• Hem
  • Dragskott
  • Björklöven nära att göra ytterligare (!) en prestigevärvning
Björklöven nära att göra ytterligare (!) en prestigevärvning

Foto: Pär Bäckström/Bildbyrån

Björklöven nära att göra ytterligare (!) en prestigevärvning

Det har varit en riktig "snackis" ända sedan Björklöven tog steget upp till SHL. Nu är det nära att bli verklighet. Det vill säga att Lukas Ekeståhl Jonsson är på väg tillbaka till Västerbottensklubben.

I dag blev det dels känt att det definitivt inte kommer bli någon fortsättning i Rögle, vilket sportchefen Hampus Sjöström berättade i en intervju med HD.

Nu återstår endast detaljer innan toppbacken är överens med Björklöven, avslöjar Expressen.

Den 30-årige liraren har flera fina säsonger i SHL på meritlistan och noterades för 29 pinnar på 60 bataljer så sent som den gångna säsongen.

Det har även blivit spel i Tre Kronor och den schweiziska högstaligan efter att Ekeståhl Jonsson lämnade moderklubben Björklöven 2017.

Om den här värvningen blir verklighet så innebär att Björklöven har gjort tre toppvärvningar på kort tid. Dels Lucas Wallmark som presenterades först, dels Chris DiDomenico som har tillkommit senare.

Lukas Ekeståhl Jonssons statistik i SHL över tid
  • Mål: 29.
  • Assist: 120.
  • Plus/minus: +8.
  • Matcher: 349.

Statistiken inkluderar SM-slutspelet.