Beskedet: Jansson blir borta länge

Bild från Bildbyrån

Beskedet: Jansson blir borta länge

Det var i matchen mot Djurgården som Malmö FF:s Pontus Jansson skadade sig allvarligt i matchens slutskede, nu meddelar MFF att det är en korsbandsskada för mittbacken, som gör att han är borta från spel säsongen ut.

Det var i en kollision tillsammans med Leon Hien som mittbacken landade illa och skadan var så pass allvarlig att säsongen är över för mittbacken. Inom kort kommer Jansson att opereras meddelar klubben via sin hemsida.

Jansson själv har uttalat sig via hans Instagram sida:

"Skadan jag råkade ut för i fredags kommer att hålla mig borta ifrån spel resten av säsongen" han fortsätter:

"Som ni säkert förstår finns det flera tusen tankar i mitt huvud och mängden tårar jag fällt går inte att räkna".

Huruvida spelarkarriären kan vara över verkar inte Jansson ha reflekterat kring ännu utan han är fast besluten att komma tillbaka.

"Att inte komma tillbaka finns ej. Mina lagkamrater, alla MFF:are innanför väggarna och alla MFF:are där ute. Jag är inte klar än utan under tiden jag kämpar för komma tillbaka vill jag, och de min enda önskan här, att ni kämpar för mig. Förstärk det vi byggt upp senaste veckorna och bli det MFF vi kan vara stolta över."

Pontus Jansson återvände till Malmö FF sommaren 2023, sedan comebacken har han vunnit SM-guld två gånger (2023, 2024) samt Svenska cupen 2024.

ERIK ÖHRNER