Marcus Limpar Lantz fick chansen i HockeyAllsvenskan förra året och gjorde en väldigt bra debutsäsong i den svenska andraligan. Det är oklart om det blir någon fortsättning i den ligan eller spel på en ännu högre nivå nästa säsong.
En sak är åtminstone klar - det kommer inte bli någon fortsättning i Vimmerby.
VH hyllar 22-åringen rejält:
"Vi har sett Marcus kliva in i varje utmaning med rak rygg och ett varmt leende. Som forward - och periodvis i centerrollen - har han bidragit med ett starkt och kreativt spel över hela banan. En lagspelare ut i fingerspetsarna som hela tiden vill bli bättre - och alltid ställt upp för laget där han behövts som mest", skriver klubben på sociala medier.
Limpar Lantz gjorde det så pass bra i HockeyAllsvenskan att han även fick chansen i SHL med HV71. Det blev två bataljer i Jönköpingsgänget.
Säsongen dessförinnan var han mycket framgångsrik i Hudiksvall - inte minst i Hockeyettan-slutspelet.
- Mål: 9.
- Assist: 10.
- Plus/minus: -1.
- Matcher: 47.


