• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Conny Strömberg är aktuell för Hockeyettan-klubben

Rutinerade Conny Strömberg har som bekant för avsikt att fortsätta spela hockey.

Hockeyettan-klubben Surahammar är för närvarande det hetaste alternativet, avslöjar Hockeypuls.

Den 43-årige artisten inledde förra säsongen i Arboga, varpå han hamnade i Örnsköldsvik, för att därefter avsluta säsongen i Hudiksvall, som tog sig hela vägen till Kvalserien.

Strömberg är bokförd för hela 196 poäng på lika många Hockeyettan-matcher och lirade i HockeyAllsvenskan så sent som säsongen 2017/2018.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Adam Brodecki kan bli kvar i SHL

Adam Brodecki - som inte blir kvar i Linköping - har sin poängmässigt bästa SHL-säsong hittills bakom sig.

En fortsättning i SHL är inte uteslutet för den Tre Kronor-meriterade forwarden.

Agenten Claes Elefalk om intresset.

- Det är en handfull SHL-lag som vi har varit i kontakt med, några har ringt oss och några har jag ringt, och han har fått ett par bud, som inte riktigt har varit det han hade tänkt sig, säger Adam Brodeckis agent till Hockeynews.se.

Spel utomlands är ett alternativ och där kan det möjligtvis handla om en tryout i AHL, berättar Claes Elefalk.

Brodecki har hunnit med totalt 265 matcher i SHL (lirade i Växjö och Brynäs innan LHC-sejouren).

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Här hamnar Bobbo Petersson

Nu är det klart var Bobbo Petersson - som närmast kommer från spel i Djurgården - hamnar den kommande säsongen.

Det blir nämligen spel i Södertälje, avslöjar Sportbladet.

Den 27-årige backen har tillhört SHL-organisationer (Linköping, Örebro och Karlskrona, utöver Dif) i sju år i följd.

Petersson svarade för tre poäng på 38 SHL- och SM-slutspelsmatcher förra säsongen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Klart med ny klubb för Robin Sterner

Robin Sterner - som var med om att spela upp Kristianstad till HockeyAllsvenskan - har gjort klart med en ny klubb.

Det blir nämligen spel i Hockeyettan-laget Forshaga.

Kontraktet gäller i en säsong.

Den 29-årige forwarden stod för 36 poäng på 48 matcher i fjol.

Noterbart är att Sterner kan ståta med 187 SHL-matcher på meritlistan från tiden i Färjestad och Timrå.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Arsenal på väg att sälja Laurent Koscielny

Den 33-årige försvararen Laurent Koscielny är på väg bort från Arsenal, det rapporterar BBC Sport. Enligt uppgifterna ska man vara överens med den franska klubben Bordeaux.

En läkarundersökning ska genomföra innan övergången kan bli helt klar och övergångssumman väntas landa på omkring 50 miljoner kronor.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Blåvitts första bud nobbades - väntas lägga nytt

Alexander Jallow har under en tid ryktas vara aktuell för Allsvenskan och för bara några dagar sedan skrev FotbollDirekt.se att IFK Göteborg lagt bud på spelaren.

Nu uppger SportExpressen att Jönköpings Södra nobbat det budet, men att man förbereder ett nytt.

Enligt tidningen kommer ett nytt bud på 21-åringen dyka upp de närmsta dagarna.