• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Sportbloggare rankar: SHL:s bästa målvakter (1-5)

1. Linus Söderström – Skellefteå AIK.

Linus Söderström gjorde succé direkt i Skellefteå AIK. Han kom till föreningen med några tyngre säsonger i bagage, men visade tidigt vilka kvaliteter som finns i honom. Han spelade på en skyhög nivå under hela säsongen.

Linus slog nytt rekord för längsta perioden utan insläppta mål. Höll sex nollor i grundserien, och tilldelades priset som SHL:s bästa målvakt.

Med en hel försäsong kan Linus matchas bättre nästa säsong. Och förhoppningsvis bli sådär omutlig som han var när han vann guld HV71, även i nästa års slutspel. I hård konkurrens utses Linus till serien bästa målvakt,

***

2. Lars Johansson – Frölunda HC

Lars Johansson inledde förra säsongen lite trevande men blev bättre och bättre. Och han avslutade den storstilat.

Johansson belönades med spel i VM för Tre Kronor – och visade där kvalitéer av internationellt snitt. Trots att han är 36 år finns det fortfarande mycket kvar att klämma trots att karriären är inne på sin sista vers.

3. Emil Larmi – Växjö Lakers

Emil Larmi blev ett riktigt spöke i finalserien, men hade innan dess gjort en lika bra grundserie. Där hade han bästa räddningsprocent, och med knapp marginal släppte in minst antal mål/match.

Larmi spelade alla 18 slutspelsmatcher – och visade varför han håller jämna steg med Linus Söderström. Ska Växjö vinna igen kommer det till stor del hänga på Larmis målvaktsspel som var brutalt bra den gånga säsongen.

***

4. Joni Ortio – HV71

Joni Ortio kom till HV71 med höga krav, som han axlade väl. Trots att HV slutade elva i tabellen hade bara fem lag färre insläppta mål över 52 omgångar.

Ortio är en målvakt som kombinerar sylvassa sidledsparader med snabba plockningar, och spelet med klubban är i världsklass.

Kommer HV71 ut som ett bättre lag, samtidigt som Ortio kommer in i zonen, blir HV71 svårslagna.

***

5. Marcus Högberg Linköping Hockey

Marcus Högberg är en av Linköpings viktigaste spelare. Och hans spel kan vara skillnaden mellan kvalspel eller slutspel.

Förra året slutade han 10: a i SHL:s målvaktsliga, men spelade samtidigt i ett lag som krigade i botten under lång tid. Blott 29-årig gammal kan Marcus fortfarande utvecklas, och bli den spelare som tar Linköping till slutspel.

***

Olins Englandblogg

Foto: Mats Tjernström

De fem yngsta lagen i HockeyEttan

Under helgen kommer jag att granska de yngsta, äldsta och de lag som väger minst respektive mest i Hockeyettan. Vi börjar denna helgspecial med de fem yngsta lagen i ligan.

5. Wings HC är just nu femma på denna lista över ligans yngsta lag. Jag tror att det kan finnas en risk att Vännäs slår ut Wings från denna lista när Umeågänget är klara med sitt lagbygge som just nu bara innehåller 13 spelare. Men just nu är Wings femma med en medelålder på 21.54 år.

4. Sundsvall är listans fyra med en medelålder på 21.26 år. Flera av lagets äldre spelare har lämnat och fem av sju nyförvärv kommer från J20 Nationell.

3. Fjolårets tvåa Borlänge har halkat ner på tredjeplatsen i år med en medelålder på 21.13. Klubben jag växte i har de senaste åren genomgått en ordentlig generationsväxling. Inte mindre än tio av spelarna är födda 2003 eller senare.

2. På andraplats på denna lista hittar vi Segeltorp från Huddinge kommun. Segeltorps medelålder är 20.40 år. "Torpet" har endast en spelare i truppen som är född före millennieskiftet, det handlar om back Victor Erixon som är född i oktober 1999.

1. Örnsköldsvik är ettans yngsta lag med en medelålder på 20.11 år. Örnsköldsvik var även yngst ifjol, då med en medelålder på 21.26 år. En starkt bidragande orsak till att man är ettans yngsta lag är att man har hela fem spelare födda 2005 i sin 28-manna trupp.

Ikväll kommer jag att lista ligans fem äldsta lag.

Källa: Eliteprospects

Olins Englandblogg

Foto: Daniel Nestor/Bildbyrån

Klart med en ny klubb för HockeyAllsvenskan-bekantingen

Ryan Gropp avslutade den gångna säsongen i Tingsryd och har även ett förflutet i Björklöven samt Västervik i HockeyAllsvenskan.

Nu blir det spel i den tyska andraligan med Bietigheim Steelers.

Kontraktet gäller i en säsong.

Den 26-årige kanadensaren med AHL-meriterna har svarat för 50 poäng på 96 matcher i HockeyAllsvenskan genom åren.

En intressant notering är att Gropp draftades redan i andrarundan av New York Rangers 2015.

Olins Englandblogg

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Backen med meriter från SHL och juniorlandslaget förstärker Hockeyettan-gänget

Hudiksvall - som har som ambition att gå upp i HockeyAllsvenskan - förstärker backbesättningen med Alex Brännstam.

Den 22-årige Nacka-produkten har provat på SHL-spel med Djurgården och kan stoltsera med juniorlandslagsmeriter.

Lägg därtill 89 allsvenska bataljer på meritlistan.

Defensiven är Brännstams starka sida.

- Det är en defensivt bra back som kommer från Djurgårdsskolan. Vältränad, bra skridskoåkare som kommer att bli väldigt nyttig för oss, säger sportchefen Lars "Lillis" Lövblom till Hudiksvalls hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Linus Rotbakken har skrivit på

Linus Rotbakken lämnar HockeyAllsvenskan för spel i Hockeyettan. Det handlar om hårdsatsande Brödernas/Väsby, som siktar på att ta steget upp i HockeyAllsvenskan.

En riktig klassvärvning på Hockeyettan-nivå.

Den 31-årige backen - som var lagkapten i Östersund den gångna säsongen - har flera starka säsonger i allsvenska sammanhang och kan ståta med U19-landslagsmeriter.

Sportchefen Tom Tärnström om spetsvärvningen.

- Väldigt viktigt att få klart med Linus som vi haft en dialog med en tid nu. Han kommer tillföra mycket för oss med sin skicklighet och rutin, säger Brödernas/Väsbys sportchef till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Skellefteå-profilen slutar

Nu är det klart: Joakim Lindström slutar spela hockey efter en lång och mycket framgångsrik karriär.

Den 39-artisten har varit en stjärna på SHL-nivå i många år och dessutom provat på spel i exempelvis NHL, kryddat med massvis av landskamper.

"Jag vill rikta ett stort tack till hela Skellefteå AIK:s organisation, alla supportrar, alla personer som hjälpt mig under resans gång och speciellt alla mina lagkamrater. Vill även tacka Erik Forssell och AIK för att jag fick tid i sommar att fundera igenom mitt beslut. Efter att ha diskuterat detta med min familj, och känt efter hur det har känts fysiskt och mentalt, så vet jag nu att tiden är inne för att sluta spela hockey", skriver Joakim Lindström på Skellefteås hemsida om beslutet.