Det bästa från Allsvenskan omgång 13

Bild från Bildbyrån

Det bästa från Allsvenskan omgång 13

Äntligen är Allsvenskan tillbaka efter en tids uppehåll. Det märktes på sina håll att det hade varit ett uppehåll men överlag en spännande omgång där det spetsades till i toppen av serien.

Följ gärna allt vi gör om Allsvenskan!

Vi kan börja på Strandvallen där Malmö FF spelade för chansen att fortfarande kunna vinna guldet och där Mjällby såg chansen att kunna såga av en konkurrent om guldet. MFF inledde dock bäst och tog ledningen genom ett otypiskt mål av Taha Ali där han borrade in bollen från distans i ena hörnet. Mjällby tog sig dock mer och mer in i matchen och till slut hittade Elliot Stroud kvitteringen.

Sedan kom Alexander Johansson in och på något vis retade han gallfeber på Colin Rösler som svarade med att sänka nämnde Johansson med en hård knuff i bröstet, solklart rött kort, själva kortet kom dock för sent för att kunna påverka matchen alltför mycket och det blev ett oavgjort resultat. MFF såg ändå piggare ut med ett lite mer direkt och rakt spel, även positivt för skåningarna att ynglingarna Busuladzic och Skogmar imponerade i andras frånvaro.

Även på Strawberry arena var det ynglingar som imponerade där Mikkjal Thomassen skickade ut både Yannick Geiger nyss fyllda 18 och Kevin Filling 16 när Mads Thychosen och John Guidetti hade skavanker. Det blev ett lyckat drag där Filling dessutom blev målskytt. Annars var det Aron Csongvais fot som var avgörande till två mål från fasta situationer. Det blev en hyfsat bekväm resa för AIK i återstarten, och med lite framtidshopp med två unga debutanter.

I Göteborg dominerade Gais derbyt mot ett skadeskjutet Häcken, faktum är att Häckens elva såg sämre ut än vad som var fallet innan uppehållet, det blir att lida sig igenom en omgång till för att sedan fylla på med nyförvärv när fönstret öppnar, för det räcker inte med Rygaard och Gustafsson att bära upp laget. Gais rock 'n roll fotboll var för mycket att stå upp mot.

Jobbigt måste det nog också vara för Värnamo som den här gången var det bättre laget men det saknas mod och spets i de avgörande ögonblicken. Ett kryss ger inte så mycket och klubben sätter nog sitt hopp till att Marcus Antonsson kan bli den där avgörande pusselbiten som saknas, frågan är bara om det är alldeles för sent?

Nästa omgång ser jag fram emot Gais mot Malmö FF, kan bli en riktigt intressant match där MFF återigen är pressade att vinna medan Gais kan spela lite mer avslappnat. Även "DIF-derbyt" mellan Djurgården och Degerfors kan bli intressant, det känns pressat i båda lagen just nu.

ERIK ÖHRNER

BB250629 KJ029

Omgångens försvarare: Filip Benkovic

Benkovic som visat på stark defensiv under året fick den här gången skina med sin offensiv. Huvudspelet ledde både till ett mål och en assist, i övrigt stabil defensivt.

BB250629 MI076

Omgångens mittfältare: Amin Boudri

Boudri visade prov på teknisk briljans och gjorde ett fint mål som kronan på verket av en fin insats.

BB250629 KJ1011

Omgångens anfallare: Kevin Filling

Det måste varit stort bara att få debutera för Kevin Filling, men att även bli målskytt, det är nog obeskrivligt. En bra insats där den unge anfallaren visade prov på att gå i djupled och erbjuda något nytt till AIK: s offensiv.

BB250525 AS054

Omgångens mål: Love Arrhov

Det fanns en del kandidater för omgångens mål den här gången men jag valde till slut Arrhovs läckra skott utanför straffområdet som går vackert in i mål. Det jublades nog även nere i Tyskland när bollen gick i mål, då Arrhov är klar för Eintracht Frankfurt men spelar kvar i BP året ut. Se målet här!