• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Den målfarlige kanadensaren kan hamna i Luleå

Luleå är i behov av förstärkningar. Målfarlige Ben Tardif kan vara ett namn i sammanhanget.

LHF försöker hitta en lösning med Kärpät och Tardif är intresserad av spel i Luleå den här säsongen, enligt uppgifter till NSD.

Det har gått så långt att forwarden är beredd att avsäga sig en del av lönen för att Luleå ska få bättre ekonomiska möjligheter att komma överens med Uleåborgsklubben, uppger NSD.

Noterbart är att Kärpät har velat ha Heikki Liedes i utbyte, men det uppges LHF ha sagt nej till.

Ben Tardif är inne på sin tredje raka säsong i den finska högstaligan och har varit väldigt framgångsrik i Finland.

Det har blivit 14 poäng - varav hela tio fullträffar - på 20 matcher den här säsongen.

Ben Tardifs statistik i Finland
  • Mål: 42.
  • Assist: 67.
  • Matcher: 137.
Olins Englandblogg

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Modo-bekantingen slutar spela hockey

Tim Bergström har beslutat sig för att lägga skridskorna på hyllan.

Den före detta Väsby-forwarden om beslutet.

- Sporten känns inte tillräckligt roligt för att lägga ner all den tid och energi som krävs. När man vaknar upp på en matchdag så känns det inget speciellt längre, och det är ingen känsla som jag vill ha, säger Tim Bergström till Väsbys hemsida och fortsätter:
- Jag vill vara tydlig med att berätta att alla i och kring laget har varit guld och jag har trivts hur bra som helst. Den enda anledningen till att jag nu väljer att bryta kontraktet och flytta hem igen, är helt enkelt av den anledningen att själva sporten inte är speciellt kul längre.

Den 21-årige forwarden har rötterna i Örnsköldsvik och Modo som moderklubb.

Bergström lirade i Modos J20-lag så sent som under delar av säsongen 2023/2024 och är bokförd för en batalj i HockeyAllsvenskan med moderklubben.

Bergström spelade i Vallentuna, tillika ett annat lag i Hockeyettan, innan han hamnade i Väsby inför den här säsongen.

Tim Bergströms statistik på Hockeyettan-nivå
  • Mål: 4.
  • Assist: 7.
  • Matcher: 45.
Olins Englandblogg

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Seriekonkurrenter uppges ha visat intresse för Färjestadsforwarden

Lucas Forsell har kontrakt med Färjestad till och med säsongen 2026/2027, men nu är det en del som talar för att avtalet inte kommer fullföljas.

Den 22-årige forwarden har fått allt mindre speltid den senaste tiden.

Det kan bli spel i en annan SHL-klubb framöver. Både Timrå och Luleå har hört sig för angående Forsell. Lägg därtill att finska Kärpät också har visat intresse. Allt enligt Expressen.

FBK kommer dock inte släppa Forsell om ingen annan forward tillkommer på grund av att truppen inte direkt är jättebred som läget är nu.

Fagersta-fostrade Lucas Forsell har svarat för fyra poäng och +2 på 16 SHL-matcher den här säsongen.

Forsell har varit en del av Färjestads organisation i flera år i följd och kan ståta med juniorlandslagsmeriter.

Lucas Forsells statistik på SHL-nivå
  • Mål: 28.
  • Assist: 16.
  • Plus/minus: +7.
  • Matcher: 191.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Gais lade beslag på tredjeplatsen - klara för Europa

I helgen stod det klart att Gais smått sensationellt blir trea i årets Allsvenska, detta efter ett kryss mot Öster samtidigt som IFK Göteborg inte vann sin match i Stockholm.

Senaste gången Gais var i Europa var säsongen 1989-90 men nu väntar det Conference League kvalspel till nästa sommar för de grönsvarta. En som varit med hela resan från de lägre divisionerna upp till toppen är trotjänaren Jonas Lindberg som blev intervjuad av Fotbollskanalen efter matchen:

- Det är otroligt stort. Man blev lite rörd där ute när man tänkte tillbaka på när vi stod här för fyra år sedan och var utbuade och var på väg ner i graven, säger veteranen.

- Det är otroligt stort att se vad det här laget uppnår - och sen vad vi kan uppnå nästa år.

Vad det gäller succétränaren Fredrik Holmberg slår han fast att hans plan är att överraska i Europa och Allsvenskan är det som gäller till nästa säsong. Även han blev intervjuad av Fotbollskanalen:

- Det är så att man får nypa sig i armen. Vi är mitt i det hela tiden, då blir det en vardag. Men när man zoomar ut och tänker på hur fort det har gått och hur varje säsong egentligen har varit, att det går att åstadkomma det här på så kort tid, det är naturligtvis väldigt, väldigt speciellt.

- Det är något man kan vara väldigt, väldigt stolt över. Man får nypa sig i armen - men det är faktiskt sant.

I den avslutande matchen möter Gais Malmö FF på bortaplan.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Freddy Winsth lägger av

IFK Värnamos trotjänare Freddy Winsth, 35 meddelar att spelarkarriären är över. Han kommer inte att följa med laget ned i Superettan.

Winsth som varit i Värnamo hela karriären där det blev över 400 matcher i A-laget och många år som lagkapten. Han har dock fått allt mindre speltid med åren och i år är det endast ett kortare inhopp som har blivit av.

- 2008 tog jag på mig den vita tröjan för första gången och gjorde min
debut. Efter det har det blivit 18 säsonger, 400 matcher, allsvenskan
och superettan. Jag trodde aldrig att jag skulle få spela elitfotboll
överhuvudtaget igen när vi trillade ur superettan. Nu sitter jag här i
dag och har fått göra fyra allsvenska säsonger med IFK Värnamo. Det är
helt otroligt, säger han i ett klipp på Värnamos Instagram-konto.

Och fortsätter:

- Det har blivit dags för mig att lägga skorna på hyllan. Jag ser fram
emot den yngre generationen som ska ta över taktpinnen efter mig och
driva den här föreningen framåt. Jag kommer garanterat stå på vallen
2026 och följa det här. Jag är helt övertygad om att det är en ljus
framtid.

I kväll spelar Värnamo sin sista hemmamatch mot Mjällby.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Albin Ekdal lägger av

I samband med ett inhopp mot IFK Göteborg meddelade speakern att det var Albin Ekdals sista hemmamatch för Djurgården. Mittfältaren kommer även att lägga skorna på hyllan.

Ekdal som kom tillbaka till Sverige och sitt lag Djurgården inför fjolåret har haft en tid kantad med skador. I år har han fått speltid i 15 matcher. Till SVT säger han följande:

- På ett personligt plan så är det svårt att sätta ord på hur det känns
när karriären är över. Jag kom hem till mitt enda lag i hjärtat och har
fått spela framför supportrar och vänner, det har varit mäktigt, säger
Ekdal.

Han hoppas nu få en roll inom Djurgården efter karriären. Ekdal som slog igenom i BP som ung talang tog senare klivet till italienska storklubben Juventus och han stannade i Italien i många år bortsett en utflykt till Tyskland och Hamburg. Det blev även 70 A-landskamper för Sverige.

ERIK ÖHRNER