• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Björklöven ny serieledare i HockeyAllsvenskan

Hockeysäsongen har precis börjat och är fortsatt ung. Men efter tre omgångar i HockeyAllsvenskan är det Björklöven som toppar tabellen. Idag besegrade man Västerås på bortaplan med siffrorna 3-2.

Umeå-klubben Björklöven har fått en perfekt start på säsongen. I premiären borta mot Karlskorna HK gick man segrande efter 5-1 på tavlan. Desto tuffare matcher har man haft därefter. Modo Hockey, som besegrades efter förlängning och ikväll bortamatch i Västerås.

Men även denna gång fick man målen med sig och Kristoffer Söder som stod för ett omdiskuterat mål i matchen, som också blev avgörande, var självklart nöjd efteråt.

– Det är bra. Tuff bortamatch och vi kommer iväg med tre poäng, det är perfekt, säger Kristoffer Söder i C More efter matchen.

Tre poäng ikväll innebär också att man är ny serieledare i HockeyAllsvenskan och Söder hyllar lagets målvakt Joe Cannata som är ny inför denna säsong. 94,68 i räddningsprocent efter tre matcher mellan stolparna.

– Tycker vi spelar bra. Vi har ett bra system som vi kan lite på och kommer tillbaka till målvakten igen, han har varit grym alla matcher. Sedan har vi varit relativt effektiva framåt. Det är roligt just nu.

Övriga resultat i HockeyAllsvenskan ikväll
  • Almtuna - Västervik 1-2 efter förlängning
  • Karlskrona - Södertälje 4-1
  • Kristianstad - AIK 2-0
  • Vita Hästen - BIK Karlskoga 4-0
  • Modo - Mora 7-1
  • Tingsryd - Timrå 2-3
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Vita Hästen tog en nödvändig trea hemma mot BIK Karlskoga

Efter två raka förluster fick Vita Hästen jubla igen. I hemmamatchen mot BIK Karlskoga slog bland annat nyförvärvet Istvan Bartalis till när man till sist vann med 4-0 inför nästan 2.000 personer i publiken.

Förlust mot Timrå IK i hemmapremiären och ytterligare en förlust i söndagens bortamatch mot Tingsryd. En tredje raka torsk hade varit jobbig, men så blev inte fallet under onsdagen.

Vita Hästen visade styrka och vann hemmamötet med BIK Karlskoga.

Powerplay-mål från Istvan Bartalis inledde det hela och det fortsatte i den första perioden med ytterligare mål. 2-0 från Simon Krekula.

När Vita Hästen sedan gör 3-0 genom Istvan Bartalis i mittenperioden känns det bra och det skulle visa sig att det skulle räcka. Gästerna får nämligen inte in några puckar bakom Viktor Kokman i Hästen-målet som håller nollan ikväll.

Istället Christopher Fisch som prickar in 4-0 i tom kasse. Det blir slutresultatet.

Vita Hästen nu på sex poäng efter fyra matcher i HockeyAllsvenskan. Det är klart godkänt.

MATCHFAKTA: Vita Hästen - BIK Karlskoga

1-0: Istvan Bartalis (Jacob Spångberg, Christopher Fish)

2-0: Simon Krekula (Erik Borg)

3-0: Istvan Bartalis (Anton Danielsson, Christopher Fish)

4-0: Christopher Fish (Filip Cruseman)

Skott: 24-25

Publik: 1933 personer

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Måstematch för Vita Hästen

Trots att man bara är inne på den fjärde matchen i HockeyAllsvenskan så känns kvällens hemmamatch mot BIK Karlskoga lite av en måstematch för Vita Hästen.

Dels för att få arbetsro och dels för att man ska kunna vinna mot ett lag som BIK Karlskoga när man spelar i Himmelstalundshallen. Inte för att BIK är dåliga, utan för att det är på hemmaplan som de flesta poängen ska tas.

