• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Danilo Al-Saed klar för BK Häcken

BK Häcken meddelar på sin hemsida att Danilo Al-Saed är klar för klubben. Yttern har skrivit på ett avtal över säsongen 2028.

Al-Saed som var utlånad till AIK under våren var drabbad av en skada som gjorde att han dessvärre aldrig kom till spel utan lämnade klubben i samband med att låneavtalet löpte ut. Häcken som visade intresse för spelaren redan i vintras var nu snabba med att plocka upp spelaren.

Detta bekräftar Martin Ericsson fotbollschef i Häcken:

– Danilo är en spelare vi följt under en längre period, och som vi
försökt knyta till oss ett vid ett par tillfällen, så det känns bra att
det nu blev tredje gången gillt. Han är en skicklig offensiv spelare som
älskar att utmana sin försvarare med både fart och teknik, och som vi
tror kommer ge oss ytterligare nycklar i vår offensiv. Vi önskar honom
ett varmt välkomnande.

Al-Saed har tagit en annorlunda väg mot Allsvenskan via spel i de lägre divisionerna i Sverige och via Norge och nu senast i Nederländerna. Nu hoppas yttern att tiden i Häcken kan ge honom en skjuts i karriären igen:

- Det känns otroligt skönt att äntligen vara här. Jag hoppas bidra med
mitt en‑mot‑en‑spel och alltid ge hundra procent, både offensivt och
defensivt. Det har varit intensiva dagar med många tester, men nu är
kroppen redo och jag ser fram emot att spela en offensiv fotboll som
passar mig, säger Al Saed.

Blir det spel till helgen gör yttern faktiskt Allsvensk debut.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Degerfors värvar estnisk målvakt

Sportbladet avslöjar att Degerfors har gjort klart med den estniske landslagsmålvakten Matvei Igonen, 28. Estländaren kommer närmast ifrån bulgariska Botev Plovdiv.

Degerfors har en tung trend för närvarande där man sex raka förluster och man har varit tydliga med att truppen kommer att behöva förstärkas för att inte riskera åka ur Allsvenskan. Nu verkar ett nyförvärv vara klart i form av en estnisk landslagsmålvakt, Igonen har gjort 17 landskamper för Estland och även spelat i Norge i Lilleström samt FC Flora i hemlandet.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl / Bildbyrån

Kontraktet med Niklas Hansson sägs upp

Under de fyra senaste säsongerna har Niklas Hansson spelat ishockey borta i Schweiz. Men nu sägs kontraktet upp, meddelar hans klubb i Schweiz, EV Zug.

I fyra säsongen har Niklas Hansson, 30 år, spelat i Schweiz. Men nu bryter man kontraktet i förtid. Ett kontrakt som annars löper till 2026.

"Niklas Hanssons kontrakt, som löper till 2026, kommer att sägas upp i förtid.", skriver klubben på sin hemsida.

Hemma i Sverige har Hansson spelat med både Rögle och HV71. Men om det blir en återkomst till SHL återstår att se.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Växande Premier League intresse för Matias Siltanen

Det är finska Iltalehti som rapporterar att det finns ett växande intresse hos Premier League klubbar för Djurgårdstalangen Matias Siltanen, 18. Enligt uppgift kan det bli en affär i framtiden värderad omkring hela 200 miljoner kronor.

Siltanen som blev klar för Djurgården i vintras när han lämnade KuPS hängde då med tränare Jani Honkavaara och har varit ordinarie på Djurgårdens mittfält under säsongen. Frågan är hur länge till han kommer att vara just det då intresset växer kring talangen, framförallt från Premier League där nu alltså kan bli tal om en rekordövergång.

Summorna som rapporteras i finsk media är upp mot 20 miljoner Euro dvs 225 miljoner kronor, och en sådan summa hade bräckt övergången som Lucas Bergvall gjorde för ungefär ett år sedan till Tottenham där summan sägs vara runt 100 miljoner men som kan växa med bonusar. Säljs Siltanen för de summor som rapporterats kommer han slå finskt transferrekord där det för närvarande hålls av Roman Eremenko som gick för 145 miljoner kronor från Dynamo Kiev till Rubin Kazan 2011.

Siltanen har även debuterat för det finska landslaget.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

AIK värvar Erik Flataker

AIK meddelar på sin hemsida att man har värvat norske anfallaren Erik Flataker, 20. Han kommer närmast ifrån spel i Sogndal i Norge och har skrivit på ett kontrakt över säsongen 2029.

Flataker som har spelat 70 matcher i OBOS ligan (Norges andra liga) och gjort 15 mål är en eftertraktad värvning av AIK då behovet av en anfallare har varit prioriterat från klubbens håll.

– Jag är oerhört tacksam över att få representera en så stor och bra klubb som AIK och känner mig verkligen lyckligt lottad som fått en riktig chans. Att få spela på en så fin arena med en riktigt mäktig supporterskara är något som jag har drömt om i hela mitt liv, och jag har fortfarande rysningar av att fått höra ’Å vi e AIK’ under söndagens match då jag var på plats på Strawberry Arena, säger Erik Flataker.

– Erik är en kraftfull och målfarlig forward som med sitt presspel och sitt hårda engagemang kommer att passa in perfekt i AIK. Han är en spelare som vi har följt i många år, och vi är säkra på att både personen och spelaren Erik Flataker kommer att tillföra mycket till vår grupp. Vi ser fram emot att se honom på Strawberry Arena och på de andra arenorna, säger Fredrik Wisur Hansen, Head of scouting and recruitment i AIK Fotboll.

Flataker kommer bära tröja nummer 20 och är spelklar till helgens möte mot Mjällby.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Frank Junior Adjei klar för Hammarby

Hammarby meddelar på sin hemsida att mittfältaren Frank Junior Adjei, 21 är klar för klubben. Kontraktet gäller över säsongen 2029.

Adjei som har spelat i IFK Värnamo under säsongen har imponerat trots att laget har haft det tungt och placerar sig i botten av Allsvenskan. Adjei kom till Värnamo sommaren 2022 och har gjort över 50 matcher för klubben och är nu redo för nästa steg i karriären. Sportchef Mikael Hjelmberg är nöjd över sitt senaste nyförvärv:

- Med Adjei får vi in en ung, utvecklingsbar spelare som trots sin ålder redan gjort över 50 allsvenska matcher. Han kan spela på flera positioner på mittfältet och kommer bidra med framförallt sin kreativitet, vilket är precis vad vi behöver. Dessutom kan han allsvenskan och är i full fysisk form vilken innebär att startsträckan bör bli relativt kort, säger han.

Spelaren själv är exalterad över möjligheterna i Hammarby:

- Det är en storklubb, jag har hört och sett mycket om Hammarby. Det är
här jag vill vara och jag ser väldigt mycket fram emot att spela för
klubben, säger ghananen.

ERIK ÖHRNER