• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Dragskott rankar de fem bästa målvaktsparen i HockeyAllsvenskan - plats 2

2. Johannes Jönsson och August Hedlund, AIK

Stockholmsklubben har minskat spelarbudgeten rejält, men ändå fått ihop ett riktigt intressant lag.

Det faktum att rutinerade Johannes Jönsson är kvar sedan tidigare betyder extremt mycket för Gnaget.

Jönsson - som stundtals har varit väldigt bra i SHL-sammanhang och fick stora delar av förra säsongen spoilerad till följd av skadeproblemen - får ses som HockeyAllsvenskans största målvaktsprofil.

Det breddmässiga är dock ett frågetecken när det gäller AIK:s målvaktssida. August Hedlund är visserligen talangfull, men är ett osäkert kort på allsvensk nivå på förhand.

Läs även:

Plats 3
Plats 4

Plats 5

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

IFK Norrköping kan göra flera ändringar i startelvan mot Häcken

Det går att beskriva ett misslyckande på många sätt, men när IFK Norrköping 2017 försökte kvala sig in till Europa League slutade det med fiasko.

Pristina besegrades tämligen enkelt i den första rundan. Men redan i den andra rundan tog det stopp, efter en avgörande straffläggning mot Trakai.

Just där och då kanske Jens Gustafsson lärde sig något. Att hur gärna man än vill ställa upp med bästa möjliga lag i varje match, så går det inte. Det var också det som många pekade på som anledning till att Norrköping inte kom längre. Att orken saknades och att man roterat för lite i matchtrupperna.

Sammanfattningsvis var det helt enkelt orutinerat.

Första testet kommer nu

Men på söndag gör Jens Gustafsson om i startelvan, förhoppningsvis. För visst vill man se starkast möjliga lag i första mötet borta mot St. Patricks på torsdag?

Det kräver sin planering. För nu väntar tre matcher på åtta dagar först och främst, och det är nog ingen spelare förutom möjligtvis Isak Pettersson, som bör spela samtliga minuter i dessa matcher.

Att kombinera både Allsvenskan och Europa League utan rotation i truppen klarar inget lag i Allsvenskan av. Det misstaget fick vi som sagt se senast, och vi slipper gärna ett försök till det igen.

BK Häcken, St. Patricks & Östersund på 8 dagar

Om utgångspunkten är att ha bästa möjliga lag i Europa League bör spelare vilas både mot BK Häcken hemma denna söndag och Östersund borta nästa söndag. Självklart inte samma spelare, utan här krävs en rotering som innebär att man hittar en bra balans.

Detta blir inte bara ett test för Jens Gustafsson, utan också för spelare som inte fått så mycket speltid under säsongen, att visa att man klarar av att leverera. För det är vad som krävs när spelschemat är så pass tufft.

Förutom de tre kommande matcherna som spelas på åtta dagar, kan man dra det längre och se att det är hela 5 matcher på 15 dagar. Det är tufft. Mycket tufft.

  • 7 juli: BK Häcken hemma
  • 11 juli: St. Patricks borta
  • 14 juli: Östersund borta
  • 18 juli: St. Patricks hemma
  • 21 juli: Östersund hemma

Sedan kommer det tryckas in ytterligare matcher efter det om man nu tar sig vidare i Europa, med ungefär samma mellanrum mellan matcherna.

Vilka förändringar kan vi få se?

Det bör bli en hel del förändringar mellan dessa matcher om nu Norrköping ska klara av att prestera efter förväntningarna i de kommande matcherna.

Men mest aktuell för en startplats bör vara Henrik Castegren som fått alldeles för få chanser i Allsvenskan denna säsong. Frågan är om vi få se honom redan på söndag, eller nästa söndag mot Östersund?

En spelare som Andreas Blomqvist måste också komma in och avlasta. Antingen med att spela från start i någon av matcherna, eller längre inhopp. Vi får se.

I övrigt finns Sead Haksabonovic som inte levt upp till förväntningarna och en Johannes Vall som såg väldigt fin ut på försäsongen. Kanske är det dags för Kevin Alvarez att presentera sig i Allsvenskan också?

Alexander Jakobsen är en annan. Men han är precis som Pontus Almqvist på skadelistan för tillfället. Och just skador har man inte råd med nu. Inte fler iallafall.

Men Egzon Binaku är tillbaka. Även han bör få fler minuter kommande vecka. Om han nu är redo för det vill säga.

Nu väntar ett stort test för Jens Gustafsson och IFK Norrköping. Är man tillräckligt kloka och förberedda på uppgiften att både spela Allsvenska och kval till Europa League? Känslan är att det kommer bli en otroligt tuff uppgift och kanske att truppen är lite för tunn för att under en längre tid prestera bra i både Allsvenskan och Europa.

Men, ett svar kommer. Vi hoppas på ett positivt sådant.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Ander Herrera har skrivit på för ny klubb

Ander Herrera lämnade Manchester United och nu har mittfältaren skrivit på för ny klubb. Det blir spel i Frankrike med PSG.

29-åringen har skrivit på ett avtal som sträcker sig fram till sommaren 2024.

– Paris Saint-Germain är den största klubben i Frankrike. De blir bara bättre och tävlar för att vinna varje titel, säger Herrera i ett uttalande till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Leksandsbekantingen hamnar i den hårdsatsande Hockeyettan-klubben

Hårdsatsande Nyköping fortsätter göra intressanta värvningar: SHL-meriterade Sebastian Björnstad är det senaste nyförvärvet.

Den 22-årige backen kommer närmast från spel i Borlänge.

Björnstad är bokförd för elva SHL-matcher och 30 bataljer i HockeyAllsvenskan under tiden i Leksand.

Nyköpingsnyförvärvet om vad som gäller den kommande säsongen.

- Förväntningarna är helt klart att vi ska tillhöra topplagen hela säsongen, alla serier vi spelar i, säger Sebastian Björnstad till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Hockeyettan-klubben gick med 710.000 kronor i vinst

Hockeyettan-klubben Mörrum har en stark säsong bakom sig rent ekonomiskt. Vinsten landade på 710.000 kronor.

Blekinge-klubben har därmed ett eget kapital på 412.000 kronor.

"Det framkom dessutom under mötet att föreningens styrelse har tagit många tuffa beslut för att hålla nere kostnaderna. Detta gäller stora personalnedskärningar inom a-sektion, materialrestriktioner mot A-laget samt nedskärningar av bussresor för ungdomarna", skriver Mörrum om årsmötet på hemsidan.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Oskarshamn förstärker

Nu är det officiellt att SHL-nykomlingarna Oskarshamn förstärker backbesättningen med Simon Després.

Kontraktet sträcker sig över en säsong.

Den 27-årige kanadensaren kommer närmast från spel i den tyska högstaligan.

Després är bokförd 193 matcher i NHL och har även KHL-erfarenhet.

Sportchefen Daniel Stolt om rekryteringen.

- Vi får i Simon en spetsback som vi kan luta oss emot och som vi kan ställa höga krav på. Han kommer att bidra med kunskaper och erfarenheter från den högsta nivån med spel i NHL, KHL och Kanadas landslag. Kontraktet är på ett år, säger IKO:s sportchef till klubbens hemsida.