Tar man en titt på tabelläget är BIK Karlskoga etta med två vinster, sex poäng och en målskillnad på 10-5. Detta efter seger mot Almtuna i premiären, som sedan följdes upp med seger mot Kristianstad.

Kvällens laguppställning:

Målvakter:

  • Viktor Kokman
  • Oscar Masiello
  • Adam Lindholm

1:a femman:

  • Simon Fernholm
  • Jacob Spångberg
  • Christopher Fish
  • Jesper Samuelsson
  • Filip Cruseman

    2:a femman:

    • Anton Danielsson
    • Jens Hellgren
    • Marcus Eriksson
    • Istvan Bartalis
    • Linus Andersson

    3:e femman:

    • Rikard Olsén
    • Arvid Aronsson
    • Oliver Nordberg
    • Anton Johansson
    • Kevin Elgestål

    4:e femman:

    • Jakob Stridberg
    • Simon Krekula
    • Erik Borg
    • Arvid Degerstedt
    Olins Englandblogg

    Bild från Bildbyrån

    Flera IFK-spelare kan missa mötet mot AFC Eskilstuna

    Imorgon torsdag är det match i Allsvenskan igen och Norrköping tar då emot AFC Eskilstuna på Östgötaporten. En match som flera spelare hos IFK Norrköping kan missa.

    Sedan tidigare är det klart att Kalle Holmberg är borta ett antal veckor på grund av skada och även Simon Thern som går sjuk missar morgondagens match, precis som senast.

    Däremot är det inte helt klart hur det blir med Maic Sema och Kasper Larsen. Norrköpings Tidningar rapporterar att Larsen inte tränade under onsdagen och att Sema inte fick för fullt.

    Det är dock positiva besked kring Sead Haksabanovic och Ian Smith, enligt NT.se. Duon är tillbaka efter sjukdom och ska kunna spela mot AFC Eskilstuna.

    Det är dock ingen panik om varken Kasper Larsen eller Maic Sema kommer till spel. Det finns ersättare som ska kunna gå in och göra det jobb som krävs för att kunna besegra den allsvenska jumbon.

    Olins Englandblogg

    Bild från Bildbyrån

    Troja/Ljungby vill förstärka med toppbacken - jagar finansiering

    Troja/Ljungby - som har inlett Hockeyettan Södra med tre raka trepoängare - siktar på att förstärka laget ytterligare i jakten på att få bättre förutsättningar att kriga om en plats i HockeyAllsvenskan.

    Rutinerade Niklas Enberg tränar med laget och är en pjäs som smålänningarna gärna vill ha in även i matchsammanhang.

    Nu hoppas Troja på hjälp med finanseringen:

    "Vi ser möjligheter att ytterligare förstärka truppen. Niklas Enberg tränar redan med laget och vi ser att han kan bli en förstärkning i jakten på en plats i HockeyAllsvenskan. Alla bidrag mottages tacksamt", skriver Troja/Ljungby på hemsidan.

    Norrbottningen - som lirade i HockeyAllsvenskan med Västervik förra säsongen - är ingen ny bekantskap för Troja. Enberg tillhörde nämligen Troja/Ljungby 2007-2011 och gjorde väldigt bra ifrån sig.

    Olins Englandblogg

    Bild från Bildbyrån

    Leksandsnyförvärvet hyllar fansen: "Fantastisk inramning"

    Leksand svarade för en suverän insats i gårdagens Gävledala-derby mot Brynäs, vilket delvis var fansens förtjänst.

    Det var ett enormt tryck i Tegera Arena inför drygt 7.000 åskådare.

    Nyförvärvet Daniel Olsson Trkulja hyllar fansen.

    - Fantastisk inramning. Det var som på premiären. Det är grymt kul att spela när det är så här och supportrarna lyfter verkligen fram oss idag, säger 28-åringen till Hockeynews.se.

    Noterbart är att Trkulja Olsson mäktade med ett av målen i 5-1-segern mot BIF och därmed redan har gjort lika många mål (två) som på hela 47 grundseriematcher i fjol i Linköpingströjan.