• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Layouni lämnar träningsläger

Expressen uppger att BK Häckens ytter Amor Layouni, 33 har lämnat träningslägret i Spanien och är på väg bort från klubben.

Layouni som har möjlighet att delta i VM för Tunisien till sommaren har ett kontrakt som löper ut redan i sommar.

Nyligen var Layouni kritisk till träningsmiljön i Häcken och sade följande i en intervju till Fotbollskanalen:

– Jag tycker det var för förlåtande träningar förra året. Vissa spelare
skiter i att träna eller gör en dålig träning och då säger ingen
någonting. Lite så har det varit, tycker jag. Sen när man snackar med
dem blir man för arg så man i stället behöver lugna sig. Det är en av
grejerna vi saknar. Det går inte säga till någon längre.

Expressen fick tag i Erik Friberg sportchef i Häcken och han hade en kort kommentar om Layouni:

– Han har fått okej att åka hem, men mer än så vill jag inte kommentera.

Layouni anslöt till Häcken från Vålerenga sommaren 2023 och har sedan dess gjort 24 mål och 19 assist på 90 matcher, han har även 15 landskamper för Tunisien.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Djurgården värvar Max Larsson

Hammarby ser ut att förstärka truppen med VSK:s kantspringare Max Larsson, 22, det uppger Expressen.

Djurgården som nyligen sålde sin vänsterback Keita Kosugi ser nu ut att ha hittat hans ersättare. Larsson är redan på plats på Djurgårdens träningsläger på Kanarieöarna i Spanien och till Sportbladet säger han följande:

- Inget är ju klart än, men jag är här och ska göra läkarundersökningen.

Övergången får alltså ses som i princip klar. Med VSK har Larsson ett år kvar på avtalet och han har totalt spelat 115 matcher för klubben.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Guidetti blir TV-expert

Det har spekulerats en del om vad framtiden har för sig när det gäller John Guidetti, nu står det dock klart att han blir ny TV-expert på TV4 och kommer att arbeta både med Allsvenskan och Fotbolls VM till sommaren.

Guidetti som inte fick förlängt kontrakt av AIK och har sedan årsskiftet varit fri på marknaden. I en intervju med Fotbollskanalen berättar han om tiden efter AIK och att han har nobbat en del erbjudanden.

Vad har det varit för bud? (Fotbollskanalen)
- De roliga buden har inte klaffat med de ekonomiska, och buden som klaffat ekonomiskt har inte varit så roliga. Mycket så har det varit.

- Min kärlek till fotboll finns kvar men mycket måste stämma. Man vill ha mer palmer än paraply numera, om du förstår vad jag menar. Och det ekonomiska måste vara bra. Min fru har en karriär i Sverige och mina barn har ett liv här. Det är inte bara att packa ett handbagage och lägga passet i fickan så är man klar. Det är ett större projekt än så numera.

Han berättar även om tiden i AIK och att det var aningen frostigt mellan honom och huvudtränare Mikkjal Thomassen.

- Vi tyckte olika i saker och ting. Och så får det vara, inleder Guidetti i Fotbollskanalens intervju.

- Han får stå för sina beslut och jag får stå för mina. Jag tyckte att det viktigaste för mig var att vinna matcher, inte att jag behövde träna exakt lika mycket som Kevin Filling. Mitt fokus låg inte på att bli bättre på att passa bollen utan på att vara spelklar på söndagen. Där såg vi saker på olika sätt.

Guidetti fortsätter:

- I somras kände jag att vi hade något bra på gång men när vi kom tillbaka efter semestern skulle vi ändra mycket och göra saker annorlunda. Han (Thomassen) trodde att det skulle bli bättre utan mig i laget, och ja… det får han tycka.

