• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Motståndarkoll: FC Iberia 1999

I veckan börjar Europaspelet för Malmö FF och motståndare i den första kvalomgången är georgiska Iberia 1999 tidigare kända som FC Saburtalo. Klubben grundades just år 1999 i den georgiska huvudstaden Tbilisi. Några år senare, 2005, köptes klubben av Iberia Business Group och ägaren av det företaget blev senare idrottsminister i landet.

Laget har på de senaste tio åren tagit sig framåt i ligasystemet och man har blivit ligamästare två gånger, 2018 och nu senast 2024. Man har deltagit i Europakvalsammanhang fyra gånger tidigare men aldrig tagit sig till ett gruppspel. Spelartruppen är i princip bara georgier men laget har några utländska spelare, nämligen fem stycken.

Georgisk fotboll i stort har gjort framsteg de senaste åren, världsstjärnan Khvicha Kvaratskhelia har satt landet på fotbollskartan och även i Allsvenskan har vi sett en del georgier de senaste åren både Giorgi Kharaishvili (fd IFK Göteborg) samt Saba Mamatsashvili (Sirius) har spelat för klubben. En av de mest kända spelare som har varit i klubben är Giorgi Gocholeishvili som nu spelar i Shakatar Donetsk, men även varit i FC Köpenhamn. Han är även lagets dyraste försäljning någonsin med 1 miljon Euro som pris.

Tränare är Levan Korgalidze som gör sin tredje sejour i klubben och han blev utnämnd till årets tränare 2024. Han är känd för att vilja spela en offensiv fotboll.

Det är svårt att hitta någon spelare som sticker ut i ett internationellt perspektiv men lagkaptenen Gizo Mamageishivili kan anses vara lagets stjärnspelare, en kuriositet kring honom är att han har en tvilling som nyligen lämnade klubben för att spela i Portugal. Han är även högst värderad i laget enligt Transfermarkt.

ERIK ÖHRNER

Källor: Transfermarkt, Wikipedia, Scoutsvenskan

FC Iberia 1999

FC Iberia 1999 (tidigare FC Saburtalo)

Grundad 20 augusti 1999

Spelar på Mikheil Meskhi Stadium (22, 754 åskådare i maxkapacitet)

Största merit: Två ligaguld i Georgien och tre cuptitlar

Stjärnspelare: Gizo Mamageishvili

Störst Europamerit: Tredje kvalrundan i Europa League 2019-20

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Jesper Ceesay i träning med IFK Norrköping

Det har varit flera rubriker kring Jesper Ceesay den senaste tiden. Men någon övergång är inte klar i dagsläget. Under fredagen fanns Ceesay med på IFK Norrköpings träning.

I veckan rapporterade Aftonbladet att IFK Norrköping är överens med Bolton angående en övergång gällande Jesper Ceesay. Nu är det Bolton och Jesper Ceesay som behöver komma överens om en övergång ska gå igenom under sommaren.

Men än verkar ingenting vara klart. För under fredagens fanns Ceesay med på IFK Norrköpings träning, vilket vi på Sportbloggare.com kan rapportera.

Jesper Ceesay har ett halvår kvar på kontraktet med Norrköping och om klubben ska få några pengar för spelaren behöver en övergång genomföras under detta fönster. Men just nu verkar en övergång till Bolton inte vara jättenära.

Andreas Höglund

Olins Englandblogg

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Silly season i halvtid - så står sig Brynäs

Brynäs:

Brynäs fjolårssäsong fick högsta betyg, även om det blev en finalförlust. Därmed blev många av Brynäs spelare med utgående kontrakt stekheta på marknaden.

Målvakter:

På målvaktssidan tappar Brynäs Ludvig Persson. Erik Källgren är kvar, men kommer inte till spel något mer detta år på grund av en höftskada. Därmed är målvaktssidan osäker med en vakant plats som kan påverka lagets styrka till stora delar.

Backsidan:

Brynäs tappar Victor Söderström och Charle-Édouard D'Astous. Denna duo var i många experters ögon SHL:s två bästa backar förra säsongen. In på backsidan kommer Mattias Norlinder och Michal Kempný som ersättare.

