Det bästa från Allsvenskan omgång 11

Bild från Bildbyrån

Det bästa från Allsvenskan omgång 11

Då har ännu en lång Allsvensk omgång kommit till ända, dessutom spelades det en cupfinal som BK Häcken till slut vann efter att matchen slutade 0-0. Stora hjältar blev Etrit Berisha och Silas Andersen som även slog den avgörande straffen. Det var BK Häckens fjärde cuptitel hittills.

Gillar du Allsvenskan? In och följ allt om Allsvenskan här!

Malmö FF hade det även tufft i Allsvenskan där man förlorade bortamatchen mot IFK Göteborg efter att ha försökt sig på någon form av fembackslinje med Adrian Skogmar och Johan Karlsson som wingbackar. Det gjorde att laget blev väldigt baktungt och det var ingen rolig match i den första halvleken. Andra halvlek kanske är marginellt bättre men de regerande mästarna är långt ifrån toppformen och alla rotationer från Henrik Rydström har gjort att laget har tappat både tempo och självförtroende. Frågan är om Rydström kommer att få sitta kvar? Cupfinal förlust och ett för MFF utsatt läge i tabellen. Till helgen möter man BK Häcken igen och det behöver finnas en stark känsla av revansch i laget så att man åtminstone kan avsluta vårsäsongen med en tre poängare.

IFK Göteborg å sin sida är ett bra exempel på hur snabbt det går i fotbollen, för bara två omgångar sedan hade man förlorat mot Öster på hemmaplan och haft en incident med en åskådare som sprang in och förstörde en fotbollsmatch för många. Två omgångar senare har man två raka segrar och kan andas morgonluft igen, det är oerhört viktigt för Stefan Billborn att få igång sina yttrar och där har det kanske blivit lite av en ketchupeffekt för en viss Tobias Heintz, han spelar lite mer rakt och fortsätter vara involverad. Det är viktigt för laget då Max Fenger behöver den supporten om han ska fortsätta göra sina mål.

Det visade sig även att Mjällby kunde stoppas, om än med ett kryss, det var ingen dålig match för serieledarna mot IFK Norrköping, för hade det inte varit för en viss David Andersson hade det nog blivit en hyfsat komfortabel seger. Nu kunde Peking hålla emot och växa in i matchen till den andra halvleken, och det var de isländska spelarna som blev avgörande, Sigurgeirsson var påhittig offensivt och till slut var det Arnor Traustason som gjorde målet på en snygg frispark. Mjällby ska dock inte deppa allt för länge, det finns goda chanser till tre poäng redan till helgen när man möter IFK Värnamo.

Just Värnamo var oerhört nära att ta sin första seger men var ouppmärksamma på ett längre inlägg som knoppades in av Lukas Bergquist och det slutade 1-1. Det måste vara oerhört deppigt för laget att vara så nära men tappa det i sista minuterna och frågan är om tåget nu har gått för att hänga kvar i Allsvenskan? Det riskerar att bli en utdragen serie matcher där slutmålet redan är spikat i form av Superettan. Det är som sagt Mjällby på bortaplan innan det blir uppehåll, vilket får anses som en väldigt tuff uppgift. Lite hopp finns det dock i form av en återvändare, nämligen Marcus Antonsson som är klar för klubben men är inte spelklar ännu på ett par omgångar. Hittar han tillbaka till den form han hade senast kanske Värnamo kan hitta fler vägar till poäng och möjligen nå en kvalplats eller mer.

Djurgården vann även sin hängmatch mot BP och faktum är att BP nu har fem raka förluster efter att man besegrade självaste Malmö FF på bortaplan har formen störtdykt och det har emellanåt sett lite uppgivet i matcherna mot Stockholmskollegorna. Frågan är om BP kommer att förbli ett bottenlag eller om man kan rycka upp sig? Det finns gott om pengar på banken så det bör finnas möjligheter att förstärka laget till sommaren, trots att man har en del fina spelare i truppen redan nu.

Djurgården kan äntligen pusta ut lite, där en del spelare är på väg tillbaka och man har nu en mer komfortabel placering i mitten av tabellen, även om laget nog är fast beslutna att fortsätta uppåt i tabellen. Viktigt för dem att den offensiva duon Tokmac Nguen och Tobias Gulliksen var de som levererade i matchen mot BP.

Till helgen är jag mest nyfiken på hur Hammarby ska ta sig an Elfsborg på bortaplan, med Vagic avstängd och en lite vikande form spelmässigt blir det en tuff utmaning att spela på Borås Arena. Även mötet mellan MFF och Häcken blir intressant att se - igen.

ERIK ÖHRNER

BB250526 MN023

Omgångens försvarare: David Andersson

Första gången som en målvakt hittar sig in på omgångens försvarare men en välförtjänt utmärkelse för den unge målvakten som höll Norrköping kvar i matchen med fina räddningar.

BB250529 KJ097

Omgångens mittfältare: Tobias Gulliksen

Lite fusk kanske med två spelade matcher för Gulliksen men poängavgörande insatser i båda matcherna i form av en assist och ett mål gör att han blir omgångens mittfältare.

BB250525 KA095

Omgångens anfallare: Frederik Ihler

Vilken form han är i Ihler, återigen målskytt för Elfsborg som har saknat den här spelartypen, en spelare som är på rätt plats och gör mål.

BB250524 JO047

Omgångens mål: Lukas Bergquist

Det är kanske inte Årets mål men jag fann ändå nicken av Bergquist väldigt estetiskt tilltalande då bollbanan har en härlig kurva till sig och det var dessutom ett oerhört viktigt mål för bortalaget Öster.