Talangen Zebedee Kennedy, 16 lämnar Mjällby för italienska Como det bekräftar Mjällbys klubbdirektör Jacob Lennartsson i TV4:s program Bollklubben under gårdagen.
Spelaren är redan registrerad på Serie A:s hemsida men än så länge är övergången inte officiellt bekräftad.
- Vi och Como har fortsatt en dialog. Det är inte 100 procent spikat men det är väldigt nära, och det ska mycket till om han inte blir en Como-spelare. Han är i deras verksamhet idag men varken vi eller Como har lyckats kommunicera då det fattas någon liten detalj. Jag tror det löser sig inom kort, säger klubbdirektören i Bollklubben.
Försäljningen av talangen gynnar Mjällby både kort- och långsiktigt menar Lennartsson.
- Det är två ganska starka sidor. Det är klart det finns en ekonomisk sida kortsiktigt men också i det längre perspektivet. Men det är också en otroligt fin symbolik i försäljningen, att man som akademispelare i Mjällby gör bra ifrån sig, driver sin utveckling och att sedan de största klubbarna i Europa vill ha en till sin egen akademi.
Kennedy har inte gjort några A-lagsmatcher för Mjällby men han har representerat Sverige på ungdomssidan.
I Como spelar sedan tidigare Noel Törnqvist som var med och vann SM-guld med klubben förra året.
ERIK ÖHRNER


