• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån

Klev av träningsmatchen - Traustason tränade vid sidan under tisdagen

I helgens träningsmatch mot mot Sandviken klev Arnor Traustason av tidigt. Redan efter nio minuter tvingades han till ett byte efter en smäll. Nu kan Sportbloggare.com rapportera att islänningen tränade vid sidan om under tisdagens träning.

En av IFK Norrköpings nyckelspelare och stora namn, Arnor Trustason, fick starta i helgens match mot Sandviken. Men tiden på planen blev inte långvarig. Redan efter nio minuter tvingades han till ett byte.

Nu kan Sportbloggare.com rapportera att 31-åringen tränade mestadels av tisdagens träning vid sidan om övriga laget. Det var en kort stund i början på träningen som Arnor Traustason körde lätt med boll ihop med övriga i laget, innan han gick över och körde vid sidan om.

Traustason klev sedan av träningen cirka en halvtimme innan den var slut.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Daniel Sundgren klar för Degerfors - ansluter i sommar

Enligt uppgifter till Sportbladet är nu Daniel Sundgren helt klar för spel i Degerfors IF.
Kontraktet ska dock inte börja gälla förrän 1/7.
Den tidigare Degerfors och AIK-spelaren ansluter från den grekiska klubben Volos FC.

Degerfors IF verkar mena allvar med sin återkomst i allsvenskan. Klubben har sedan tidigare värvat intressanta spelaren som Marcus Rafferty, Omar Faraj och den finländske landslagsbacken Juhani Pikkarainen. Nu ansluter alltså den välmeriterade ytterbacken Daniel Sundgren.
Övergången har blivit verklighet efter en gedigen insamling från klubbens supportrar. Den var under tisdagskvällen uppe i närmare en halv miljon.

LARSÅKE WÅHLÉN
Skicka gärna nyhetstips till mig på X

Olins Englandblogg

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Den rutinerade backen är tillbaka i SHL

Timrå förstärker backbesättningen med rutinerade Miika Koivisto.

Kontraktet sträcker sig säsongen ut med option på förlängning.

Den 34-årige finländaren kommer närmast från ett par års spel i den finska högstaligan.

Koivisto kan bland annat ståta med två SM-guld och VM-meriter.

Sportchefen Kimmo Kapanen om tillskottet.

- Vi är glada att Miika ansluter till oss med kort varsel, vi får in mer konkurrens på backpositionerna samtidigt som Miika bidrar med mycket rutin och han vet vad som krävs för att vinna, säger Timrås sportchef till hemsidan.

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl / Bildbyrån

Målvakterna skriver på för Malmö FF

Malmö FF meddelar att målvaktstalangerna Joakim Persson och William Nieroth Lundgren skriver på varsitt A-kontrakt med klubben. Kontraktslängden för båda sträcker sig över 3 år.

På sin officiella hemsida meddelar Malmö FF att man säkrat upp två målvaktstalanger över de tre kommande åren. Det handlar om 17-årigeJoakim Persson och 18-årige William Nieroth Lundgren.

Sportchef Daniel Andersson kommenterar till klubbens hemsida:

– William är en talangfull målvakt som gjorde en väldigt bra säsong i P19 förra året och han har gjort det bra under alla sina år i Malmö FF. Han är en välväxt målvakt och en modern målvakt som är duktig på fötterna, säger Daniel Andersson och fortsätter:

– Jocke var uppe hela förra året med A-laget och visade redan då att han har vad som krävs för att bli en bra målvakt på hög nivå. När han fick chansen att starta i Europa League var det roligt att se att han hanterade det på bästa sätt. Det ska bli spännande att följa hans fortsatta utveckling.

Skribent: Andreas Höglund
Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Backen lånas ut från det allsvenska laget

Mora-backen Joel Olerot lånas ut till Hockeyettan-laget Borås.

Utlåningen gäller tills vidare och MIK kan plocka tillbaka 19-åringen när som helst.

Moras sportchef om intentionen med utlåningen.

- Joel har både spelat i J20 och A-laget under säsongen men under senare tiden har det blivit mindre istid i A-laget. Det är en back vi tror mycket på och som skrivit A-lagsavtal två säsonger från och med säsongen 2025–2026. Som ett led i hans utveckling behöver han få värdefull senior erfarenhet vilket han nu under en tid framöver kommer få i Borås, säger Andreas Hägglund till MIK:s hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Johan Axelsson/Bildbyrån

Klart med en ny huvudtränare i den allsvenska klubben

Det blir Tero Lehterä som tar över som huvudtränare i allsvenska Oskarshamn.

Den 52-årige finländaren har bland annat ett förflutet i Östersund och Västerås.

Lehterä har levererat förr som tränare i HockeyAllsvenskan, vilket lovar gott för IKO framöver.

- Tero har kommit in i lag mitt under säsongen förut och vet vad det handlar om. Han vet hur HockeyAllsvenskan fungerar och vad som krävs för att lyckas. Hans båda sejourer, i Västerås och Östersund, har varit lyckade och vi hoppas att han kan hjälpa IK att nå bästa möjliga avslutning på den här säsongen, säger sportchefen Arsi Piispanen till Oskarshamns hemsida.