Det är känt sedan tidigare att HockeyAllsvenskan kommer begränsa SHL-spelarlånen i form av tre spelare (varav en målvakt) per klubb.
Det finns flera anledningar till ovanstående.
Bland annat följande, uppger HockeyAllsvenskan på hemsidan:
– De HockeyAllsvenska klubbarna vill bygga egna spelarprofiler som stannar i HockeyAllsvenskan under lång tid.
– Inlånade spelare från SHL-klubbar bygger inte samma attraktivitet som egna spelarprodukter och såväl sponsorer som supportrar uppskattar egna spelarprodukter.
– De HockeyAllsvenska klubbarna vill inte uppfattas som farmarklubbar till SHL.
– Spelare från SHL-klubbar som inte är ordinarie SHL-spelare bör tillhöra och utvecklas i en HockeyAllsvensk klubb till dess att de är mogna för spel i en SHL-klubb.
– Spelare i HockeyAllsvenskan ska tillhöra och utvecklas i de HockeyAllsvenska klubbarna.
– Spelarnas kontrakt med SHL-klubbar riskerar under de nya ekonomiska förutsättningarna att driva upp spelarlönerna även hos de HockeyAllsvenska klubbarna.
– Inlånade spelare från SHL-klubbar genererar ingen utbildningsersättning till den HockeyAllsvenska klubben.
– Inlånade spelare från SHL-klubbar genererar ingen NHL-ersättning till den HockeyAllsvenska klubben.


