• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Foto: Maxim Thoré/Bildbyrån

Mora-stjärnan får chansen i SHL

Daniel Ljunggren har varit en vass spelare i HockeyAllsvenskan i flera säsonger i följd.

Nu får 27-åringen chansen i SHL med Leksand.

Det rör sig om ett lån i två matcher, meddelar LIF på hemsidan.

General managern Thomas Johansson om lånetillskottet från Mora.

- Vi är väldigt tacksamma att Mora och Daniel vill komma och hjälpa oss nu när vi behöver stöttning i ett par matcher. Daniel är en av HockeyAllsvenskans bästa spelare och har så varit under en längre tid. Ifjol lånade vi ut Alexander Lundqvist till Mora, och nu när vi behövde vi lite hjälp är jag glad att Mora och Leksand kan hjälpas åt för att underlätta utvecklingen av spelare i vår region, säger Thomas Johansson till Leksands hemsida.

Noterbart är att Ljunggren har provat på spel i den svenska högstaligan tidigare. Det handlar om spel i Brynäs - senast säsongen 2013/2014.

Olins Englandblogg

Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån

Kristianstadsspelaren utlånad

Kristianstadsbacken Isak Renemark lånas ut för spel i Hockeyettan med Mörrum.

Den 20-årige talangen spelar kvällens match mot KRIF, meddelar Mörrum via hemsidan.

Jonstorpsprodukten har bokförts för nio allsvenska bataljer med KIK den här säsongen.

Renemark har i övrigt bland annat ett förflutet i Rögles organisation.

Olins Englandblogg

Foto: Magnus Andersson/Bildbyrån

Forwarden lämnar det allsvenska laget

Chad Butcher lämnar allsvenska Vita Hästen efter tolv seriematcher i östgötaklubben.

"Lämnar Vita Hästen av personliga skäl och åker tillbaka till Kanada", skriver Norrköpingsklubben på hemsidan.

Det är oklart var kanadensaren hamnar framöver.

Den 25-årige forwarden noterades för två poäng i HockeyAllsvenskan.

Butcher lirade i ECHL innan han hamnade i Vita Hästen tidigare i år.

Olins Englandblogg

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Skellefteå bygger för framtiden

Rickard Hugg och Albin Sundsvik har haft en bra utveckling i Skellefteå de senaste åren.

Under tisdagen blev det officiellt att duon har förlängt med SKE.

Hugg är klar till och med säsongen 2023/2024 och Sundsvik har förlängt med en säsong.

General managern Erik Forssell om förlängningarna.

- Att göra klart med dessa två spelare gör att vi tar ett stort steg med nästa års lagbygge. Rickard Hugg är inne på sin tredje säsong och har tagit kliv framåt under hela tiden här. Han är värdefull för oss både på och utanför isen. Albin Sundsvik har kommit fram från våra juniorled. Han är en av våra yngre spelare som driver gruppen framåt varje dag. Vi tror att han kommer att fortsätta utvecklas bra inom de närmaste åren, säger Skellefteås general manager till klubbens hemsida.

Olins Englandblogg

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

Den målfarlige forwarden förlänger kontraktet med Modo

Mikkel Aagaard har varit en viktig pjäs i Modo de senaste säsongerna. Nu är det klart med en kontraktsförlängning.

Den 26-årige forwarden har förlängt kontraktet med två år.

Sportchefen Henrik Gradin om glädjebeskedet för Modo.

- Han står för det vi vill ha från en spelare. Han kommer till jobbet varje dag och sliter hårt hela tiden, samtidigt som han har en bra produktion och sprider en positiv känsla. Han är både bra för gruppen och skicklig individuell, säger Modos sportchef till klubbens hemsida.

Dansken har mäktat med finfina 43 poäng - varav 27 baljor - på 63 allsvenska bataljer under tiden i Öviksgänget.

Olins Englandblogg

Foto: Maxim Thoré/Bildbyrån

Amerikanen lämnar det allsvenska laget

Max Gerlach har bara hunnit bokföras för tre allsvenska matcher med AIK. Nu står det klart att den 23-årige forwarden lämnar Stockholmsklubben.

Det uppger AIK via hemsidan.

Amerikanen spelade i ICEHL förra säsongen och noterades för 36 poäng på 48 matcher i HC Innsbruck-tröjan.

Sportchefen Christoffer Malm om nyheten.

- Vi har efter diskussioner kommit fram till att detta var det bästa för båda parter. Vi tackar Max för sin tid hos oss, och önskar honom lycka till i sin nya klubb, säger AIK:s sportchef till klubbens hemsida.