Avslutningsvis finns ändå goda minnen att ta med sig från AIK-tiden:

- Min dröm var att spela och avgöra ett Stockholmsderby och det har jag
fått göra, flera gånger. Det är något jag kommer ta med mig hela livet.
Jag känner en stolthet och det finns en glädje i det. Men att älta saker
eller tycka synd om mig själv gör jag inte, avslutar Guidetti.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Sportbloggare tippar torsdagens SHL-omgång den 29 januari 2026

Färjestad – Frölunda

Speltips: X

Färjestad stod för en riktigt svag insats senast på bortaplan mot Timrå där målen bara haglade in. Många färjestadssupportrar hade, med Cams intåg, en förhoppning om att laget hittat en ny högre lägstanivå. Alla de tankarna på skam i lördags. Frölunda har förlorat två hemmamatcher på rad och försöker hitta toppformen igen. Laget är skadedrabbat och tunnare än vanligt.

Luleå – Malmö

Speltips: 1

Luleå är seriens formstarkaste lag om man studerar de fem senaste matcherna. Kanske, kanske börjar Levtchi att hitta lite mer rätt i spelet? Det skulle vara välkommet för Luleås slagstyrka framgent. Malmö fortsätter att samla in poäng i en god takt och en ung doldis som tagit tydliga steg i sin utveckling är Martin Schreiber som återfinns i Malmös tredje backpar. I senaste matchen fick Malmö bara ett powerplay, men det visade sig räcka eftersom Carl Persson var klinisk när ett läge gavs.

Skellefteå – Timrå

Speltips: 1

Skellefteå hade inte en chans på bortaplan mot ett påkopplat Rögle och förlorade på bortaplan med 0-5. Jag räknar med att hemmalaget kommer att komma ut och vara revanschsuget. Timrå hade drabbats av en lättare hybris efter hemmakrossen mot Färjestad och kom ut passivt i period ett hemma mot Malmö. Laget hämtade sig aldrig riktigt från den dåliga starten och på bortaplan mot Skellefteå blir det tufft.

Rögle – Djurgården

Speltips 1

Rögle har fått bra fart på en del spelare igen. Lubos Horky, som nyligen förlängde kontraktet, är en av spelarna som imponerat på slutet. Spelet från egen zon går snabbare och påminner om det som gjorde laget framgångsrikt i höstas. Djurgårdens form är hemsk för tillfället. Laget har endast mäktat med att spela in åtta poäng på de tio senaste matcherna. En spelare som fått ett stort utökat förtroende efter JVM är Viggo Björk och i senaste matchen spelade han hela 22.18 (!).

Växjö – Brynäs

Speltips: 1

Växjö har lyckats bra med att smyga med i toppen utan att riktigt ha pekats ut som potentiella SM-guldvinnare. Nu är seriens långt gången och tydligt är att Växjö biter sig kvar i toppen. Två spelare som spelar bättre än på länge är Robert och McLaughlin, där den senare dessutom producerat mål i två matcher på rad. Brynäs har lyckats vinna de två senaste matcherna, men vinsterna har kommit mot seriens två sämsta lag för tillfället i form av Djurgården och HV. Brynäs hopp är att Hägg har ytterligare ett hårt laserslagskott till i sig! En som fått en tuff återkomst med spel i fjärdekedjan och begränsat med istid efter JVM är Lucas Pettersson.

Örebro – HV71

Speltips: 1

Det här är en riktigt ödesmatch där båda lagen verkligen behöver segern. Resultaten lagen emellan är otroligt svåranalyserade då båda lagen lyckats besegra varandra med stora siffror på bortaplan i närtid. Lagen har dessutom många statistiska siffror som liknar varandra. Skotteffektiviteten ligger på mellan 11-12% för båda lagen och i powerplay gör lagen mål på mellan 21-22% av tillfällena. Det som väger över till en Örebroseger är det faktum att HV haft svårt att vinna när de verkligen fått häng på lagen ovanför, känslan är att historien upprepar sig.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: IFK Norrköping säljer Marcus Baggesen

Flera spelare har redan lämnat IFK Norrköping. Kevin Höög Jansson, Arnór Ingvi Traustason och Ismet Lushaku är bara några av dessa. Näst på tur blir Marcus Baggesen. Enligt Bold.dk säljer nu Norrköping honom till allsvenska Västerås SK.

