• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

SHL-backarna som har klubbrekordet i sikte

Jonathan Pudas - flest poäng av Skellefteås backar


Jonathan Pudas kommer att slå poängrekordet för backar i Skellefteå. Frågan är bara när. Inför säsongen 2024-2025 har han gjort 221 poäng i SHL. Rekordet för backar innehar Göran Lindblom med 266 poäng.

Jonathan Pudas behöver 46 poäng för att ta över rekordet. Det är ett poäng mer än hans toppnotering i grundserien.

***

Henrik Tömmernes - flest assist av Frölundas backar


Henrik Tömmernes har gjort 112 assist i SHL/Elitserien för Frölunda. Ronnie Sundin innehar rekordet med 143 assist.

Tömmernes behöver 32 assist för att ta över rekordet. Det blir svårt, men långt ifrån omöjligt att klara av. Hans toppnotering i Frölunda är 31 assist.

***

Lukas Ekeståhl Jonsson - flest poäng av Rögles backar


Lukas Ekeståhl Jonsson står på 59 SHL-poäng i Rögle. Rekordet innehar kanadensaren Kodie Curran på 86 poäng.

En säsong med 28 poäng eller mer skulle därmed ge Lukas rekordet i Rögle, sett till vem av alla backar som gjort flest poäng i grundserien för Rögle.

***

Axel-Sandin Pellikka - flest poäng som junior i Skellefteå


Axel Sandin-Pellikka har gjort 23 poäng i SHL som junior. Bara Tim Erixon har gjort fler i Skellefteå med sina 44 poäng.

En säsong med 22 poäng eller mer kommer att göra den unga Axel Sandin-Pellikka till den poängbästa junioren i Skellefteå, även vid jämförelse med junior-forwards.

Axel Sandin Pellikka FOTO Jonas Ljungdahl

Axel har rekordet inom räckhåll. Foto: Jonas Ljungdahl

Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Det blir ingen ny arena för den allsvenska klubben

Oskarshamn har haft förhoppningar om att det ska byggas en ny arena i kommunen. Tanken var att arenan skulle vara färdigställd till säsongen 2027/2028.

Det kommer dock inte bli fallet.

Ovanstående offentliggjordes under måndagen. Anledningen är att det blir för dyrt för kommunen.

- När vi fick se siffrorna svart på vitt började vi tänka om. Anläggningen skulle på allvar kunna rasera kommunens ekonomi och det kan vi inte riskera, säger kommunalrådet Andreas Erlandsson till Barometern.

Lösningen väntas istället bli att renovera Be-Ge Hockey Center och bygga en träningshall, enligt förslaget som finns på bordet.

- Alla vill vi ha en ny arena så det var ett tufft beslut att ta. Men det blev enklare när vi var tvungna att ställa den nya anläggningen mot lärartäthet och skolmat. Om vi hade genomfört den här satsningen skulle vi inte ha kunnat behålla den standard som vi har inom skolan och äldreomsorgen idag, säger Lucas Lodge (M) till Barometern.

Olins Englandblogg

Foto: Simon Hastegard

Sportbloggare rankar SHL:s fem bästa forwardssidor

Skribent: Johan Barkestam

1. Skellefteå

Skellefteå har lyckats med konststycket att behålla samtliga viktiga forwards från guldsäsongen. Särskilt centersidan är riktigt stark, med Oscar Lindberg, Pär Lindholm, Jonathan Johnsson och Linus Lindström. Med den centersidan blir det enkelt för Skellefteås forwards att prestera bra.

2. Färjestad

Färjestad har en riktigt bra bredd på forwardssidan och även om laget tappat slagstyrka då Ejdsell försvann har man fyllt på med bra namn i form av Lodin, Studenic och Steen. En personlig favorit i Färjestad är den evigt unge och ständigt levererande Per Åslund. Kaptenen och härföraren Linus Johansson ska också nämnas i sammanhanget. En forward som eventuellt kan få det stora lyftet i år är Lucas Forsell, mycket beroende på vilken roll och hur mycket speltid han kan få. I ett lag som vimlar av stjärnor, som exempelvis fjolårets succéman Tomasek, kan det bli en tuff uppgift.

3. Luleå

Luleå har verkligen byggt nytt. Fjärdekedjan och Omark – Andreasson - Shinnimin kvarstår. Tyrväinen kommer garanterat att vara saknad, men O´Neill, Koivistoinen, Lundin och Berglund bör sammantaget vara en mer kreativ centersida än vad som var fallet under föregående säsong. Mönsterbrytare i form av Levtchi och Bromé har adderats till lagbygget och kanske kan den trubbiga offensiven nu få ett lyft?

4. Rögle

Rögle har ett antal spelare som verkligen kan göra skillnad. Everberg är nyttig år efter år i sitt spel runt kassen och Zaar har ett fruktat skott. Albin Sundsvik utvecklades på ett bra sätt under föregående säsong och lär kunna ta ytterligare kliv i år. Värvningarna av Peterson och Dickinsson skapar en robust centersida. Leon Bristedt är ytterligare ett högkvalitativt nyförvärv. Anton Bengtsson är en skicklig spelare, som i sina bästa stunder är landslagsmässig, men som hade en något svagare säsong än vanligt senast.

