• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Klart: Lämnar den allsvenska klubben för spel på Island

Det blir inget allsvenskt spel för Isaac Atanga, 25 den här säsongen, yttern är nämligen klar för spel på Island och klubben Thór Akureyri.

Atanga som anslöt till klubben för knappt ett år sedan då han lämnade norska Ålesund, hann med elva matcher innan det nu blir en flytt till Island.

Sportchef Mats Winblad om övergången:

– Vi vill tacka Isaac för tiden i Kalmar FF och önska honom stort lycka till på Island. Isaac har varit väldigt professionell i allt han gjort hos oss och bidragit till avancemanget till Allsvenskan.

Atanga själv:

– Jag vill rikta ett stort tack till alla mina lagkamrater för ett fantastiskt år förra säsongen. Tack för att ni har kämpat tillsammans med mig varje dag. Ett varmt tack riktar jag även till alla tränare i föreningen för ert engagemang och ert stöd. Slutligen vill jag tacka våra supportrar, som alltid finns där och hejar fram laget vecka efter vecka. Jag önskar hela föreningen all lycka inför den kommande säsongen.

Atanga har även spelat för Nordsjälland, FC Cincinnati, Göztepe och Ilves.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Luleå-stjärnan öppnar dörren för att förlänga avtalet

Pontus Andreasson är inne i ett mäktigt stim. Fyra (!) mål på de två senaste matcherna talar sitt tydliga språk. Luleå-centern har återigen bevisat vilken extremt hög högstanivå han besitter.

Det sistnämnda visade han även bland annat prov på i SM-slutspelet förra säsongen, där han mäktade med 20 (!) poäng - varav tolv baljor - på 18 matcher och i allra högsta grad var delaktig i SM-guldet.

Den 27-årige liraren skrev på ett fyraårskontrakt med LHF inför säsongen 2023/2024. Det går med andra ord ut våren 2027.

Nu öppnar Andreasson dörren för att förlänga avtalet.

- Det är ett privilegium att spela hockey här, säger Pontus Andreasson till NSD.

Munkedals SK-produkten slog igenom på en hög serienivå under tiden i Björklöven, varpå han värvades till Luleå 2021 och gjorde dundersuccé i SHL. Därefter blev det en säsong i AHL innan han återvände till Norrbottenslaget.

Pontus Andreassons statistik på SHL-nivå över tid
  • Mål: 64.
  • Assist: 88.
  • Plus/minus: +36.
  • Matcher: 240.

Statistiken inkluderar SM-slutspelet.

Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Uppges ha visat intresse för Martin Filander

Modo sparkade som bekant Mattias Karlin, varpå Fredrik Andersson tog över. Det väntas dock bli en annan tränarlösning i Öviksklubben redan nästa säsong, enligt uppgifter till Expressen.

Martin Filander är ett namn som Modo har visat intresse för när det gäller åtagandet som huvudtränare, enligt samma källa.

Filander har varit huvudtränare i schweiziska Biel-Bienne de två senaste åren, men lämnade nyligen klubben och har inget tränaråtagande för närvarande.

Martin Filander har fina meriter som tränare på en hög nivå i Sverige och gjorde det väldigt bra som huvudtränare, utifrån förutsättningarna, under sejouren i Oskarshamn när IKO huserade i SHL.

Tiden i Malmö på samma höga nivå var också en bra tid för Filander, som var assisterande tränare i Skåne-gänget.

***

På tal om Modos tränarstab nästa säsong:

Öviksklubben är även intresserade av att ta in Mikael Wikstrand som assisterande tränare. Wikstrand är för närvarande huvudtränare i Hockeyettan-laget Forshaga och har en framgångsrik karriär som spelare i SHL på meritlistan.

Martin Filanders tränaråtaganden sedan 2014
  • 2024-2026: Biel-Bienne
  • 2020-2024: Oskarshamn
  • 2016-2020: Malmö
  • 2014-2016: Västerås
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Rekordvärvningen klar

Det är nu officiellt, Hammarby värvar Brommapojkarnas Victor Lind för en summa värd omkring 28 miljoner kronor.

Huvudpersonen själv är nöjd med sin flytt till lokalkonkurrenten i Stockholm.

– Det här känns väldigt bra. Sedan jag började spela i Sverige har jag alltid haft ett gott öga för Bajen. Att få uppleva supportrarna, men även spelstilen som klubben står för kommer passa mig utmärkt.

Sportchef Mikael Hjelmberg:

– Rekryteringen av Victor är den största i Hammarbys historia och den är möjlig tack vare det hårda arbete som många inom klubben bidragit med de senaste åren. Vi har skapat oss själva förutsättningarna genom ett hårt och strukturerat arbete över tid och det är ett kvitto på att vi rör oss i helt rätt riktning och framför allt på de ambitioner vi har framåt,

Och fortsätter:

– I Victor får vi in en spelare med de egenskaper vi sökt efter, på en position vi vill stärka upp med en profil utifrån ålder och ambition som kommer göra Hammarby bättre på både kort och lång sikt samt med en startsträcka som bör vara relativt kort.

Lind har tidigare spelat för bland annat Midtjylland, IFK Norrköping, HamKam och Vejle BK. I fjol blev det tio mål och fyra assist på 27 matcher.

I och med övergången blir han den dyraste spelaren att gå mellan två allsvenska klubbar.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Dragkamp mellan Allsvenska klubbar om anfallare

Både Kalmar FF och Mjällby AIF sägs visa intresse för Alexander Ahl Holmström, 26.

Ahl Holmström som slog igenom i Gais och flyttade sedan till Tyskland för spel i Magdeburg i andra ligan. Nu kan han vara aktuell för en återkomst till Allsvenskan där både Kalmar och Mjällby har intresse för spelaren.

Dock ska inte en övergång vara aktuell i detta fönster utan det är snarare till sommaren som en flytt kan bli aktuell.

Ahl Holmström har tidigare spelat för AFC Eskilstuna, Oskarshamn, Örgryte, FC Gute och just Kalmar FF.

Den här säsongen har det blivit två mål på nio matcher för anfallaren.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Halmstad BK testar dribbler

Hussein Carneil var nyligen i provträning med Örgryte IS men nu är spelaren på besök hos en annan klubb, nämligen Halmstad BK.

22-åringen som har en bakgrund i IFK Göteborg är sedan en tid klubblös och kan nu vara aktuell för HBK. Till Hallandsposten uttalar sig klubbchef Jesper Westerberg om Carniel.

- Han är här och tränar så vi är väl inte milsvid ifrån varandra. Det är en spelare som vi vill se i vår miljö. Han passar bra in i den profilen vi söker. Sen ligger han givetvis efter i träning eftersom han inte haft en klubb. Vi får utvärdera veckan så ser vi sen.

Carneils senaste klubb var spanska Atletico Sanluqueño.

ERIK ÖHRNER