge.

Det kan mycket väl bli en fortsättning i SHL.

Agenten Johan Finnström om det aktuella läget.

- Det finns intresse från ett par SHL-klubbar, som läget är nu är det ingen brådska, säger jänkarens agent till Hockeybladet.nu.

Den 30-årige liraren - som har spelat i SHL de sex senaste åren - är bokförd för 182 pinnar på 269 bataljer i den svenska högstaligan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Storsponsorn: "Västerås Stad har ju varit skitdåliga när man tog bort elitstödet"

LF Invest - som har satsat stora pengar på Västerås de senaste åren - fortsätter att sponsra VIK.

Det nya avtalet är treårigt.

Vd:n Lars Forslund om beslutet att fortsätta sponsra Västerås.

- Det var ganska lätt. Men det har blivit ett drag kring hockeyn och jag tycker att den är underhållande, rolig och ett bra för sätt för oss sponsorer att umgås. Västerås behöver någonting sånt här. Sedan tycker jag också att det har blivit ett nytt VIK i förhållande till förut, nya människor som både jobbar och ser det på ett annorlunda sätt. Jag tror att det varit nyttigt för föreningen, säger Lars Forslund till Hockeypuls.

Storsponsorn är kritisk till kommunens engagemang.

- Det finns alla förutsättningar och jag hoppas att fler företag kan gå in och satsa på sporten för att vi ska kunna lyfta. Men man tittar ju också, om jag ska ta lite kritik, är ju det att Västerås Stad har ju varit skitdåliga när man tog bort elitstödet. Det är ju attraktivt för Västerås och invånarna att ha hockey. Där tycker jag att man ska tänka annorlunda. Jag tycker att elitstödet ska gå till de föreningar som spelar högst upp i seriesystemet oavsett nivå. Det hjälper ändå staden, säger han.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Rögle värvar från HV71

Det är känt sedan tidigare att Erik Andersson kommer lämna HV71. Nu står det klart att forwarden blir kvar i SHL.

Rögle är den nya klubbadressen.

Kontraktet sträcker sig över två säsonger.

Sportchefen Chris Abbott om värvningen.

- Jag har spelat med Erik och vet exakt hur värdefull han kommer att bli för vår klubb. Det är en seriös idrottsman som alltid sätter laget i första hand och som tävlar varje dag och gör alla små detaljer bra. En stabil och viktig pusselbit i vårt lagbygge, säger RBK:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Mattias Beck är aktuell för en comeback i HockeyAllsvenskan

Rutinerade Mattias Beck - som har lirat i den tyska andraligan de tre senaste säsongerna - är aktuell för en comeback i HockeyAllsvenskan.

Det handlar om spel i Västerås.

Sportchefen Patrik Zetterberg bekräftar uppgifterna.

- För det första så kommer han in med en väldig rutin om han skulle landa här och har alltid producerat poäng. Han är en ledare som person och en sån som kanske kan gå i bräschen, visa förhållningssätt, attityd och hur man jobbar för att hålla en hög nivå över lång tid. Men vi får se var det landar, säger VIK:s sportchef till Hockeypuls.

SHL-meriterade Beck spelade senast i HockeyAllsvenskan (Södertälje) säsongen 2014/2015 och noterades för 38 poäng på 61 grundserie- och kvalseriematcher.