Det är flertalet spelare som inte följer med IFK Norrköping ner till Superettan. Och idag kommer uppgifter från danska tidningen Bold att Marcus Baggesen blir en av dessa. Tidningen skriver att IFK Norrköping säljer backen till Västerås SK, som är nykomlingar i Allsvenskan 2026.

22-åringen har ett kontrakt med Norrköping över säsongen 2026 och istället för att detta avtal fullföljs kan klubben nu få in lite pengar för honom istället. Försvararen kom till IFK Norrköping inför säsongen 2023 och har på tre säsonger spelat 55 matcher i Allsvenskan.

Nu blir det även fortsatt spel där, så fort allt blir officiellt. Klubbarna ska iallafall vara överens om en övergång och inom kort kan affären presenteras.

Inga större avtryck i IFK Norrköping

Marcus Baggesen kunde stundtals göra bra ifrån sig. Men i ärlighetens namn så gjorde han egentligen inget större avtryck. I en annan miljö kan han möjligtvis göra bättre ifrån sig och ta nästa steg i karriären. Han är trots allt bara 22 år gammal.

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Tuff uppgift väntar

En spänd känsla tror jag har infunnit sig hos alla de som sympatiserar med KHK inför kvällens match. Viktiga poäng står på spel och alla som har följt KHK ett tag vet att man brukar vika in kepsen och hamna i en svacka efter jul. Halmstad står för motståndet och av historiken att döma kommer KHK att förlora matchen ikväll.


”Brist på disciplin”

2 raka förluster bär KHK med sig i sitt bagage och sättet man förlorat matcherna på har varit oroväckande. Den senaste matchen mot Hanviken visar tyvärr tydlig brist på disciplin i avgörande lägen. Med 48 sekunder kvar av ordinarie tid med ställningen 2 - 1 till Hanviken drar Ivar Sjölund i hemmalaget på sig en 2-minutersutvisning och KHK väljer att spela 6 mot 4 då man satsar allt på ett och samma kort och plockar keepern. Ett gyllene läge för KHK att kvittera och ta matchen till en förlängning. Dock hinner det inte gå mer än 24 sekunder förrän Liam Engström blir utvisad när han slår klubban ur händerna på en Hanviken-spelare, och Tanner Kaspick drar på sig en utvisning för ett knytnävsslag efter avblåsningen som följer. Taktiska drag att göra om man har som mål att förlora, men förödande om man har siktet inställt på vinst. Nämnda Tanner som för övrigt har mycket att bevisa.


”Märklig värvning”

Nyförvärvet Elliot Ekefjärd från Vimmerby är spelklar redan ikväll och det ska bli intressant att se vad han kan uträtta i KHK. Enligt min mening är det en märklig värvning då Vimmerby spelar en division högre upp och befinner sig i en Allsvensk bottenstrid om att säkra ett nytt kontrakt. Givetvis är det många faktorer som spelar in i en värvning som inte görs officiella, men hur som helst en vass värvning av KHK.


”Tydligt mönster”

Man har kunnat se ett tydligt mönster hos KHK de senastesäsongerna, en stark höst följs upp av en svacka efter jul som man varje gång har haft svårt att ta sig ur. Det har legat som en förbannelse över KHK trots att man genom säsongerna bytt ut spelare, tränare och sportchefer. Dock är min tro att laget denna säsong besitter en högre kapacitet än tidigare upplagor och kan ta sig ur tuffa förluster på ett bättre sätt. Men det fråntar inte min känsla att det är Halmstad som kommer gå segrande från NKT ikväll. Det brukar alltid vara bra och tuffa matcher mellan KHK och Halmstad och i förra mötet var det Karlskrona som gick segrande.Dock är Halmstad ett bra och lurigt lag som brukar kunna spöka till det för KHK.

Mitt tips: 2 - 4