• Hem
  • Dragskott
  • Den NHL-meriterade backen väntas förlänga kontraktet
Den NHL-meriterade backen väntas förlänga kontraktet

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Den NHL-meriterade backen väntas förlänga kontraktet

Robert Hägg var en av SHL:s främsta prestigevärvningar på backsidan inför den här säsongen. Den storvuxne Brynäs-backen har kommit igång på allvar den senaste tiden och visat klassen.

Kontraktet med Brynäs går ut till våren. Inget avtal är visserligen påskrivet, men parterna uppges vara överens om ramarna i avtalet för en kontraktsförlängning, avslöjar Expressen.

Synnerligen välkommet för Gävle-klubben.

Hägg har noterats för 14 poäng och +10 på 43 SHL-matcher den här säsongen samt även gjort ett flertal matcher med Tre Kronor.

Gimo IF-produkten gjorde några säsonger i Modo innan han lämnade svensk hockey 2014 och var kvar i Nordamerika ända fram till förra året. Det har både blivit AHL- och NHL-spel under tiden på andra sidan Atlanten.

Det blev ett par NHL-tillställningar så sent som i fjol och har blivit totalt 359 sammandrabbningar (inklusive Stanley Cup-slutspelet) i världens bästa hockeyliga.

Robert Häggs statistik i SHL-sammanhang
  • Mål: 5.
  • Assist: 16.
  • Plus/minus: +11.
  • Matcher: 123.