5. Växjö

Växjö har flera forwards som i skymundan är riktigt vassa. Några av dessa är Manuel Ågren och Dylan McLaughlin. Félix Robert och Otto Koivula hämtas in från AHL där de båda gjort relativt mycket poäng under de senaste säsongerna. Växjö brukar som bekant lyckas tämligen väl med nyförvärv som få hade koll på innan säsongen startade, vilket talar för att Växjö ska placera sig topp 5. Ett tungt tapp för Växjö är att Robert Rosén beslutat sig för att gå i hockeypension. Han har varit otroligt nyttig i många år för Lakers.


Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljunghdahl/Bildbyrån

SHL-målvakternas möjliga milstolpar

Emil Larmi - flest nollor för Växjö Lakers


Emil Larmi har 12 nollor på 73 SHL-matcher. Det är fyra nollor färre än vad Viktor Fasth har för noterats för i Växjö.

Med ett år kvar på kontraktet finns möjligheten för Emil Larmi att tangera, eller i bästa fall att ta över rekordet för flest nollor i SHL för Växjö under kommande säsong.

*****

Gustav Lindvall - flest vinster och nollor för Skellefteå AIK


Gustaf Lindvall står noterad för 105 segrar i Skellefteå AIK, sett till SHL:s grundserie. Det är bara femton segermatcher färre än vad ettan Andreas Hadelöv är noterad för under sin tid i Elitserien med Skellefteå.

Lindvall har även 16 nollor i SHL, det är bara två nollor färre än vad förstaplacerade Markus Svensson har för Skellefteå.

Både rekordet för antalet segrar och hållna nollor ligger därmed inom räckhåll för Lindvall att ta över kommande säsong.

*****

Jonas Enroth - flest nollor för Örebro HK


Jonas Enroth har 11 nollor på 156 SHL-matcher i Örebro, det är bara en nolla färre än vad ettan Julius Hudacek är noterad för i Örebro.

Därmed finns det goda möjligheter att Jonas övertar klubbrekordet under kommande säsong, som kan bli hans sista i Örebro. Jonas har nämligen bara ett år kvar på kontraktet - och karriären?

*****

Lars Johansson - flest matcher för Frölunda HC


Lars Johansson har spelat 174 SHL-matcher för Frölunda. Det är 39 matcher färre än vad ettan Håkan Algotsson hade i Elitserien för Frölunda under sina elva säsonger.

Om Lars Johansson spelar lika många SHL-matcher som förra året (40), så kommer han att ta över matchrekordet med en matchs marginal från Håkan Algotsson.

BB240410 MI085

Lars Johansson kan ta över matchrekordet i Frölunda. Foto: Michel Erichsen/Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Pontus Netterberg blir kvar i svensk hockey

Rutinerade Pontus Netterberg - som spelade i HockeyAllsvenskan med Tingsryd under större delen av förra säsongen - kör vidare i svensk hockey.

Den här gången blir det spel i Hockeyettan-laget Borås.

Kontraktet gäller i en säsong.

De 32-årige forwarden har 223 SHL-matcher på meritlistan och i övrigt bland annat erfarenhet av spel i den finska högstaligan.

Värvningen har möjliggjorts genom insamlingsprojektet "supporterspelaren", där sponsorer och fans har bidragit med pengar.

"Ni löste det med en makalös slutspurt! Tack alla som har bidragit, det är guld värt att tillsammans lösa Pontus Netterberg till Borås Hockey!", skriver Borås på klubbens Instagram.

Olins Englandblogg

Foto: Magnus Andersson / Bildbyrån

Formstarkt IFK Norrköping har klättrat i Allsvenskan

Nu börjar man känna igen IFK Norrköping. Efter fyra raka vinster har laget nu börjat klättra i den allsvenska tabellen och ligger för tillfället på säker mark. Vinsten mot Västerås satt dock långt inne.

Att inte sparka Andreas Alm när det såg som värst ut var med facit i hand helt rätt beslut. Nu har laget börjat hitta rätt igen och efter matchen mot Västerås kan vi konstatera att laget nu radat upp fyra raka segrar.

  • 1-0 mot Halmstad
  • 2-0 mot Kalmar
  • 1-0 mot GAIS
  • 2-1 mot Västerås

Det är med spelare som David Mitov Nilsson, Dino Salihovic och Moutaz Neffati som vi fått se skillnad på planen. Och nu senast mot Västerås var det en annan som klev fram: Kevin Höög-Jansson. Med ett klassmål en bit utanför straffområdet i 90:e minuten.

Det har hänt någonting i laget. Och troligtvist är nyckeln till detta att man rört om lite, gett unga spelare chansen och fått in en ny röst mellan stolparna. Ibland behöver inte mycket mer än så. Men samtidigt har motståndet inte varit det starkaste, men för bara några månader sedan hade man aldrig radat upp fyra raka segrar mot samma motstånd.

---

Placeringen i Allsvenskan just nu: 11:a.

För inte så länge sedan låg man på en 15:e plats. Men nu fyra placeringar upp efter en fin period. Och 4 poäng mer än Värnamo som är på kval och sju poäng mer än Kalmar som är nästsist i serien.

Men behövs mer poäng för att säkra kontraktet. Nu har man 23 poäng, jämför man med förra året så krävdes det 34 poäng för säker mark. Riktigt så många poäng är det inte säkert att det behövs i år.

---

Ett stort test väntar på lördag.

Malmö FF på bortaplan.

Det blir en värdemätare om något.