Sportbloggare Dragskott Ordföranden rasar: "Varför ska vi behandlas på ett sätt och övriga 19 föreningar på ett annat?"
Dragskott Tippar Ny 1100

Ordföranden rasar: "Varför ska vi behandlas på ett sätt och övriga 19 föreningar på ett annat?"

Dragskott Profile Image
Publicerad: 5 september 2017, 13:05

Haninge-ordföranden Thomas Hilstad har svårt att förstå varför klubben har blivit av med elitlicensen för spel i Hockeyettan.

Hilstad motiverar det med att Haninge bara är en av 20 Hockeyettan-klubbar som har ett negativt eget kapital.

- Varför ska vi behandlas på ett sätt och övriga 19 föreningar på ett annat? Det är klart konstigt, säger Haninges ordförande till Mitti.se.

Ronnie Glysing (ordförande i Hockeyettan) motiverar beslutet med att Haninge - till skillnad från de övriga klubbarna - inte hade en trovärdig handlingsplan för att få ordning på det ekonomiska underskottet.

Dragskott
Dragskott @dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL och HA.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