• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Alexander Axén placeras i svensk klubb

Kan Alexander Axén vara på väg mot nytt tränarjobb? Kanske. En av klubbarna som ska vara intresserade heter GAIS, det rapporterar GP idag. Enligt tidningen är det klubbens huvudspår i jakten på ny tränare till nästa säsong.

– Han skulle vara en mycket bra lösning. Oavsett vem det blir är det viktigt att trycka på att uppdraget är långsiktigt och ska innefatta en extra satsning på vår akademi, säger Jonas Östergaard i sportrådet till tidningen.

Axén har själv uttryckt att han kan tänka sig bli tränar redan till nästa säsong då C More inte längre kommer sända Allsvenskan.

– Jag är öppet nyfiken över vad som ska ske och jag älskar ju fotboll och vill fortsätta att jobba med det. Jag är öppen för allt, att blir tränare eller sportchef eller att jobba med att utveckla spelare men utesluter inget, sa han till Fotbollskanalen i september.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Dragskott rankar de fem bästa nyförvärven i Hockeyettan den här säsongen hittills

1. Joakim Axman, Strömsbro

Strömsbro har gjort bra ifrån sig som Hockeyettan-nykomlingar hittills. Det är delvis Joakim Axmans förtjänst. Liraren med de allsvenska meriterna har snittat två (!) poäng per match och varit en offensiv attraktion.

2. Christian Blomqvist, Arlanda

På tal om lirare i Hockeyettan-nykomlingar. Arlanda har inlett seriespelet på ett riktigt bra sätt. Christian Blomqvist - som anslöt från Vimmerby inför den här säsongen - har varit lagets härförare inledningsvis och öst in poäng.

3. Marcus Paulsson, Mörrum

Säsongens största prestigevärvning inför Hockeyettan 2019/2020. Mörrum har visserligen inte direkt övertygat som lag, men för Marcus Paulsson har det sett bra ut rent individuellt. Snacka om en mäktig högstanivå.

4. Tobias Aronsson, Mariestad

Värvningen från Växjös organisation har onekligen slagit ut väl för skaraborgarna. En jätte över hela rinken. Backtalangen har goda möjligheter att få fler chanser högre upp i seriesystemet.

5. Gustav Bågenvik, Grums

Lilla Grums är ett topp fyra-lag i den västra serien. Mycket tack vare Södertälje-bekantingen Gustav Bågenviks stabila målvaktsspel.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Talangen har skrivit på ett tvåårskontrakt med den allsvenska klubben

Calle Wäng har gjort bra ifrån sig i Södertäljes A-lag på sistone. Nu har den 18-årige backen belönats med ett tvåårskontrakt.

Sportchefen Mikael Samuelsson om nyheten.

- Han har visat att han vill vara en bidragande faktor till framgång för denna A-lagstrupp. Han ser isen bra och han står för en bra karaktär. Sånt kan en förening inte få för mycket av. Därför blir han belönad med ett 2-års-avtal, säger SSK-sportchef till klubbens hemsida.

Wäng har bokförts för sju matcher i HockeyAllsvenskan med Södertälje den här säsongen.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Den landslagsmeriterade finländaren förlänger kontraktet med SHL-klubben

Rasmus Rissanen - som anslöt till Örebro säsongen 2018/2019 - har haft en fin utveckling i Närke-klubben.

Nu står det klart att den finländske backen med landslagsmeriterna har förlängt kontraktet med ÖHK i två säsonger.

28-åringen har inlett den här säsongen med att mäkta med fyra poäng och ha hela +5 på åtta SHL-bataljer.

Storvuxne Rissanen har i övrigt bland annat ett förflutet i KHL.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Den allsvenska klubben väntas förstärka

Almtuna var ett bottenlag i HockeyAllsvenskan i fjol, vilket även har blivit fallet den här säsongen hittills.

Nu talar mycket för att Uppsala-klubben kommer förstärka laget i jakten på en vändning.

Det handlar dels om Albin Kedbrant, som är högaktuell och väntas skriva på, avslöjar SportExpressen.

Den 20-årige forwarden bokfördes för åtta SHL-matcher med Brynäs förra säsongen och var bra i klubbens J20-lag.

Inte nog med det: Ais äskar pengar bland sponsorerna i hopp om att kunna värva SHL-meriterade Jens Jakobs, enligt samma källa.

Rutinerade Jakobs - som närmast kommer från spel i EIHL - avslutade säsongen i just Almtuna så sent som förra säsongen och gjorde bra ifrån sig.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Forwarden med de allsvenska meriterna hamnar i Division 2

Emil Fahlander - som har 47 matcher i HockeyAllsvenskan på meritlistan - har gjort klart med en ny klubb.

Det blir spel i Kovland på Division 2-nivå.

Den 24-årige forwarden lirade i Hockeyettan med Östersund i fjol och är bokförd för 35 poäng på 150 HE-matcher.

Sportchefen Villiam Callmyr om värvningen.

- Otroligt roligt att en toppspelare som Emil väljer att komma till oss och därmed spetsar till vår forwardsuppsättning ytterligare. Han kommer in med rutin från spel på högre nivå och kommer bidra med sitt fysiska spel och fina skott, säger Kovlands sportchef till klubbens hemsida.