Forwardssidan:

På forwardssidan tappar Brynäs Jordan Schroeder och Miks Indrasis. In kommer Axel-Jonsson Fjällby och Lucas Pettersson. Det är det två största förändringarna på forwardssidan.

Tränarteamet och sportchef:

Brynäs har kvar sin tränartrio av Nicklas Gällstedt, Ove Molin och Anders "Masken" Carlsson, som tillsammans med sportchefen Johan Alcen gör att det sportsliga ledarteamet är intakt.

Kortanalys:

Brynäs ser något försvagade ut. De har tappat sina två bästa backar, sin bästa målvakt, och har tappat två forwards som var starkt bidragande till att Brynäs spelade bra från start till mål säsongen 2024/2025. Slutsatsen blir därför att Brynäs ser försvagade ut i jämförelse med det laget som fanns på papperet när säsongen tog slut. Men det finns all anledning att tro att Brynäs blir ett lag inom en toppsex-placering i grundserien.

***

Obs: Texten skrev innan Nicklas Bäckström värvades. Är Bäckström tillräckligt hel för att spela nära sin högsta nivå, så är den bästa värvningen alla kategorier denna silly-season, vilket kommer att lyfta Brynäs.

Anders Carlssonoch Ove Molin FOTO Par Olert

Foto: Per Olert/Bildbyrån

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson / Bildbyrån

Lämnade Brynäs - står fortfarande utan ny klubb

Det är flera spelare som lämnat Brynäs efter förra säsongen. Och fortfarande är flera av dessa utan ny klubbadress. Bland annat Jordan Schroeder som noterade för totalt 28 poäng under grundserien och slutspelet.

Vid det här laget har de flesta spelarna förlängt sitt kontrakt eller hittat ny klubbadress - om de varit i en situation där deras avtal löpt ut. Men inte alla.

Bara i Brynäs hittar vi flera spelare som fortfarande står utan klubb inför den kommande säsongen.

Det handlar om Jordan Schroeder, Anton Ohlsson, Linus Lindblom, Miks Indrasis och Anton Johannesson.

34-årige Jordan Schroeder spelade totalt 63 matcher för Brynäs under den gångna säsongen och bidrog med totalt 28 poäng.

20-årige Anton Ohlsson är en annan spelare som fått lämna. Han lär dock inte sakna alternativ. Under säsongen var han utlånad till Mora IK där det blev nio poäng på 28 matcher.

En annan spelare är Anton Johannesson som haft skadebekymmer, vilket höll honom borta från spel under hela säsongen 2024/2025.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Noah Shamoun på väg tillbaka till Allsvenskan

Det är danska Tipsbladet som skriver att Noah Shamoun, 22 är på väg tillbaka till Allsvenskan och till IFK Värnamo.

Det ska handla om ett lån där en köpoption även finns inbakad. Shamoun som gick till Randers ifrån Kalmar FF i början av förra året har mest fått nöja sig med inhopp och söker nu ny klubb för att få mer speltid. Han har kontrakt i två år till.

IFK Värnamo möter i helgen Hammarby på bortaplan och är alltjämt sist i tabellen.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Italiensk dragkamp om Jusef Erabi

Det är starkt intresse för Hammarby anfallaren Jusef Erabi, 22 där det senaste tiden varit rykten om att både Hellas Verona och Sassuolo är intresserade.

Huvudpersonen själv var minst sagt tagen på sängen av uppgifterna, i en intervju med Fotbollskanalen sade han såhär:

– Jag blev chockad i dag när jag vaknade i morse och läste på Fotbollskanalen om att det stod detta på någon italiensk sida. Det är kul, men inget som jag vet om.

Det verkar även vara bråttom för åtminstone Hellas Verona som gärna ser att anfallaren är klar till försäsongslägret som drar igång den 13: e juli. Enligt uppgifter vill Hammarby ha omkring fem miljoner Euro (ca 56 miljoner kronor) för sin stjärnanfallare.

ERIK ÖHRNER