• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Bekräftar: Var nära Premier League-klubben

Alhassan Yusuf har kopplas ihop med en flytt till Premier League, men någon sådan har ännu inte blivit av. Men i en intervju med Göteborgs-Posten bekräftar 19-åringen att det var nära.

Klubben? Wolverhampton.

– De ville skriva kontrakt med mig och låna ut mig till IFK under hösten, men för att vara helt ärlig vet jag inte hur nära det är nu. Händer det så händer det, säger Yusuf till GP.

Talangen har ett kontrakt med Blåvitt fram till sommaren 2022.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

AIK-tränaren: "Det kanske ändå inte är så mörkt som det tycks se ut just nu"

I söndags blev det som bekant känt att Anders Gozzi kommer fokusera på sitt jobb som sportchef och ersättas som assisterande tränare i AIK av Emil Alengård.

Jussi Salo - som blir kvar som huvudtränare - är mycket nöjd med lösningen.

- För mig är det lättaste alternativet. Vi jobbade tillsammans förra året, känner varandra väl och vet vart vi har varandra. Det känns bra, Emil är dessutom jätteduktig med videobiten och alla sådana saker. Där får jag en bra avlastning, säger stockholmarnas tränare till Hockeysverige.se.

AIK ligger sist i HockeyAllsvenskan, men det är hela 108 poäng kvar att spela om och Gnaget har tagit poäng i tre av de fem senaste matcherna, samtidigt som förlustmatcherna varit jämna tillställningar.

Lagets tränare är optimistisk inför fortsättningen och tycker att spelet i fem mot fem har blivit betydligt bättre den senaste tiden.

- Det är ett tufft läge på det viset att vi ligger där vi ligger just nu. Samtidigt är det väldigt jämt i serien. Senaste tiden har vi kunnat ta poäng i varannan match och dessutom varit med i alla fem senaste matcherna. Det kanske ändå inte är så mörkt som det tycks se ut just nu, säger Jussi Salo till Hockeysverige.se och fortsätter:
- Det var många saker som inte fungerade i början av serien. Vi hade många nya killar och unga spelare som inte tidigare hade spelat på den här nivån. Spelat fungerade inte alls.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Karlskrona-duon utlånad

Hockeyettan Södra-laget Kallinge/Ronneby får ett par fina förstärkningar framöver.

Det rör sig om André Nordstrand och Hugo Lefvenius, som lånas in från allsvenska Karlskrona.

KHK:s assisterande tränare om utlåningen av duon.

- KRIF har skador på forwardssidan och med tanke på att vi är spellediga denna veckan passar det bra att killarna får lite extra istid. Först och främst gäller utlåningen onsdagsmatchen, sen får vi se vad som händer, säger Arto Miettinen till Karlskronas hemsida.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

En godkänd inledning för Vita Hästen

Inledningen av HockeyAllsvenskan är avklarad och för Vita Hästens del har man skrapat ihop 21 poäng på 17 matcher, det kan jag tycka är ett godkänt facit. Samtidigt har man kanske velat se någon mer poäng lite här och där, men det finns helt klart någonting att bygga vidare på nu.

Noterbart är lagets fem raka kryssmatcher. Matcher man lika gärna kunnat vinna, men också förlorat. I två av fem fall har man tagit bonuspoängen. Så det är små marginaler som gjort att man är precis under playoff-strecket, istället för över.

Nu är det uppehåll - fram till 11 november. Då väntar Björklöven på bortaplan.

Det är början på ett bra test då man har Björklöven, Mora och Karlskorna i följd, samtliga tre matcher på bortaplan. Detta innan tuffa Modo väntar på hemmaplan.

Ingen lätt period, men man har nu några dagar på sig att förbereda sig inför nya matcher efter landslagsuppehållet.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Elitserien - Lejonen 2020

The Gisveled team were the only club in the Elitserien who increased the number of supporters going to matches in 2019 in comparison to 2018 reflecting a stronger team and better results. The team will essentially be the same with its Polish core of Maksym Drabik (photo), Jaroslaw Hampel, Krzysztof Kasprzak and Kacper Woryna remaining at the club.

They will be joined by compatriot, Tobiasz Musielak who makes a return to the Swedish top division after a two-year break.

Furthermore, two signings who joined part way through the 2019 season are also going to continue with Brit, Robert Lambert starting his first season as a senior and Adrian Gala, another Pole slotting in as a reserve. The 2020 Lejonen squad leaves a number of non-Polish riders who available for other clubs, for example, Kevin Wölbert (GER) will start 2020 at Dackarna.

Maksym Drabik 1.971
Krzystof Kasprzak 1.768
Robert Lambert 1.754
Jarek Hampel 1.612
Matthias Thörnblom 1.368
Tobiasz Musielak 1.357
Kacper Woryna 1.342
Adrian Gala 1.250

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Isak Pettersson planerar att stanna i IFK Norrköping

Isak Pettersson gör på nytt en bra säsong i Allsvenskan och är en av tre spelare som är nominerad till årets målvakt i Allsvenskan 2019.

Men trots en stark säsong har han inte hört något serieöst från någon annan klubb, utan planen just nu är att stanna i IFK Norrköping även till nästa säsong.

– Jag har inte hört något seriöst i alla fall. Det finns inget bud. Just nu är planen att stanna i Norrköping, säger Isak Pettersson till Norrköpings Tidningar.

22-åringen höll nollan hela 16 gånger i Allsvenskan denna säsong och har ett kontrakt med Peking som sträcker sig till och med 2020.